Jaki max Nm silnika krokowego dla sterownika M542

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

Jaki max Nm silnika krokowego dla sterownika M542

#1

Post napisał: relaxxis » 13 cze 2015, 15:33

Witam,

Mam frezarkę wyposażoną w :

- Sterownik silnika krokowego SSK-B03 (M542)
http://www.ebmia.pl/sterownik-silnika-k ... p-625.html
- Zasilacz S-350-36 9,7 A
- Silniki 4-przewodowe Stepping Motor TYPE 57BYGH311P-16
- Płyta główna nie ma opisu parametrów, ewentualnie wymieniłby jeśli ma to znaczenie

Chciałbym zwiększyć Nm do 8 Nm, więc pytanie jakie maksymalne silniki mogą pracować w takim zestawieniu.?



Tagi:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#2

Post napisał: mc2kwacz » 13 cze 2015, 19:22

prąd uzwojeń silników to jedno a ich moment trzymający drugie Silniki z tym samym prądem mogą się kilkukrotnie różnić momentem trzymającym. Po co więc komuś silniki z dużym prądem ale względnie małym momentem? Bo są lepsze przy zasilaniu z niskich napięć i ogólnie szybsze.


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#3

Post napisał: relaxxis » 13 cze 2015, 20:25

Jest opis sterownika M542:

zasilanie do +50VDC, ale typowe jest 36V
wyjściowy prąd szczytowy do 4,2A,
Prąd sygnałów logicznych minmany 7 / typowy 10 / maxymalny 16 [mA]
częstotliwość do 300 kHz
16 wybieranych rozdzielczości w systemie dziesiętnym i binarnym,
dopasowany do silników z 4, 6, 8 wyprowadzeniami,
mikroprzełączniki do ustawiania 8 różnych wartości prądu,
ochrona przed zbyt wysokim napięciem i zwarciem.

Silniki są tutaj i mają różne prądy fazy A
http://www.ebmia.pl/silniki-krokowe-ste ... 14_28.html

chciałbym mieć możliwe duży moment trzymania i prędkość... dlatego pytam czy ktoś wie jaki silnik krokowy o max momencie można zastosować do M542?

Ps. Kolego mc2kwacz zgadza się .. ale mam M542 i pytam o ten sterownik a nie o ogólne teorie


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#4

Post napisał: mc2kwacz » 13 cze 2015, 21:42

Toż Ci napisałem. Silnik maksymalnie 4,2A - jak mówi tabela.
Zasilić spokojnie można z 48V. Tylko z ZASILACZA STABILIZOWANEGO a nie dziadowskiego transformatora z mostkiem i kondensatorem.
Co tu jest niejasne? Wykresy momentu są chyba proste do zrozumienia. Chcesz mieć bardziej szybko i JEDNOCZEŚNIE mocno, to tanie M542 z uwagi na ich napięcia się nie nadają. Nic za darmo.
Szybki i słaby:
http://www.ebmia.pl/silnik-krokowy-6086 ... 11135.html
wolny i mocny:
http://www.ebmia.pl/silnik-krokowy-8611 ... 26084.html
pośredni:
http://www.ebmia.pl/silnik-krokowy-8611 ... 26084.html

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#5

Post napisał: markcomp77 » 14 cze 2015, 09:27

relaxxis pisze:Chciałbym zwiększyć Nm do 8 Nm, więc pytanie jakie maksymalne silniki mogą pracować w takim zestawieniu.?
Silnika 8.5Nm wymaga dostarczania ok 300W aby utrzymać swój moment do 5..6obr/sek.
Sterownik M542 zasilany 40..48V z prądem 4A niema szans na dostarczenie 300W :(... nawet połowy z tego nie dostarczy.
Większy silnik, wymaga wyższego napięcia zasilania i sterownika o wyższym prądzie.

Największy silnik rozsądnie pracujący przy M542 w miarę rozsądnie to 3.1Nm/4.2A.
Szkoda, że napięcie nie jest trochę wyższe - napięcie zasilania znacznie wpływa na osiągi silnika.
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#6

Post napisał: relaxxis » 14 cze 2015, 12:15

oj.. mc2kwacz relax pls.... :) nic nie jest nie jasne... próbuję ogarnąć temat...
właśnie chodziło mi o praktyczne i sprawdzone podpowiedzi i dałeś taką:
" Tylko z ZASILACZA STABILIZOWANEGO a nie dziadowskiego transformatora z mostkiem i kondensatorem" i potwierdziłeś teorie.
może masz sprawdzonego producenta zasilaczy stabilizowanych... może podaj link...

markcomp77 dzięki wiem teraz w czym problem, musiałbym wymienić sterowniki, zasilacze aby wymienić na mocniejsze krokowce, ale co wówczas z pozostałymi podzespołami, które mam w swojej frezarce... np. płytą główną, krańcówki.?

Reasumując chyba nie uda się nic ukręcić... więc może lepiej wymieniłbym sterowanie na Serwo krokowe Leadschine, ale coś mało jest na jego temat... koszt nie jest niski.. ma ktoś doświadcznie z ww. Serwokrokowcami.

Wówczas dałbym ze strony sponsora forum :

3x Serwosterownik Easy Servo ES-D808 HBS86 -
1x Silnik ES-M23480 - 8,0Nm (do HBS86)
2x Silnik ES-M23440 - 4,0Nm (do HBS86


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#7

Post napisał: mc2kwacz » 14 cze 2015, 17:56

Zasilaczy impulsowych na Allegro jak mrówków.
Ja nie potwierdzam żadnych teorii, tylko stwierdzam fakty, dla mnie (jako elektronika) oczywiste.
Serwa na silnikach krokowych jak najbardziej polecam, bo sam używam. W porównaniu do serw w ludowym rozumieniu "prawdziwych", dokładniej mówiąc typowych, czyli z silnikami AC i DC, serwa na krokowcach kosztują grosze. Nowe kosztuje połowę tego co używka AC. Do tego ich użycie jest nieporównanie prostsze - brak potrzeby stosowania jakichkolwiek przekładni, prosta przekładka bez grzebanie się w przeniesienie napędu.
Zalety napędów na serwach w porównaniu ze zwykłymi systemami na krokowcach są miażdżące. To zupełnie inna klasa sterowania maszyną.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#8

Post napisał: markcomp77 » 14 cze 2015, 23:51

relaxxis pisze: ma ktoś doświadcznie z ww. Serwokrokowcami.
zazwyczaj sterowniki serwokrokowe mogą przyjąć zasilanie AC... 3 kanały - to trafo 1.5kW..ew. 2kW... 230/70 (nieco więcej też wytrzyma, ale różnie to bywa z napięciem w sieciach).
Sterowniki serwokrokowe (nie tylko HMS) mają sygnały jak w M542 - czyli step/dir/ena... dodatkowo są dostępne sygnały zwrotne o błędzie ALM (+PEND - negacja ALM) - sygnał ALM pozwala na przekazanie informacji do płyty głównej (prawie jak krańcówka) i zatrzymać całe sterowanie przy kolizji/awarii choć jednej osi.
Przy wspomnianych 70VAC silniki 8.7Nm będą dobrze trzymać moment jeszcze lekko powyżej 12obr/sek...
Ekranowanie kabla enkodera i właściwe uziemienie ekranu jest konieczne...
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#9

Post napisał: relaxxis » 16 cze 2015, 08:33

mc2kwacz jeśli nie jest tajemnicą możesz opisać swoje sterowanie serwo krokowe?
jakie masz sterowniki, silniki i pozostałą elektronikę.?
Chodzi o producentów i parametry podzespołów.

Ps. na forum jest wiele osób, które chętnie dowiedzą się jak dobrać odpowiednie podzespoły.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#10

Post napisał: mc2kwacz » 16 cze 2015, 14:18

Ja już to pisałem.
Jedyna maszyna z kilku posiadanych różnych CNC w której sam robiłem, sterowanie, to ploter frezujący.
Sterowanie jest typowe:
- sterownik Piko sterowany z wydzielonego laptopa
- drivery X,Y HBS57 z dedykowanymi silnikami (Ebmia)
- driver Z M542 (oryginalny) ze zwykłym krokowcem (ponieważ Piko nie w pełni bezpiecznie kontroluje oś Z)
- driver osi obrotowej M542 (oryginalny) ze zwykłym krokowcem
- zasilacz impulsowy dla XY i oddzielny dla Z (bo takie miałem) - zwykłe chińskie 48V
- falownik 2,5kW z mokrym chińczykiem, bez rezystora hamującego; zasilacz wbudowany falownika zasila Piko i drobne akcesoria
- włącznik zasilania w formie grzyba
- wspólny jeden bezpiecznik nadprądowy na wejściu wszystkiego
- główna listwa masy elektrycznej w postaci szerokiego kątownika z surowego aluminium
- mój osobisty wkład: panel sterujący z przemysłowymi przyciskami (część podświetlana kontekstowo), elektroniczne precyzery bazowania X,Y, konwerter PWM-10V, układy sterowania chłodzeniem i odciągiem urobku, przycisk awaryjny zwolnienia osi Z (na wypadek konieczności ręcznego wyjęcia narzędzia z materiału)

Zasada działania zabezpieczeń:
- alarm z dowolnego serwa uruchamia ESTOP
- błąd serwa musi być zresetowany całkowitym odcięciem zasilania
- przycisk mechaniczny ESTOP jest bardzo łatwo dostępny
- po E-stopie zawsze uruchamiana jest jazda referencyjna - wymóg przy napędach krokowych

Bezpiecznik różnicowy DC oraz filtr zasilana w sieci zewnętrznej, poza maszyną.

Rozwiązania nietypowe:
- precyzery pozycjonowania osi X, Y (po 2 czujniki na oś + specjalna elektronika - było na forum)
- drivery osi X,Y są OBOK SILNIKÓW a nie tam gdzie reszta elektroniki. Dzięki temu nie były potrzebne przedłużacze do enkoderów i minimalne są zakłócenia od zasilania cewek silników
- system nie jest zmontowany w skrzynce a na płaskiej płycie przykręconej na ścianie wewnętrznej obrabiarki, w taki sposób, ze żadne wióry się tam nie sypią (zupełnie czysto).

System jest całkowicie niewrażliwy na zakłócenia. Żadne włączenia wyłączenia innych dużych odbiorników, wyładowania elektrostatyczne od odkurzacza ręcznego nic złego nie powodują. Przynajmniej do tej pory się to nie zdarzyło.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”