Jaki max Nm silnika krokowego dla sterownika M542

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#11

Post napisał: relaxxis » 17 cze 2015, 09:47

mc2kwacz
Twój zestaw jest z servo, a nie serwokrokowe i troszkę skomplikowany i na Piko.
Ja mam krokowce M542 Leadschine pod Mach 3

Chciałbym większe pole 1900x1500 i wykorzystać posiadane sterowania pod M542, ale nie dadzą rady, więc pomyślałem o serwokorokowcach Leadschine i tak sobie kombinuję jak coś takiego zrobić... mechanika to nie problem. obawiam się elektroniki, bo nie znam się, i konfiguracji pod Mach3. Dlatego pytałem o twoje sterowanie.

Brak jest na forum chociaż jednego opisu frezarki CNC ze sterowaniem w 100% servo hybrydowym , najlepiej Leadschine.

PLUSik za rozjaśnienie ;-)



Tagi:

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#12

Post napisał: markcomp77 » 17 cze 2015, 11:00

relaxxis pisze:rak jest na forum chociaż jednego opisu frezarki CNC ze sterowaniem w 100% servo hybrydowym
Różnica w podłączeniu sprowadza się do podłączenia enkodera do silnika... + ew. przyłączamy sygnał błędu (ALM) do wejścia płyty głównej (zaznaczamy jako ESTOP... lub jako krańcówka)

wygląd sterowania na stoliku ("na drutach")
Obrazek
(do tokarni z dodatkowymi modułami i tylko 2 osie)

Obrazek
Obrazek
opis pasuje również do leadshine HBS (easy serwo... itp)

sygnały PULS/DIR/ENABLE łączy się identycznie jak do M542
sygnał ALM (lub zanegowany Pend) przyłączamy do wejścia (prawie tak jak przekaźnik... w szczegółach zależy to od realizacji wejścia płyty głównej)

Sterowniki serwokrokowe są bardzo do siebie podobne... Część firm maluje na zielono inni na niebiesko... a jeszcze inni na czarno ;).. jednak wejścia i funkcje są prawie identyczne...

Zasilanie (jak już wcześniej pisałem) może być AC - czyli bezpośrednio z trafa... można jedynie dodać bezpiecznik topikowy w zasilaniu... W zależności od momentu silnika, należy się spodziewać zapotrzebowania szczytowego od 300...800W na silnik, czyli typowo trafo od 1.. 1.5.. 2kW
W końcówce są tranzystory IRF640(200V max) i wewnętrznie zazwyczaj kondensatory na 160V - czyli 160V to jest realnie napięcie maksymalne i sterownik zgłasza błąd (przepięcia) przy ok. 150VDC (trafo oznaczone 230/70 daje na wyjściu zazwyczaj ok. 10% więcej przy braku obciążenia + *1.41 po wyprostowaniu - co daje 70*1.1*1.41= 108.57VDC)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#13

Post napisał: mc2kwacz » 17 cze 2015, 12:24

relaxxis pisze:mc2kwacz
Twój zestaw jest z servo, a nie serwokrokowe i troszkę skomplikowany i na Piko.
Ja mam krokowce M542 Leadschine pod Mach 3

Chciałbym większe pole 1900x1500 i wykorzystać posiadane sterowania pod M542, ale nie dadzą rady, więc pomyślałem o serwokorokowcach Leadschine i tak sobie kombinuję jak coś takiego zrobić... mechanika to nie problem. obawiam się elektroniki, bo nie znam się, i konfiguracji pod Mach3. Dlatego pytałem o twoje sterowanie.

Brak jest na forum chociaż jednego opisu frezarki CNC ze sterowaniem w 100% servo hybrydowym , najlepiej Leadschine.
Ależ dokładnie moje sterowanie jest na serwach z silnikami krokowymi. Czasami zwanych hybrydowymi.
Nie wiem czemu, ale jest pewna grupa ludzi, którzy namnażają nazwy nie rozumiejąc istoty zagadnienia. I jeszcze się czasami kłócą między sobą, jak czasami na temat rodzajów napędów na 4 koła w samochodach, albo do jakiej kategorii zalicza się jakiś samochód :lol:

SERWO, poprawnie serwomechanizm, to taki mechanizm w automatyce, który ma wbudowany mechanizm pomiaru błędu położenia i kompensacji tego błędu (tzw UCHYBU). Reszta konstrukcji nie wpływa na to czy coś jest serwem czy nie. NIE MA LEPSZYCH I GORSZYCH serwomechanizmów, w szczególności nie ma czegoś takiego jak nibyserwo, półserwo albo serwo częściowe. Rodzaj użytego mechanizmu wykonawczego (silnika) ma wpływ na właściwości wyjściowe ale nie na zasadę działania. Tak samo mechanizm pomiarowy, jeden z wieeeelu możliwych nie wpływa na zasadę działania systemu. Enkoder jest tylko jednym z możliwych rozwiązań. Dowolny jest także sposób zadawania położenia. System krok/kierunek stał się popularny dopiero wraz z rozwojem techniki cyfrowej. I wcale nie jest to metoda optymalna w bardzo wielu przypadkach. Jest optymalna w prostych (i tanich) sterowaniach, prostych w konstrukcji.

Zmierzam do tego, że serwo z silnikiem krokowym nie jet w żadnym stopniu gorszym serwem od takiego z silnikiem AC. Ani upośledzone. Wręcz przeciwnie - serwo z silnikiem krokowym jest lepsze do względnie wolnych maszyn, gdyż zwykle nie wymaga stosowania przekładni (szkodliwe luzy) i bardzo tanie jest uzyskanie dużego momentu trzymającego. Konsekwencją braku przekładni jest też możliwość w miarę bezpiecznego połączenia silnika i GŁÓWNEGO enkodera w jednym klocku, co także jest nieporównanie tańsze od innych rozwiązań (zwykle wystarczające, choć gorsze).

Jedna uwaga - rozwinięcie poprzedniej wypowiedzi.
W przypadku napędów na silnikach krokowych nie należy używać sygnału ENABLE co celów innych niż zatrzymanie awaryjne. Zatrzymanie silników krokowych przez enable skutkuje utratą kontroli nad położeniem osi +/- 1 pełen cykl krokowy (zależnie od inteligencji drivera). W przypadku silników 200-krokowych jest to 1/50 obrotu. Dlatego użycie ENABLE wymaga wykonania ponownej jazdy referencyjnej. Ten temat był już kiedyś omawiany.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#14

Post napisał: markcomp77 » 17 cze 2015, 14:30

najlepsze tłumaczenie funkcji
mc2kwacz pisze:ENABLE
sterowanika, na język polski to LUZOWNIK.
.. tę linie przyłącza się do wybranego pina lpt ...
w programie mach(zezwolenie), linuxcnc(włączenie wzmazaniaczy)
ENA w programie luzuje jedynie po wywołaniu stanu ESTOP - czyli po kolizji, wciśnięciu ESC lub grzybka... lub przy połączeniu ALM(Pend) do generowania stanu ESTOP.

Stan ESTOP (awaryjny stop) - to oczywiście utrata pozycji... i konieczność zerowania (wyznaczenia gdzie zacząć?, gdzie jest zero?).

Serwokrokowiec ma przewagę nad normalnym krokowcem -->np. wyższy możliwy do osiągnięcia punkt szczytowy mocy (ciągłej) - praca w pętli regulacji powoduje zmniejszenie grzania się silnika (prąd jest dostosowywany do potrzeb wymuszanego ruchu) - a to pozwala na zastosowanie wyższego napięcia...

Silnik 8Nm w otwartej pętli, typowo jest zasilany ok. 70V.... po zamknięciu pętli podobnej wielkości silnik przy zasilaniu 110V jest chłodniejszy. Wyższe napięcie zasilania proporcjonalnie podwyższa moc szczytową (prędkość punktu szczytowego rośnie).

PikoCNC dopiero po poprawieniu firmware (sposobu formowania rampy) potrafiło docenić serwokrokowcei ich zdolnośc do forsowania dużych przyśpieszeń...

Serwokorkowiec da sobie radę z poleceniami Mach3 (pomimo niezbyt dobrze zrobionej rampy)...

Polecam rozważenie sterowania z LinuxCNC (rampa jest bardzo dobra).
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#15

Post napisał: relaxxis » 19 cze 2015, 20:39

markcomp77: nie pisałeś , że masz serwa krokowe tylko wspomniałeś o kilku krokowcach, ale chyba chodzi ci o ten zwrot który domyślnie mówi o sewokrokowym : "- drivery X,Y HBS57 z dedykowanymi silnikami (Ebmia) "
I dzieki za wyjaśnienia i fotki... troszkę czarna magia dla mnie... ;-)
Przynajmniej w tej chwili...

Zastanawia mnie dlaczego piszecie o różnych zasilaniach... i które jest lepsze.. hmm

Tak aby ujednolicić moje sterowanie chodzi mi o połączenie :

3x Serwosterownik Easy Servo ES-D808 HBS86 -
1x Silnik ES-M23480 - 8,0Nm (do HBS86)
2x Silnik ES-M23440 - 4,0Nm (do HBS86
+ główna mb2,
+ softstart
+E-Stop
+krańcówki x3
+wrzeciono z falownikiem
i ewentualnie opcja zasilania:
+ moduł zasilający MZ-3,
+ transformator TR-1250,
ale może lepiej zasilacze impulsowe...

co jeszcze powinienem dodać ? potem pomyślimy jak to wszystko połączyć :)

i pozostaje problem zestrojenia silników.. ponoć też bywają problemy...
https://www.cnc.info.pl/topics65/naped- ... t64712.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”