Stwrownik silnika krokowego z Nowego Elektronika

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
mariuszmer
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 15 mar 2005, 00:25
Lokalizacja: Pi?a

Stwrownik silnika krokowego z Nowego Elektronika

#1

Post napisał: mariuszmer » 15 mar 2005, 01:16

Witam. Moja pierwsza wizyta tutaj i od razu po prośbie . Może ktoś spojrzeć na sterownik oferowany przez Nowego Elektronika : http://www.nikomp.neostrada.pl/zestawyK/K-3100.htm . Jak to się ma do programów do cnc - czy one obsługują rs-a i taki dziwny kod. Z rok temu kupiłem taki sterownik + Max-a i nie wiem co mógłbym z nim zrobić, niby można nawet 4 silniki sterować z jednego portu bo są zworki, ale jak widzę na forum to jeśli już mowa to o droższych sterownikach. Więc co z tym nie tak ?


mar

Tagi:

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 630
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#2

Post napisał: chaos » 15 mar 2005, 08:10

Tego sterownika nie wykorzystasz do współpracy z popularnymi programami do obsługi maszyny CNC. Aby go wykorzystać musiał byś napisać własne oprogramowanie z nim współpracujące lub przerobić program uC.

Awatar użytkownika

scalak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2005, 17:50
Lokalizacja: Katowice

sterownik

#3

Post napisał: scalak » 19 mar 2005, 09:59

Moim zdaniem ten sterownik to totalny budel
po co Ci sterownik w którym maksymalne napiecie na silniku to 5V
Można układ zasilać napięciem 30V ale i tak nic się nie zmnieni

Awatar użytkownika

melpio
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 21 gru 2004, 20:45
Lokalizacja: Dobrze? Wielki

#4

Post napisał: melpio » 19 mar 2005, 10:09

wiesz ja korzystalem z tego sterownika do pracy dyplomowej i powiem ci ze jest od do niczego znaczy potrzebowalem sterowac 3 silniki i mimo zworek dzialal tylko jeden a na innym sterowniku na tym samym procku (przełorzyłem) wszystko dzialalo bez zarzutu

Awatar użytkownika

scalak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2005, 17:50
Lokalizacja: Katowice

Sterownik z NE

#5

Post napisał: scalak » 21 mar 2005, 18:09

Interesuje mnie czy strowałeś silniki Biipolarne

Jeżeli tak to jakie napięcie uzyskałeś na silnikach np przy zasilaniu 24V , bo z schematu wynika że max jakie można uzyskać wynika z konstrukcji mostka tranzystorowego , a ta
jak napisałem pozostawia wiele do zyczenia.

Bramki górnych tranzystorów zasilane są poprzez rezystory podciągajace, a ich potencjał to 10V (napięcie diody zanera). Z tego faktu wynika jakie może być maksymalne napięcie na drenie górnego tranzystora, gdy jest w stanie otwarcia. Jest to wspomniane napięcie bramki 10V minus napięcie Rds ON (dla IRFZ44 to ok 5 V, czyli zostaje 5V. Sutuacja się nie zmieni nawet gdy podniesiemy napiecie zasilania nawet do 36V, bo nie zmnieni sie napięcie na bramkach górnych mosfetów (dioda zenera)

I co kolega na to.
------------------------------
Aby mostek tranzystorów MOSFET pracował poprawnie wymagane jest aby górne jego tranzystory były sterowane z napięcie wyszszego niz napiecie zasilani (np poprzez pompę ładunkową zobacz jak steruje mostek układ HIP4081). Tylko takie rozwiazanie gwarantuje że tranzystory będą się nasycały , anapięcie jakie uzyskamy po przekatnej mostka będzie równe napięciu zasilania, a straty mocy będą minimalne. W rozwiazaniu z Nowego Elektronika straty mocy w górnych tranzystorach przy sterowaniu bipolarnym dla prądów 2A to 5W na jeden tranzystor

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”