Elektronika do amatorskiej frezarki CNC

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
balcerseb88
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 25 mar 2015, 18:58
Lokalizacja: Sierpc

Elektronika do amatorskiej frezarki CNC

#1

Post napisał: balcerseb88 » 25 mar 2015, 19:05

Witam zamierzam z budować małą frezarkę cnc do celów amatorskich głównie wycinanie z balsy i sklejki detali stosowanych do budowy modeli.
Prosił bym o polecenie elektroniki co gdzie i jakie kopic żeby to zafunkcjonowało frezarka będzie mniej więcej tej wielkości frezarka
Na allegro sa sterowniki chińskie ale czy są coś warte ??



Tagi:


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

Re: Elektronika do amatorskiej frezarki CNC

#2

Post napisał: Hrumque » 25 mar 2015, 20:19

balcerseb88 pisze:Witam zamierzam z budować małą frezarkę cnc do celów amatorskich głównie wycinanie z balsy i sklejki detali stosowanych do budowy modeli.
Prosił bym o polecenie elektroniki co gdzie i jakie kopic żeby to zafunkcjonowało frezarka będzie mniej więcej tej wielkości frezarka
To może najpierw zadaj pytanie "jakim programem" to będziesz traktował. I w jaki sposób podłączysz tą frezarkę do komputera, czy posiadasz komputer z (sprawnym) portem LPT (przy czym z laptopami bywa problem)

Jak chcesz bardzo tanio (i programowo, bo freeware opensource, i hardwarowo tanio) to najprościej zrobić sterowanie na:
- software = grbl (taka mega prosta alternatywa dla macha, dostępne na wszystkie systemy op.)
Obrazek
- hardware to arduino (np. UNO), plus płytka "cnc shield"
Obrazek
- sterowniki silników - na początek najtańsze i najprostsze "stepsticki" w tym cnc-shield wsadzone wystarczą ci, by coś robić, a zawsze w ich miejsce możesz podłączyć kabelki i podpiąć do "dorosłych" sterowników np na TB6600 czy jakiś M542 czy coś takiego...

Tą metodą podłączysz się do dowolnego komputera/laptopa (albo nawet i tabletu czy telefonu z androidem) po USB...
Na allegro sa sterowniki chińskie ale czy są coś warte ??
A czemu miałyby nie być warte? Wystrzegaj się tylko tych na układach TB6560
Ostatnio zmieniony 26 mar 2015, 01:06 przez Hrumque, łącznie zmieniany 1 raz.
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 26 mar 2015, 00:19

sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#4

Post napisał: Hrumque » 27 mar 2015, 11:40

Obrazek
Ładne to, kompaktowe i banalne do uruchomienia dla początkującego. Ale nadal wymaga PCta z portem LPT (oraz serwuje wszystkie ograniczenia i ewentualne problemy związane z tym portem).
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"


cube000
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 18 gru 2010, 00:31
Lokalizacja: okolice wwa

Re: Elektronika do amatorskiej frezarki CNC

#5

Post napisał: cube000 » 27 mar 2015, 15:19

Hrumque pisze: Jak chcesz bardzo tanio (i programowo, bo freeware opensource, i hardwarowo tanio) to najprościej zrobić sterowanie na:
- software = grbl (taka mega prosta alternatywa dla macha, dostępne na wszystkie systemy op.)

- hardware to arduino (np. UNO), plus płytka "cnc shield"

- sterowniki silników - na początek najtańsze i najprostsze "stepsticki" w tym cnc-shield wsadzone wystarczą ci, by coś robić, a zawsze w ich miejsce możesz podłączyć kabelki i podpiąć do "dorosłych" sterowników np na TB6600 czy jakiś M542 czy coś takiego...

Tą metodą podłączysz się do dowolnego komputera/laptopa (albo nawet i tabletu czy telefonu z androidem) po USB...
Na allegro sa sterowniki chińskie ale czy są coś warte ??
A czemu miałyby nie być warte? Wystrzegaj się tylko tych na układach TB6560
Uściślę tylko jedną sprawę. GRBL to nazwa wsadu (programu), wgrywanego do arduino uno. Do uno, podłączonego przez usb do komputera, wysyła się gkod za pomocą dodatkowego oprogramowania, np. pokazany na zrzucie ekranu GRBL Controller.
W sumie to dość przyjemna rzecz jest i do prostej maszynki jest dobrym wyborem.


Stefan599
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 29 gru 2014, 17:11
Lokalizacja: Pomorze

#6

Post napisał: Stefan599 » 27 mar 2015, 15:37

Witam

Pozwolę sobie wtrącić oraz zapytać gdzie można nabyć z pewnego źródła ten cały zestaw arduino - 2 płytek wraz z sterownikami (ogólnie to na zdjęciu Hrumque)

Pozdrawiam.


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#7

Post napisał: Hrumque » 27 mar 2015, 17:06

Stefan599 pisze:Witam

Pozwolę sobie wtrącić oraz zapytać gdzie można nabyć z pewnego źródła ten cały zestaw arduino - 2 płytek wraz z sterownikami (ogólnie to na zdjęciu Hrumque)

Pozdrawiam.
Jeśli ci się nie spieszy - to aliexpress, np u tego sprzedawcy http://www.aliexpress.com/store/group/3 ... 56696.html (brałem już kilka razy od niego, i są ok).
np. http://www.aliexpress.com/store/product ... per-Driver
1 X cnc shield v3
4 X A4988 stepstick
4 X Heatsink for stepstick
1 X arduino UNO R3
1 X USB cable
do kompletu tylko brak jakiegoś zasilacza 24-36V
15$
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"


Stefan599
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 29 gru 2014, 17:11
Lokalizacja: Pomorze

#8

Post napisał: Stefan599 » 29 mar 2015, 11:48

Hrumque pisze:
Stefan599 pisze:Witam

Pozwolę sobie wtrącić oraz zapytać gdzie można nabyć z pewnego źródła ten cały zestaw arduino - 2 płytek wraz z sterownikami (ogólnie to na zdjęciu Hrumque)

Pozdrawiam.
Jeśli ci się nie spieszy - to aliexpress, np u tego sprzedawcy http://www.aliexpress.com/store/group/3 ... 56696.html (brałem już kilka razy od niego, i są ok).
np. http://www.aliexpress.com/store/product ... per-Driver
1 X cnc shield v3
4 X A4988 stepstick
4 X Heatsink for stepstick
1 X arduino UNO R3
1 X USB cable
do kompletu tylko brak jakiegoś zasilacza 24-36V
15$
Dziękuję, A czy mogł bym jeszcze prosić o poradę odnośnie krokowców i zasilacza. Wiem że to nie ten dział ale nie chcę tu śmietnika na forum robić.
Bo tak, sterowniki wyglądają jak wyglądaja - malutkie, niepozorne, mogą zmylić. Jakie silniki mogl bym uzyc do frezarki/zabawki ze śrubami 16x4 i tymi sterownikami aby fajnie współgrały? Co polecacie (Ekonomia/Wydajność) ? Planuje bawic sie drzewie i moze głaskać aluminium. Jaki fajny Ekonomiczny zasilacz pod to. Za sugestię serdecznie dziękuję.
btw. Gdzie się klika "Pomógł" ?

Pozdrawiam


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#9

Post napisał: Hrumque » 29 mar 2015, 13:04

Stefan599 pisze: A czy mogł bym jeszcze prosić o poradę odnośnie krokowców i zasilacza. Wiem że to nie ten dział ale nie chcę tu śmietnika na forum robić.
Bo tak, sterowniki wyglądają jak wyglądaja - malutkie, niepozorne, mogą zmylić. Jakie silniki mogl bym uzyc do frezarki/zabawki ze śrubami 16x4 i tymi sterownikami aby fajnie współgrały? Co polecacie (Ekonomia/Wydajność) ? Planuje bawic sie drzewie i moze głaskać aluminium. Jaki fajny Ekonomiczny zasilacz pod to.
Faktycznie - te "mikro driverki" są niepozorne, a potrafią zaskoczyć - zasilanie do 35V (dla pewności przyjmuję bezpiecznie - do 30v), i mogą puścić do 2A - czyli nie tak źle w porównaniu do wielgachnych i drogich na TB6560 czy TB6600 które mają maks 50v i 3.5A, już nie mówiąc o M542/M543 itp gotowych klockach... Oczywiście - przy takiej pracy na maksa - trzeba im przykleić po kawałku małego radiatorka.

Zasilacz najlepszy byłby 36v i skręcenie na nim trochę napięcia, do jakichś 30V (jest tam potencjometr, można podregulować, bo 35V to maksimum co mogą stepstiki bezpiecznie znieść), ewentualnie zasilacz 24v (by nic nie musieć regulować). Wydajność prądowa - spokojnie wystarczy 6-8A - czyli jakieś 60-80zł w porywach.
W wersji bardzo budżetowej - zwykły zasilacz komputerowy ATX ze śmietnika (byle był standardu atx 2.x) i 12v z niego...

Co do silników - to nieśmiało się wypowiem (bo nie uważam się za speca) że uważam, że jak przewymiarujesz je w górę (np dasz takie, na których piszą 3A, a będziesz je taktował 1.5-2A z stepsticków) to nie będzie źle - będą chodzić ciszej, będą mniej się grzać, a zawsze na zapas będziesz miał możliwość kiedyś zwiększenia im wydajności przez wymianę drivera na większy.

Przyjmij sobie po prostu jakiś standard rozmiaru pod ktory zrobisz mocowanie, np nema23 (bo nema17 to maleństwa), a potem skalując "długość" silnika (są różne) dobierzesz taki o odpowiedniej mocy, i zawsze możesz zmienić na większy/mniejszy byle był nema23

Ja silniki (i inne graty) biorę od chińczyka który wysyła z niemiec (dhl-em, drugi dzień i są u mnie, darmowa przesyłka):
http://www.aliexpress.com/store/group/G ... 79305.html
Ma też zasilacze itp, więc zawsze można coś skompletować...
Stefan599 pisze: btw. Gdzie się klika "Pomógł" ?
Taki przycisk:
Obrazek
- pojawia się pod wiadomością (odpowiadającą) tylko temu, kto zakładał wątek (pytanie) - i tylko on może takie coś kliknąć. Pozostali czytający/piszący w wątku - tego nie widzą
Załączniki
pobrane.gif
ikonka "pomógł"
pobrane.gif (1.35 KiB) Przejrzano 7411 razy
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”