Dwa niezależne Kółka MPG czy można?

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#11

Post napisał: Hrumque » 09 lut 2015, 22:20

peezeet pisze: Ps. A które zamówiłeś? z czterema odczepami czy sześcioma? Te poniżej 20$?
Zamówiłem zupełnie inne niż pokazujesz - te twoje są bardzo ładne, i w zasadzie gotowe (wstawić w pudełko i jest już korkba) ale mają wadę - słabą rozdzielczość (precyzję, mało impulsów w stosunku do tego jak mocno się obraca gałka, zależnie od wersji 25-100/obrót).

Ja kupiłem same enkodery bez ładnej gałki, ale za to 400imp/obrót:
Obrazek za 12$ to jak za darmo

Elektrycznie - wychodzi na to samo (tzn sterowanie tak samo się podłącza, jak te twoje)

I do kompletu do takiego gołego enkodera - "profesjonalna" gałka od radiostacji wojskowej, ze składaną rączką - czyż nie wygląda (i działa) całkiem profi?:
Obrazek
zwłaszcza że kosztuje 8zł


Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"

Tagi:


Autor tematu
peezeet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 155
Rejestracja: 07 lut 2013, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

#12

Post napisał: peezeet » 09 lut 2015, 22:55

Proszę, proszę te gałeczki od radiostacji są bardzo sympatyczne mają swój niepowtarzalny klimacik :grin:
Ja jednak preferuję magiczne kliknięcie co ząbek, a co do rozdzielczości to chyba jakiś mnożnik można zastosować żeby można było szybko na pusto dojechać lub skrawać z wybraną małą prędkością?
Jest tego dobra:сколько годно

Awatar użytkownika

kejtu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 67
Rejestracja: 21 maja 2007, 22:17
Lokalizacja: Łódź

#13

Post napisał: kejtu » 09 lut 2015, 23:03

Enkoder będzie ci zawsze ciężko ustawić w dokładnej pozycji, a tamto pokrętło pracuje skokowo. Można je stawić dokładnie w jednej z 100 pozycji (zgodnie z rozdzielczością). Przy odpowiednim interfejsie możesz mieć regulację kroków np co 10mm/1mm/0.1mm/0.01mm itd.

Natomiast fakt faktem, że 12$ za taki enkoder to cena naprawdę dobra.
"szkoda kasy żeby budować dla samego budowania" a ja lubię :)


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#14

Post napisał: Hrumque » 09 lut 2015, 23:18

peezeet pisze: Ja jednak preferuję magiczne kliknięcie co ząbek
A to te chińskie enkodery "z pokrętłem" mają kliknięcie co krok? Nie wiedziałem...
Tylko po co, do ręcznego kręcenia, klik? W analogowej tokarce kręciłeś gałkami, i żadnych kliknięć nie było ;)
Aczkolwiek - nie problem zrobić klik osobny, dodatkowy, np przekażnik-elektromagnes "tykający" w oś co zadany softwarowo krok (np co 0.1 mm klik-opór, niezależnie od ustawionej rozdzielczości kręcenia), nie ma problemu w MACHu to oprogramować w brain-control (kolejne Output# tylko przypięte do tej funkcji)
, a co do rozdzielczości to chyba jakiś mnożnik można zastosować żeby można było szybko na pusto dojechać lub skrawać z wybraną małą prędkością?
Oczywiście że można, ale "dolnego zakresu" precyzji się nie da przeskoczyć, i im większa gałka po średnicy - tym większy ruch gałką zostaje bez rezultatu, nim nie przeskoczy na następny "krok". Jak enkoder ma 100imp/obrót czyli 100imp/360' to masz impuls co 3.6 stopnia, co przy gałce fi 10cm daje obrócenie jej krawędzi o całe ~3,1mm (przy mniejszym ruchu nie ma wykrycia obrotu) - dość sporo dla mnie, wolę mieć 4x czulszy przyrząd pod ręką ;)
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”