Sterowanie krokowcami za pomocą PLC Mitsubishi

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

Sterowanie krokowcami za pomocą PLC Mitsubishi

#1

Post napisał: lolo2 » 28 sty 2015, 10:33

Witam;

Projektuje proste maszynki (podajniki) na sterownikach plc firmy Mitsubishi modele FX3G. Coraz częściej potrzebuję w swoich maszynkach zastosowanie jakiejś prostej osi sterowanej. Dotychczas jak już zostałem zmuszony to musiałem kupić serwo Mitsubishi. koszt takiego ustrojstwa ze sterowaniem jest bardzo duży w stosunku do aplikacji jakie projektuje. Na 99% wystarczyłby mi silnik krokowy zamiast serwa. Jak podłączyć taki silnik krokowy do sterownika PLC?

http://www.plcs.net.pl/index.php/katalo ... 4-vdc.html


Kiedyś tam kupiłem od sponsora forum cały zestaw z jedną osią pod Macha więc chciałbym chociaż na próbę podłączyć jeden silnik krokowy do sterownika PLC firmy Mitsubishi.

Sterownik PLC posiada szybkie wyjścia no ale w mitsubishi powiedzieli mi że tych sygnałów nie podłącze do krokowca i mam sobie kupić serwo. :) Są jakieś "przejściówki lub jakiś myk jak podłączyć krokowiec do plc Mitsubishi?

Drugie pytanie już bardziej rozszerzone czy jest prosta i ekonomicznie uzasadniona możliwość podłączenia enkodera do takiego krokowca oraz PLC aby pracowało to w sprzężeniu zwrotnym?


Ogólnie potrzebuję jakiegoś prostego sposobu na zbudowanie urządzenia z 1 maks 3 osiami z silnikami krokowymi, każda z osi może być sterowana niezależnie, dodatkowo minimum 20 wejść i 10 wyjść oraz możliwość programowania w systemie drabinkowym.



Tagi:


pin
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 65
Rejestracja: 06 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: pin » 28 sty 2015, 11:13

silnik krokowy możesz sterować z każdego PLC który ma szybkie wyjście
oczywiście nie podłączysz silnika bezpośrednio do sterownika musisz mieć jeszcze jakiś sterownik silnika na przykład M542 i wtedy podłączasz sygnał klock z szybkiego wyjścia PLC
i sygnał DIR z dowolnego wyjścia .
Inna sprawa wygody programowania PLC pod korkowca jeżeli nie ma bloków funkcyjnych przeznaczonych do silników to trzeba się namęczyć żeby by stworzyć rampę


kasjo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 323
Rejestracja: 23 lis 2005, 18:07
Lokalizacja: Białystok

#3

Post napisał: kasjo » 28 sty 2015, 15:28

Ten sterownik się nie nadaje ponieważ ma wyjścia przekaźnikowe a nie tranzystorowe. Musisz albo kupić sterownik z wyjściami tranzystorowymi (seria MT a nie MR) albo dokupić odpowiedni moduł.
No i jak kolega pin napisał odpowiedni sterownik silnika krokowego.


kopciuch
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 74
Rejestracja: 06 cze 2007, 08:05
Lokalizacja: Radom

#4

Post napisał: kopciuch » 28 sty 2015, 16:38

fatek ma sterownik plc dedykowany do silników krokowych


Autor tematu
lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#5

Post napisał: lolo2 » 29 sty 2015, 08:28

No to rozumiem że nie bezpośrednio do krokowca, zresztą analogicznie do serva.

Sterownik do silnika mam taki:
Sterownik silnika krokowego SSK-B03 (M542) - 4,2A

Nie wiem czy dokładnie ten model; ale wygląd identyczny, po pracy spiszę model sterownika i silnika. Chcę sterować za pomocą STEP/DIR.

Mam też sterownik mitsubishi z wyjściami tranzystorowymi., dzięki za info bo prędzej próbowałem podłączyć pod sterownik z wyjściami przekaźnikowymi.

Poniżej link do specyfikacji PLC - dane o wyjściach strona 45 dział. 4.4.1
http://www.plcsystems.ru/catalog/Mitsub ... dition.pdf

Response time
OFF > ON
Y000, Y001:5us or less/10mA or more
(5 to 24V DC)
Y002 or more:0.2ms or less/200mA or more
(at 24V DC)

ON > OFF
Y000, Y001:5us or less/10mA or more
(5 to 24V DC)
Y002 or more:0.2ms or less/200mA or more
(at 24V DC)


Czy to jest wystarczająco szybkie wyjście aby płynnie sterować silnikiem krokowym? Bo widać że pierwsze dwa wyjścia mają znacznie mniejszy czas reakcji niż pozostałe


@pin
Sterownik ma bloki funkcyjne do generowania sygnałów, korzystałem z nich do sterowania serwomotorem > ilość impulsów > częstotliwość > oraz numer wyjścia. Tylko jeszcze nie wiem czy w sterowniku z wyjściami tranzystorowymi te bloki też działają no ale chyba powinny.



Kopciuch;
Jeżeli to niekonieczne to nie chciałbym zmieniać na inne sterowniki bo zaraz zacznie mi się problem z nowym oprogramowaniem, obsługą nowego się uczyć od zera. No ale dzięki za uwagę, może pomyśle nad tym jak z mitsubishi mi nie wypali.


kasjo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 323
Rejestracja: 23 lis 2005, 18:07
Lokalizacja: Białystok

#6

Post napisał: kasjo » 29 sty 2015, 17:07

Chyba w większości sterowników mitsubishi pierwsze wyjścia są wyjściami szybszymi. Moim zdaniem w zupełności Ci wystarczy. Sam używałem sterownika mitsubishi ale FX3U do sterowania silnikiem krokowym w szlifierce do płaszczyzn (sterowanie osi tarczy ściernej) i chodzi już parę lat.
Sterownik ma funkcje ułatwiające sterowanie silnikami krokowymi ale z tego co pamiętam to używałem tylko tych od sterowania prędkością (resztą pobawiłem się chwilkę bo nie były mi potrzebne :) ). Wpisywało się a odpowiednie rejestry kierunek, prędkość i ilość kroków jakie ma wykonać silnik.
A co do tych funkcji to właśnie przygotowanie zostały do wyjść tranzystorowych bo przekaźnikowe nie mogą pracować z taką częstotliwością a po drugie szybko by się "wyklepały"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”