Podstawowe informacje o sterowaniu w ploterze cnc pod plazmę

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
sanguinanin
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 02 lis 2014, 13:57
Lokalizacja: Trójmiasto

Podstawowe informacje o sterowaniu w ploterze cnc pod plazmę

#1

Post napisał: sanguinanin » 13 gru 2014, 18:40

Ze względu na fakt że zajmuje się ślusarstwem/kowalstwem wpadłem na pomysł żeby zaopatrzyć się w ploter cnc do cięcia plazmą. Zabieram się do budowania tego urządzenia, ale o ile elementy mechaniczne nie stanowią dla mnie problemu elektronika to dla mnie czarna magia. Staram się zdobyć potrzebną wiedzę wertując to forum, ale wciąż brakuje mi podstawowych informacji - jeśli któryś z was specjalistów byłby w stanie odpowiedzieć mi na kilka pytań będe wdzięczny:

- rozumiem że pełny zestaw elektroniki do pracy to: sterownik (w innym wątku polecono mi ZELRP), silniki, zapewne kable łączące silniki ze sterownikiem i kable łączące PC ze sterownikiem + układ thc, czy coś jeszcze jest mi potrzebne?

- jaka jest praktyka sprzedaży tych elementów, czy mogę liczyć na jakieś instrukcje podłączeń, czy muszę mieć bardziej złożoną wiedzę z elektroniki/elektryki?

- czy jeśli moje urządzenie oparte jest o dwa silniki na osi x, jeden na y i jeden na z to wystarczy mi sterownik trójosiowy, czy muszę szukać czteroosiowego? jak wtedy z podłączeniem i ustawieniami?

- jaka jest zasada dobierania silników aby były kompatybilne ze sterownikiem (i dobieraniem silników do maszyny, przy założeniu że będze to ploter o polu 1000X2000 lub 1500x3000) - może jesteście w stanie zasugerować mi dobre silniki (celuje w coś w miare taniego, ale nie tandetę - całość elektroniki jeśli to możliwe chciałbym zamknąć w kwocie 1000 - 2000 zł, ale jeśli do minimum jakości potrzeba więcej, przeżyję)

- jak wygląda podłączanie thc do sterownika, muszę specjalnie dobrać sterownik pod thc, czy jest to funkcja z założenia wbudowana w każdym sterowniku (chcialbym zaopatrzyc się w uklad thc firmy Proma)?

- jak wygląda kwestia kompatybilności programów sterujących ze sterownikiem (chciałbym skorzystać z CNConv przy użyciu łącza usb też od Proma), czy każdy program obsługuje każdy sterownik, czy są jakieś ograniczenia?

- I ostatnia, najmniej lub najbardziej ważna rzecz - jak z bhp przy montowaniu tych elementów, czy grozi mi coś poważnego typu porażenie czy gumowe rękawiczki wystarczą?

Jeśli są opcje kupna gotowych układów dla zielonych typu podłączam silniki pod sterownik i sterownik pod PC i thc pod sterownik i całość działa - będe wdzięczny za linki.

Przepraszam jeśli zadaje pytania o oczywiste oczywistości ale nie bardzo wiem jak ugryźć ten temat a na elektronice się nie znam. Z góry też dziekuję za pomoc.



Tagi:

Wróć do „Elektronika CNC”