Chińskie strowniki jenoosiowe 5A/50V na TB6600 opinia

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
morghul
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 205
Rejestracja: 01 wrz 2006, 00:46
Lokalizacja: Stargard

Chińskie strowniki jenoosiowe 5A/50V na TB6600 opinia

#1

Post napisał: morghul » 29 paź 2014, 21:18

Koledzy, siedzę sobie na L4 (prawdziwym ;) ) w związku z czym prace nad ramą muszę poczekać aż się zagoję ale przeglądam sobie ebay i ali i patrzę za sterownikiem.

Sterownik ma być do tej maszyny: https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... t60409.htm

Zdecydowałem, że silniki będą 3Nm i śruby kulowe 1610. W pierwotnej wersji miał być sterownik od zelrp'a (3A/50V) ale po głębszym wczytaniu się w temat okazało się, że najpopularniejsze silnik 3Nm wymagają zdaje się 4,2A żeby osiągnąć ten moment zachowując przy tym jak najniższą indukcyjność. W związku z tym rozglądam się za mocniejszym sterownikiem i trafiłem na coś takiego:

http://www.ebay.com/itm/321454918858
lub to samo na aliexpresie
http://www.aliexpress.com/item/New-CNC- ... 50480.html

Cena wychodzi bardzo atrakcyjna bo z ebaya niecałe 150zł. Prąd do 5A i napięcie 50V (lub 48V zależy gdzie), do tego płyta SSK-MB1/2 i mam praktycznie to samo (zasilacz sam ogarnę więc tego nie liczę) a w przyszłości może szarpnę się na PIKO więc byłoby jak znalazł.

Ktoś z was testował te sterowniki już? Jakieś opinie?



Tagi:


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

Re: Chińskie strowniki jenoosiowe 5A/50V na TB6600 opinia

#2

Post napisał: Hrumque » 01 lis 2014, 16:15

morghul pisze:rozglądam się za mocniejszym sterownikiem i trafiłem na coś takiego:

http://www.ebay.com/itm/321454918858
lub to samo na aliexpresie
http://www.aliexpress.com/item/New-CNC- ... 50480.html

Cena wychodzi bardzo atrakcyjna bo z ebaya niecałe 150zł. Prąd do 5A i napięcie 50V (lub 48V zależy gdzie)
Ktoś z was testował te sterowniki już? Jakieś opinie?
1. używam namiętnie driverów na scalaku TB6600HQ/HG - jest piękny bo prosty, i niezawodny (w przeciwieństwie do poprzednika tb6560, który wybuchał od złego spojrzenia), poza tym wymagał dodatkowych egzorcyzmów do pełnej funkcjonalności.


2. Nie wierz w chińskie 50v 5A. W tym driverze siedzi TB6600 i nic więcej, co by mogło go "wspomóc" - więc uzyskasz parametry tylko takie, jakie ma TB6600 (patrz w notę katalogową). Chińczyk przepisał z datasheeta 50v i 5A, ale nie podająć, że to jest z działu "absolute maximal ratings", i powinno być raczej napisane "ponad 50V - na 100% go ubijesz" oraz "prądy do 5A - jako chwilowy impuls do 100ms, nie powtarzalne".

3. Realnie działają mi takie ustrojstwa na 45V (zasilacz impulsowy 48V 10A trochę skręcony) i (mierzone oscyloskopem na rezystorach) prądy faktycznie dochodzą do 4-4.5A. Jest ok. I najlepsze jest to, że taktowanie step 200kHz faktycznie znoszą - więc osiagalne prędkości są naprawdę przyjemne (nawet przy /16 mikrokroku, i silniku 1.8' na krok = 200kHz to 62,5obr/s = 3 750 RPM na silniku krokowym. Robi robotę, zwłaszcza na 4tej osi obrotowej ;> )

4. Masz do wyboru albo te co pokazałeś (plusy - ładna zamknięta obudowa, opis na niej, duże dip-switche) albo wersję mniejszą http://www.aliexpress.com/item/New-Prod ... 12178.html - malutkie dipswitche, prąd ustawiany potencjometrem, całość mniejsza... Ale mały radiator nie przeszkadza, u mnie przy 200KHz jest wyczuwalnie ciepły, ale te ~50'C to nic dla niego.

Awatar użytkownika

Autor tematu
morghul
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 205
Rejestracja: 01 wrz 2006, 00:46
Lokalizacja: Stargard

#3

Post napisał: morghul » 01 lis 2014, 18:10

Hrumque pisze:
2. Nie wierz w chińskie 50v 5A. W tym driverze siedzi TB6600 i nic więcej, co by mogło go "wspomóc" - więc uzyskasz parametry tylko takie, jakie ma TB6600 (patrz w notę katalogową). Chińczyk przepisał z datasheeta 50v i 5A, ale nie podająć, że to jest z działu "absolute maximal ratings", i powinno być raczej napisane "ponad 50V - na 100% go ubijesz" oraz "prądy do 5A - jako chwilowy impuls do 100ms, nie powtarzalne".

.
Też miałem takie przeczucie, do sterownika zelrp'a trafo które mam też ma napięcie na styk więc i tak planowałem kilka zwojów odwinąć więc to nie problem.

Silniki wsadzę 3Nm z prądem 4,2A więc w takim razie powinno wystarczyć.
Hrumque pisze:4. Masz do wyboru albo te co pokazałeś (plusy - ładna zamknięta obudowa, opis na niej, duże dip-switche) albo wersję mniejszą http://www.aliexpress.com.../740312178.html - malutkie dipswitche, prąd ustawiany potencjometrem, całość mniejsza... Ale mały radiator nie przeszkadza, u mnie przy 200KHz jest wyczuwalnie ciepły, ale te ~50'C to nic dla niego.

No tak, widziałem je ale są droższe niż te pokazane przeze mnie o kilka dolców więc nie ma przesłanek żeby je używać :)

Dzięki za opinię kolego.


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#4

Post napisał: Hrumque » 02 lis 2014, 00:07

morghul pisze:
Hrumque pisze:
2. Nie wierz w chińskie 50v 5A. W tym driverze siedzi TB6600 i nic więcej, co by mogło go "wspomóc" - więc uzyskasz parametry tylko takie, jakie ma TB6600 (patrz w notę katalogową). Chińczyk przepisał z datasheeta 50v i 5A, ale nie podająć, że to jest z działu "absolute maximal ratings", i powinno być raczej napisane "ponad 50V - na 100% go ubijesz" oraz "prądy do 5A - jako chwilowy impuls do 100ms, nie powtarzalne".
.
Też miałem takie przeczucie, do sterownika zelrp'a trafo które mam też ma napięcie na styk więc i tak planowałem kilka zwojów odwinąć więc to nie problem.
Ale wiesz jak to jest z transformatorami? Że podawane napięcie wyjściowe - nominalne - jest też dla nominalnego obciążenia, a bez obciążenia - będzie napięcie wyższe? (no i jeszcze liniowo zależne od napięcia w sieci)?
Wolę wspomnieć, bo już widziałem takich zawiedzionych, co brali trafo na którym pisało 33V (licząc, że AC*1.41=DC, więc 46,5V bez spadku na diodach, a jakieś 45V ze spadkiem na diodach), a potem się dziwili czemu to wybuchło, bo w spoczynku na kondensatorze zrobiło się nieźle ponad 50V ...

Awatar użytkownika

Autor tematu
morghul
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 205
Rejestracja: 01 wrz 2006, 00:46
Lokalizacja: Stargard

#5

Post napisał: morghul » 02 lis 2014, 00:23

Zdaję sobie sprawę, trafo mam i tak bez podanych napięć a jak mierzyłem to jest odrobinę za wysokie i doszedłem do wniosku że i tak odwinę żeby nie ryzykować więc odwinę po prostu trochę więcej i będę mierzył przy odwijaniu co wychodzi, niemniej dzięki za zwrócenie uwagi bo faktycznie można ud***ć sprzęt.
Szczególnie można się w konia zrobić przy różnych napięciach w sieci w zależności od lokalizacji a nawet pory dnia. Starsze trafka mogę być jeszcze liczone dla 220V i przy podpięciu pod instalację gdzie może wystąpić 235V można się zdziwić ;).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”