Strona 1 z 3

Podłączenie SMC 81-RP do Mach3

: 11 paź 2014, 01:29
autor: ekopiaf
Witam. Proszę o pomoc osoby obeznane. Posiadam Mach3 Demo Version R3.043.022 zainstalowany na oryginalnym systemie Windows XP Home Edition, specyfikacja komputera: płyta główna ECS K7S5A Ver 3.1, BIOS Version 3.11.00.08.00 AMIBIOS Version 1.21.06 AMIBIOS Date 01/12/2002. W ustawieniach portu LPT w BIOS-ie mam do wyboru: OnBoard Parallel Port: 378h, 278h, 3bCh, Auto, Disabled/ Parallel Port Mode: SPP, EPP, ECP, EPP+ECP/ Parallel Port IRQ: 5, 7/ Parallel Port DMA: 0, 1, 3.
Do Macha próbuję podłączyć sterownik firmy Wobit SMC81-RP (bez płyty i bez optoizolacji!). Zaraz po instalacji programu, jeszcze przed podłączeniem kabla LPT, w zakładce Diagnostic w polu Port 1 Pins current State świeciło się na zielono 8 pierwszych pinów (jak potem sprawdziłem u kolegi na innej konfiguracji sprzętu - jest to normalne i tak powinno być). Dodatkowo na czerwono świeciło się poniżej pole Emergency. Tego drugiego się pozbyłem ustawiając odpowiednio Active Low Estop-u w Input Signals, po czym wcisnąłem Reset. Po podłączeniu kabla LPT i podłączeniu sterownika do podłączonego do sieci zasilacza, na ekranie Mach-a nie zmieniło się nic, w związku z czym wnioskowałem, że coś jest nie tak z komunikacją portu LPT. Znalazłem w Internecie, że powinien on być ustawiony w BIOS-ie na komunikację Bi-direction (niekiedy jako PS/2), lecz ja takowej nie posiadam, ustawiłem zatem ECP. Czyżby konieczna w tym wypadku była aktualizacja BIOS-u? Po kilku przestawieniach wypisanych wyżej parametrów w BIOS-ie, zielone pola przestały się świecić w polu Diagnostic, prawdopodobnie wskutek innej komunikacji portu. Przydałoby się więc na marginesie zainstalować na nowo program i przywrócić BIOS do ustawień pierwotnych, co tez zamierzam uczynić.

Poniżej podam połączenia pinów, które ustawiłem w Ports and Pins i, które podpiąłem pod sterownik i komputer:
DIR do pinu 6 jako Dir
GND DIR do pinu 22
CLK do pinu 2 jako Step
GND CLK do pinu 19
ENABLE do pinu 17 jako Enable1
GND ENABLE do pinu 20
GND do pinu 23
Wszystko oczywiście dla Port#1 0x378

Ostatnio sprawdzałem to podłączenie u kolegi na komputerze, na którym ma zainstalowanego Macha, i którym bez problemu sterował swoimi silnikami przez inny sterownik oczywiście. Wnioskuję stąd, że wina może leżeć po stronie nieprawidłowego podłączenia pinów, albo zadaniu zbyt mało wyjść z komputera. Może coś trzeba jeszcze podłączyć lub podłączyć inaczej. Tym samym wyeliminowana została też możliwość użycia niewłaściwego kabla do portu LPT - nieskrosowanego bądź skrosowanego.

Tutaj link do schematu pinów na sterowniku: http://www.einformatyka.pl/wobitcompl/d ... _smc81.pdf

Bardzo proszę o jakieś wskazówki!

: 11 paź 2014, 07:06
autor: krzysiekgrab
Jakie napięcie jest u kolegi na płycie? w jaki sposób kolega podłączył sygnały do sterownika ( w instrukcji jest podane , że są dwa typu złącz..)?

: 11 paź 2014, 09:53
autor: ekopiaf
Korzystałem ze złącza 16-pinowego, tego po lewej w instrukcji. Myślę, że co do napięć ważne jest to: Podłączałem w opisany powyżej sposób sterownik zarówno do mojego kompa w konfiguracji powyżej, jak i do starego laptopa Toshiba mojego kolegi. Gdzieś w Internecie pisali, że na laptopach LPT podaje mniejsze napięcia niż na stacjonarnych, ale silniki kolegi jak najbardziej kręciły, a podłączał takie już konkretne, o sporym momencie. Z tym, że jego sterownik (chińskiej produkcji trzyosiowy) był zasilany na 24 V z zasilacza, a mój jest zasilany na 36 V z dedykowanego zasilacza ZN-100L. Moje silniki to 42BYGH802U 0,4 A.

Sprawdzę jeszcze te napięcia na płycie głównej, choć nie wiem czy mi się uda, bo mój miernik ostatnio kiepsko działa.

: 11 paź 2014, 13:40
autor: krzysiekgrab
chodziło mi o napięcie na porcie lpt - stan wysoki na pinach portu... jeżeli jest tam 3.3V to może nie wysterować wejść w sterowniku i nie ruszy. Kolega zmierzy na pinach zdefiniowanych w machu - dla sygnału dir i ena jakie są napięcia - czy w ogóle się zmieniają i wówczas będzie wiadomo, czy to kwestia konfiguracji macha czy problem sprzętowy...

: 11 paź 2014, 14:24
autor: ekopiaf
Na porcie LPT stan wysoki 4,13 V. Stan niski 0,07 V. Po załadowaniu G-kodu napięcia nie zmieniają się na konkretnym pinie... Jedynie 4,13-4,15 V - to albo błąd miernika, albo napięcia się tak szybko zmieniają, że miernik nie jest w stanie rejestrować... To chyba niedobrze, powinny się zmieniać... Dodam, że na karcie Diagnostics w polu Outpu Signals Current State na czerwono świeci się pole Enable1. Nie powinno być żółte?

: 11 paź 2014, 16:15
autor: krzysiekgrab
Dlatego zasugerowałem pomiar na dir i ena - tam są 'wolne' zmiany napięcia - gdy zmieniamy kierunek przy pomocy strzałek w danej osi, na wyjściu dir zmieni nam się stan z 0 na 1 logiczne i odwrotnie ( ma być blisko 0 i blisko 5V )... wyjście enable zapali nam się na czerwono, gdy przycisk reset w programie będzie zapalony na zielono (zezwolenie na pracę ). skoro napięcia się nie zmieniają to może być coś źle zdefiniowane w machu, albo ustawienia portu w biosie. Proszę spróbować ustawić EPP+ECP .

oczywiście w machu mamy włączoną np. oś X, a następnie zdefiniowane numery pinów i portó dla tej osi?

: 11 paź 2014, 16:54
autor: ekopiaf
Okeeej, skoro już wiem, co miałeś na myśli, to sprawdziłem dla przezorności raz jeszcze na G-codzie rysującym labirynt (częste zmiany kierunku) i hurra! zmienia się na DIR :) ENA jednak stoi w miejscu... Nadal mam ustawione ECP w Biosie, IRQ 7 DMA 3.
ENABLE pewnie będę mógł dla pewności sprawdzić ustawiając raz Active Low lub Active High... i to działa, czyli ENA też reaguje. Zatem port LPT trybi :)
Martwi mnie jednak nadal te 4,13-4,15 V. Powinno być 5 V... Czy możliwy jest spadek napięcia na kablu? Ma 3 m i pomiaru dokonywałem na końcu, w sam port LPT musiałbym włożyć jakieś druty, bałem się przypadkowego zwarcia.

: 11 paź 2014, 18:58
autor: krzysiekgrab
Mimo wszystko zasugerowałbym ustawienie trybu ECP+EPP, a przynajmniej sprawdzenie jak się na nim zachowa układ...
Ena zmienia się, gdy nadusimy przycisk reset (tryb estop )- z czerwonego na zielony i odwrotnie. Z napięciem jest raczej wszystko ok, to nigdy nie będzie to równo 5V ( ja na swoich płytach nigdy tak nie miałem, zawsze to wyło w okolicy 4.5V). ja zasugerowałbym podłączyć to tak jak w instrukcji przez tranzystory, ale sterować 'masą' a podać zewnętrzne 5V na stałe, ponieważ te z portu LPT może być niewystarczające. Rozwiązaniem może być zastosowanie płyty główniej - nawet najzwyklejszej MB-1.

: 11 paź 2014, 21:40
autor: ekopiaf
SSK MB1 chyba nie posiada optoizolacji portu LPT. Czy nie byłaby ona tutaj wskazana? Szukam czegoś taniego i prostego i tutaj to pasuje, ale co z optoizolacją lub innym podobnym rodzajem zabezpieczenia? Wprawdzie Wobit ma w swojej ofercie także dedykowaną płytę do mojego sterownika, z wszelkimi zabezpieczeniami i wejściami/wyjściami, lecz duża sobie za nią krzyczą.

: 11 paź 2014, 22:17
autor: krzysiekgrab
mb1 niestety nie posiada opto, jednak płyta z opto swoje kosztuje.... A czy jest ona wskazana, dobrze aby była, ale nie jest to warunek konieczny :).