Podłączenie SMC 81-RP do Mach3

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
ekopiaf
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 15
Rejestracja: 10 paź 2014, 18:53
Lokalizacja: Toruń

Podłączenie SMC 81-RP do Mach3

#1

Post napisał: ekopiaf » 11 paź 2014, 01:29

Witam. Proszę o pomoc osoby obeznane. Posiadam Mach3 Demo Version R3.043.022 zainstalowany na oryginalnym systemie Windows XP Home Edition, specyfikacja komputera: płyta główna ECS K7S5A Ver 3.1, BIOS Version 3.11.00.08.00 AMIBIOS Version 1.21.06 AMIBIOS Date 01/12/2002. W ustawieniach portu LPT w BIOS-ie mam do wyboru: OnBoard Parallel Port: 378h, 278h, 3bCh, Auto, Disabled/ Parallel Port Mode: SPP, EPP, ECP, EPP+ECP/ Parallel Port IRQ: 5, 7/ Parallel Port DMA: 0, 1, 3.
Do Macha próbuję podłączyć sterownik firmy Wobit SMC81-RP (bez płyty i bez optoizolacji!). Zaraz po instalacji programu, jeszcze przed podłączeniem kabla LPT, w zakładce Diagnostic w polu Port 1 Pins current State świeciło się na zielono 8 pierwszych pinów (jak potem sprawdziłem u kolegi na innej konfiguracji sprzętu - jest to normalne i tak powinno być). Dodatkowo na czerwono świeciło się poniżej pole Emergency. Tego drugiego się pozbyłem ustawiając odpowiednio Active Low Estop-u w Input Signals, po czym wcisnąłem Reset. Po podłączeniu kabla LPT i podłączeniu sterownika do podłączonego do sieci zasilacza, na ekranie Mach-a nie zmieniło się nic, w związku z czym wnioskowałem, że coś jest nie tak z komunikacją portu LPT. Znalazłem w Internecie, że powinien on być ustawiony w BIOS-ie na komunikację Bi-direction (niekiedy jako PS/2), lecz ja takowej nie posiadam, ustawiłem zatem ECP. Czyżby konieczna w tym wypadku była aktualizacja BIOS-u? Po kilku przestawieniach wypisanych wyżej parametrów w BIOS-ie, zielone pola przestały się świecić w polu Diagnostic, prawdopodobnie wskutek innej komunikacji portu. Przydałoby się więc na marginesie zainstalować na nowo program i przywrócić BIOS do ustawień pierwotnych, co tez zamierzam uczynić.

Poniżej podam połączenia pinów, które ustawiłem w Ports and Pins i, które podpiąłem pod sterownik i komputer:
DIR do pinu 6 jako Dir
GND DIR do pinu 22
CLK do pinu 2 jako Step
GND CLK do pinu 19
ENABLE do pinu 17 jako Enable1
GND ENABLE do pinu 20
GND do pinu 23
Wszystko oczywiście dla Port#1 0x378

Ostatnio sprawdzałem to podłączenie u kolegi na komputerze, na którym ma zainstalowanego Macha, i którym bez problemu sterował swoimi silnikami przez inny sterownik oczywiście. Wnioskuję stąd, że wina może leżeć po stronie nieprawidłowego podłączenia pinów, albo zadaniu zbyt mało wyjść z komputera. Może coś trzeba jeszcze podłączyć lub podłączyć inaczej. Tym samym wyeliminowana została też możliwość użycia niewłaściwego kabla do portu LPT - nieskrosowanego bądź skrosowanego.

Tutaj link do schematu pinów na sterowniku: http://www.einformatyka.pl/wobitcompl/d ... _smc81.pdf

Bardzo proszę o jakieś wskazówki!



Tagi:


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#2

Post napisał: krzysiekgrab » 11 paź 2014, 07:06

Jakie napięcie jest u kolegi na płycie? w jaki sposób kolega podłączył sygnały do sterownika ( w instrukcji jest podane , że są dwa typu złącz..)?
Ostatnio zmieniony 11 paź 2014, 13:43 przez krzysiekgrab, łącznie zmieniany 1 raz.
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;


Autor tematu
ekopiaf
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 15
Rejestracja: 10 paź 2014, 18:53
Lokalizacja: Toruń

#3

Post napisał: ekopiaf » 11 paź 2014, 09:53

Korzystałem ze złącza 16-pinowego, tego po lewej w instrukcji. Myślę, że co do napięć ważne jest to: Podłączałem w opisany powyżej sposób sterownik zarówno do mojego kompa w konfiguracji powyżej, jak i do starego laptopa Toshiba mojego kolegi. Gdzieś w Internecie pisali, że na laptopach LPT podaje mniejsze napięcia niż na stacjonarnych, ale silniki kolegi jak najbardziej kręciły, a podłączał takie już konkretne, o sporym momencie. Z tym, że jego sterownik (chińskiej produkcji trzyosiowy) był zasilany na 24 V z zasilacza, a mój jest zasilany na 36 V z dedykowanego zasilacza ZN-100L. Moje silniki to 42BYGH802U 0,4 A.

Sprawdzę jeszcze te napięcia na płycie głównej, choć nie wiem czy mi się uda, bo mój miernik ostatnio kiepsko działa.


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#4

Post napisał: krzysiekgrab » 11 paź 2014, 13:40

chodziło mi o napięcie na porcie lpt - stan wysoki na pinach portu... jeżeli jest tam 3.3V to może nie wysterować wejść w sterowniku i nie ruszy. Kolega zmierzy na pinach zdefiniowanych w machu - dla sygnału dir i ena jakie są napięcia - czy w ogóle się zmieniają i wówczas będzie wiadomo, czy to kwestia konfiguracji macha czy problem sprzętowy...
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;


Autor tematu
ekopiaf
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 15
Rejestracja: 10 paź 2014, 18:53
Lokalizacja: Toruń

#5

Post napisał: ekopiaf » 11 paź 2014, 14:24

Na porcie LPT stan wysoki 4,13 V. Stan niski 0,07 V. Po załadowaniu G-kodu napięcia nie zmieniają się na konkretnym pinie... Jedynie 4,13-4,15 V - to albo błąd miernika, albo napięcia się tak szybko zmieniają, że miernik nie jest w stanie rejestrować... To chyba niedobrze, powinny się zmieniać... Dodam, że na karcie Diagnostics w polu Outpu Signals Current State na czerwono świeci się pole Enable1. Nie powinno być żółte?


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#6

Post napisał: krzysiekgrab » 11 paź 2014, 16:15

Dlatego zasugerowałem pomiar na dir i ena - tam są 'wolne' zmiany napięcia - gdy zmieniamy kierunek przy pomocy strzałek w danej osi, na wyjściu dir zmieni nam się stan z 0 na 1 logiczne i odwrotnie ( ma być blisko 0 i blisko 5V )... wyjście enable zapali nam się na czerwono, gdy przycisk reset w programie będzie zapalony na zielono (zezwolenie na pracę ). skoro napięcia się nie zmieniają to może być coś źle zdefiniowane w machu, albo ustawienia portu w biosie. Proszę spróbować ustawić EPP+ECP .

oczywiście w machu mamy włączoną np. oś X, a następnie zdefiniowane numery pinów i portó dla tej osi?
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;


Autor tematu
ekopiaf
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 15
Rejestracja: 10 paź 2014, 18:53
Lokalizacja: Toruń

#7

Post napisał: ekopiaf » 11 paź 2014, 16:54

Okeeej, skoro już wiem, co miałeś na myśli, to sprawdziłem dla przezorności raz jeszcze na G-codzie rysującym labirynt (częste zmiany kierunku) i hurra! zmienia się na DIR :) ENA jednak stoi w miejscu... Nadal mam ustawione ECP w Biosie, IRQ 7 DMA 3.
ENABLE pewnie będę mógł dla pewności sprawdzić ustawiając raz Active Low lub Active High... i to działa, czyli ENA też reaguje. Zatem port LPT trybi :)
Martwi mnie jednak nadal te 4,13-4,15 V. Powinno być 5 V... Czy możliwy jest spadek napięcia na kablu? Ma 3 m i pomiaru dokonywałem na końcu, w sam port LPT musiałbym włożyć jakieś druty, bałem się przypadkowego zwarcia.


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#8

Post napisał: krzysiekgrab » 11 paź 2014, 18:58

Mimo wszystko zasugerowałbym ustawienie trybu ECP+EPP, a przynajmniej sprawdzenie jak się na nim zachowa układ...
Ena zmienia się, gdy nadusimy przycisk reset (tryb estop )- z czerwonego na zielony i odwrotnie. Z napięciem jest raczej wszystko ok, to nigdy nie będzie to równo 5V ( ja na swoich płytach nigdy tak nie miałem, zawsze to wyło w okolicy 4.5V). ja zasugerowałbym podłączyć to tak jak w instrukcji przez tranzystory, ale sterować 'masą' a podać zewnętrzne 5V na stałe, ponieważ te z portu LPT może być niewystarczające. Rozwiązaniem może być zastosowanie płyty główniej - nawet najzwyklejszej MB-1.
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;


Autor tematu
ekopiaf
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 15
Rejestracja: 10 paź 2014, 18:53
Lokalizacja: Toruń

#9

Post napisał: ekopiaf » 11 paź 2014, 21:40

SSK MB1 chyba nie posiada optoizolacji portu LPT. Czy nie byłaby ona tutaj wskazana? Szukam czegoś taniego i prostego i tutaj to pasuje, ale co z optoizolacją lub innym podobnym rodzajem zabezpieczenia? Wprawdzie Wobit ma w swojej ofercie także dedykowaną płytę do mojego sterownika, z wszelkimi zabezpieczeniami i wejściami/wyjściami, lecz duża sobie za nią krzyczą.


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#10

Post napisał: krzysiekgrab » 11 paź 2014, 22:17

mb1 niestety nie posiada opto, jednak płyta z opto swoje kosztuje.... A czy jest ona wskazana, dobrze aby była, ale nie jest to warunek konieczny :).
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”