Jak podłączyć SSK-MB1

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
miskofff
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 24
Rejestracja: 05 cze 2014, 16:26
Lokalizacja: sztum

#11

Post napisał: miskofff » 12 lip 2014, 10:49

Podłączyłem wszystko, sprawdziłem. Włączyłem program mach3 wgrałem jakiś schemat udało się nawet i teraz mam problem, silniki nie ruszają. Dostają one napięcie ok 30V i 1,6-1,8A. Wydaje mi się, że to powinno wystarczyć do tego żeby ruszyły, a jednak stoją. Zaświeciły się 2 czerwony diody na płycie kiedy podłączyłem LPT, wydaje mi się, że to dobrze. W programie wszystko działa, ale silniki stoją. Program skonfigurowałem zgodnie z instrukcją, którą dostałem do płyty.

Chyba wiem co jest nie tak, kiedy wchodzę w program i patrze na Port 1 Pins current State, żadne ze światełek się nie świeci. Nie wiem co jest nie tak, może po prostu LPT u mnie nie działa. Poszukam czegoś lepszego :) A jak wam się wydaje? Jak sprawdzić czy LPT działa ?



Tagi:

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#12

Post napisał: wojtek30 » 12 lip 2014, 21:52

miskofff pisze:Dostają one napięcie ok 30V i 1,6-1,8A. Wydaje mi się, że to powinno wystarczyć do tego żeby ruszyły, a jednak stoją.
Czy silniki stoją i trzymają, czy można je ręką obracać?


Autor tematu
miskofff
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 24
Rejestracja: 05 cze 2014, 16:26
Lokalizacja: sztum

#13

Post napisał: miskofff » 13 lip 2014, 09:54

Stoją i trzymają obojętnie jak mocno chciałbym je obrócić. E-stop też nie działa chociaż niby w programie go podłączyłem. Czy możliwe, że to od tego, że mam win7 na komputerze ? Przeglądałem i niektórzy mieli z tym problem, także przeinstaluje windowsa w najbliższym czasie.


etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#14

Post napisał: etet100 » 14 lip 2014, 11:58

Na 32 bit u mnie działa. Na 64 bit chyba nikt tego nie uruchomił. Zobacz czy masz w ogóle Mach Pulsing Engines na liście urządzeń. LPT można sprawdzić na różne sposoby ale zawsze jakąś wiedzę i minimum sprzętu trzeba mieć. Możesz znaleźć jakiś program do testowania LPT. Jeżeli podłączenie do portu masz prawidłowo to w takim programie możesz wymusić wykonanie kroku. Ale jeżeli nie jesteś pewny ani za elektronikę, ani za lpt, ani za macha, to może być ciężko.


Autor tematu
miskofff
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 24
Rejestracja: 05 cze 2014, 16:26
Lokalizacja: sztum

#15

Post napisał: miskofff » 16 lip 2014, 11:41

Ja mam zainstalowanego 64 bity, ale mam juz instalke xp 3. Zaraz to ogarne i wtedy pomyśle, sprawdziłem napięcie wychodzące na lpt port sprawny, ale jezeli chce cos drukować. A przez macha nie działa. Także przeinstaluje system i dalej powinno działać :)

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#16

Post napisał: wojtek30 » 16 lip 2014, 12:05

miskofff pisze:Ja mam zainstalowanego 64 bity, ale mam juz instalke xp 3. Zaraz to ogarne i wtedy pomyśle, sprawdziłem napięcie wychodzące na lpt port sprawny, ale jezeli chce cos drukować. A przez macha nie działa. Także przeinstaluje system i dalej powinno działać :)
Jak chcesz to szybko sprawdzić bez przeinstalowywania Windowsa, to uruchom LinuxCNC z płyty LiveCD. Ja tak robiłem, wizard prowadzi praktycznie za rączkę przy konfiguracji maszyny i zaraz już poruszasz osiami przez naciskanie strzałek na klawiaturze.
ObrazekObrazek

Tutaj masz obrazy ISO do nagrania na płycie. Na nowych komputerach uruchamiasz wersję Ubuntu 10.04, na starych klamotach i laptopach lepiej od razu ściągnąć wersję 8.04.


Autor tematu
miskofff
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 24
Rejestracja: 05 cze 2014, 16:26
Lokalizacja: sztum

#17

Post napisał: miskofff » 18 lip 2014, 17:52

Po przeinstalowaniu na xp'ka silniki ruszyły ! :D Ominąłem problem z estopem wpisując zamiast 10 po prostu 0. Jak narazie działa, potem postaram się zamontować to do frezarki. Mam jeszcze jeden problem, nie wiem jak skalibrować silniki i cały program z moimi osiami. Jako ośki wykorzystałem pręty gwintowane 8mm z gwintem metrycznym (bodajże 1,25). Jak ustawić do tego program? W jaki sposób to skonfigurować ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”