Wspólna elektronika CNC i drukarki 3D - przełączanie

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

Wspólna elektronika CNC i drukarki 3D - przełączanie

#1

Post napisał: Hrumque » 19 maja 2014, 11:18

Jako że moje śmieszne CNC służy "do wszystkiego", to zrobiłem swego czasu z niego również drukarkę 3D ;)

W cnc:
Stosuję drivery silników TB6600 sterowane z płytki-interfejsu USB Mach3 Usb Motion Card (AKZ250) = klasyczne sterowanie driverami Step/Dir/Enable (enable wspólne dla wszystkich).
Do płytki USB podłączone oczywiście end-stopy, bazowania, e-stop, sterowanie pompą wody, zaworkiem chłodzenia itp...

W 3D:
Drivery silników (sygnały Step/Dir oraz enable na stałe) przepinam do płytki arduino mega2560 + na pająka zmontowane coś-jak-Ramps1.4 (tzn tylko driver extrudera, pozostałe drivery zastąpione wyjściami do elektroniki CNC
Aby nie przepinać wszystkiego - mam do tego zapięte osobne e-stopy (dające mniejszy zakres ruchu XY, niż w cnc, bo i tak heatbed mały jest).

Zasilacz jest oczywiście wspólny. (5v, 12v, 30v).


I teraz o co mi chodzi - jak to pożenić na stałe, by nie przepinać przewodów na pająka
Wiadomo - bez sensu przepinać kilkanaście drucików, duże szanse (pomimo kolorów kabli itd) zamienienia jakiegoś dir/step albo innego głupiego błędu. Część sygnałów mogłaby być wspólna ciągle (krańcówki), ale nie sterowanie - choć teoretycznie można zrobić "OR na drucie" - to z karty USB wypada mi step/dir do 200KHz i mając równocześnie zapiętego Ramps-a gubiło mi kroki (pomimo wstawienia diod, by tylko stan niski sterował).


1. Pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy - puścić komplet sygnałów (krańcówki, dir/step i wszystko co idzie do obu mechanik przez drivery) przez jedno "grube" złącze, łączące tak samo cnc jak 3d. Ale dużo tego trochę, no i nadal jest to niekulturalne przepinanie mechanicznej wtyczki do jednego z 2 gniazd... a całość (w końcu) ma wylądować w jednej obudowie..

2. jak nie wtyczka mechaniczna, to przełącznik... Tylko gdzie znaleźć sensowną wajchę, która przepnie mi 4x step + 4xdir + 6x krańcówka + i jeszcze parę sygnałów (już o przepinaniu masy i zasilania nie mówiąc, i odłączaniu driverów extruderów itd)- straszny "programator od pralki" by to był...

3. jak nie przełącznik, to przekaźniki... (dużo ich, ale niech będzie - nie problem walnąć płytkę, jeden przekaźnik = 2 styki, więc będzie ich nie 12-14 tylko 6-7szt)...

4. stadko układów CD4066 jako switch sterowany? 15v przenoszą, 5ohm rezystancji nie powinno jeszcze przeszkadzać przy 200KHz...

Chyba że macie jakiś inny/prostszy/lepszy pomysł ;)



Tagi:


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

#2

Post napisał: gozdd » 19 maja 2014, 13:48

1. Odpada ze względu na trwałość mechaniczną, z resztą nie byłoby to zbyt wygodne
2. Ewentualnie szukaj jakichś przełączników sygnałów ze starych wzmacniaczy, ale tak dużego raczej nie znajdziesz.
3. Najlepsze wyjście - 6 miniaturowych przekaźników, sterowanie banalne, wykonanie płytki również.
4. Za duża rezystancja, 5ohm jest tylko w bardzo sprzyjających warunkach. Im wyższe napięcie przełączane i wyższa temperatura tym rezystancja większa. Mógłbyś poszukać układów z małą rezystancją (low Ron, low Rds), ale one z reguły nadają się tylko do niskich napięć - z step i dir dałyby sobie radę, ale krańcówki już odpadają.


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#3

Post napisał: Hrumque » 20 maja 2014, 14:26

gozdd pisze:1. Odpada ze względu na trwałość mechaniczną, z resztą nie byłoby to zbyt wygodne
2. Ewentualnie szukaj jakichś przełączników sygnałów ze starych wzmacniaczy, ale tak dużego raczej nie znajdziesz.
3. Najlepsze wyjście - 6 miniaturowych przekaźników, sterowanie banalne, wykonanie płytki również.
4. Za duża rezystancja, 5ohm jest tylko w bardzo sprzyjających warunkach. Im wyższe napięcie przełączane i wyższa temperatura tym rezystancja większa. Mógłbyś poszukać układów z małą rezystancją (low Ron, low Rds), ale one z reguły nadają się tylko do niskich napięć - z step i dir dałyby sobie radę, ale krańcówki już odpadają.
No więc też chyba tak zrobię. Wiadomo - nigdy nie uzyska się takiej estetyki i takiej ergonomii jak by się chciało (choćby mocowanie wrzeciona + mocowanie extrudera/-rów na zmianę), ale będzie to i tak o wiele bardziej cywilizowane ;)


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2798
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#4

Post napisał: atom1477 » 25 maja 2014, 12:05

Ja bym w ogóle nie przełączał masy.
STEP/DIR, krańcówki i EStopy za pomocą 4053 na przykład.
A tylko zasilanie i inne obwody mocy za pomocą przekaźników.


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#5

Post napisał: Hrumque » 25 maja 2014, 13:30

atom1477 pisze:Ja bym w ogóle nie przełączał masy.
STEP/DIR, krańcówki i EStopy za pomocą 4053 na przykład.
A tylko zasilanie i inne obwody mocy za pomocą przekaźników.
No już zrobiłem, na przekaźnikach - jeden przekaźnik to 2 styki, więc 7szt = 14 sygnałow przełączanych. Przekaźniki miniaturowe z cewką 12v, łączone po 2 w szereg i zasilane z 24v, dzięki czemu prąd mniejszy i płytka prostsza ;) W dodatku są one takiego rozmiaru, że pasują w podstawkę DIL-14 jak od układu scalonego, więc nawet ewentualna wymiana jest banalna...

Przełączam tylko sygnały Step (x3), Dir (x3), Enable (x1), krańcówki (x6), i jeden wolny styk zostaje, używam go do blokowania Estop dla CNC (by przez przypadek wrzeciona, chłodzenia itd nie odpalić, gdy jest reprap włączony) oraz Estop dla reprap (by niczego nie wysterował, gdy cnc włączone)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”