Sterownik silnika krokowego step/dir na TB62206FG

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
buczak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwie 2014, 00:54
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Sterownik silnika krokowego step/dir na TB62206FG

#1

Post napisał: buczak » 10 kwie 2014, 01:11

Witam wszystkich.
Chciałbym zasięgnąć opinii fachowców dotyczących sterownika silnika krokowego. Mam do dyspozycji TB62206FG, ale nie znam angielskiego i nie potrafię doczytać się czy tym układem wysteruję silnik z lpt programem np mach2. Na schemacie z noty katalogowej mam cztery wejścia sygnałów opisane jako:
ENABLE A
ENABLE B
PHASE A
PHASE B
TORQUE
STANTBY -to akurat wiem co to jest ;p
litery A i B odpowiadają uzwojeniom silnika, jedno A drugie B.
link do noty katalogowej: nota katalogowa



Tagi:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Zienek » 10 kwie 2014, 10:27

Żeby było dobrze, to musisz do tego dorobić jeszcze kontroler, który będzie przerabiał sygnały step-dir na odpowiednie prądy na poszczególne cewki.
Chałupniczą metodą nie zrobisz chociać 2 mikrokroków.
Takie rozwiązanie powoduje tragiczną kulturę pracy, która jest skceptowalna przy wysuwie papieru z drukarki, ale nie do sterowania frezarką.


Autor tematu
buczak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwie 2014, 00:54
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

#3

Post napisał: buczak » 10 kwie 2014, 16:23

Czyli te układy się nie nadają na sterownik do mich potrzeb. Tak z ciekawości do czego one są ?
W takim razie mam jeszcze w szufladzie 3x atmega8 i tranzystory mosfet. Szukam, szukam i znaleźć nie mogę sterownika opartego o te mikro kontrolery. Jeden ze schematem bez kodu, inny z jakimiś błędami jeszcze inny "strona nie istnieje".
Czy znacie jakiś sprawdzony sterownik na atmega8, który będzie potrafił sterować silnik unipolarny sygnałem krok/kierunek z programu np.mach2 ?

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#4

Post napisał: Zienek » 11 kwie 2014, 07:15

Jak widać nie jest z Ciebie elektronik z zamiłowania, więc może lepiej kupić gotowca?


Autor tematu
buczak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwie 2014, 00:54
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

#5

Post napisał: buczak » 11 kwie 2014, 07:50

Może nie elektronik ale hobbysta z zamiłowania. Projektować układów nie umiem, ale jeżeli chodzi o wykonanie ze schematu to jak najbardziej. Co do kupna, to właśnie sęk w tym, że wolał bym zrobić to samemu ze względu na koszty, niby niewielkie ale nie dla bezrobotnego :sad: Tym bardziej że procesory leżą już dłuższy czas niewykorzystane i nie wiem na co je spożytkować. Płytkę mógł bym sam zaprojektować, najważniejszy jest sprawdzony schemat i kod. Widzę w internecie że są projekty na atmega8 lecz w ciemno wolał bym ich nie robić.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#6

Post napisał: Zienek » 11 kwie 2014, 10:08

Prototypowanie wiąże się z nieudanymi próbami. Jeśli sam nie masz pomysłu to nikłe szanse, że komuś będzie się chciało odrabiać zadanie domowe za Ciebie.

Sorry za takie dołowanie, ale life is brutal.

A jak chcesz tak naprawdę to zorientuj się czym jest mostek H i jak się steruje silnikami krokowymi.


Autor tematu
buczak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwie 2014, 00:54
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

#7

Post napisał: buczak » 11 kwie 2014, 11:58

Dobra, będę musiał sam przetestować projekty z sieci po kolei. Nie chodzi mi o to żeby ktoś zaprojektował mi urządzenie, tylko proszę o link do projektu, który ktoś sam kiedyś wykonał i działał. Widzę że są takie projekty w sieci i nie wierze że nikt ich nie sprawdzał.


Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#8

Post napisał: Dagome » 11 kwie 2014, 22:31

StepStick z ebay.com wyjdzie ~13PLN za sztukę. Wszelkie samopały wyjdą drożej za same części.
Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.


Autor tematu
buczak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwie 2014, 00:54
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

#9

Post napisał: buczak » 12 kwie 2014, 10:14

Taniocha, ale i tak ich nie kupie tylko sam będę kombinował. Przecież napisałem, że mam kilka µc atmega8, resztę elementów analogowych również mam, laminat też jest. Tylko jeszcze mam problem z LPT ale to się załatwi ew. poszukam przejścia z USB na LPT również na atmelku.
Namierzyłem taki sterownik sterownik niby działa robił go ktoś ?


etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#10

Post napisał: etet100 » 12 kwie 2014, 15:14

Dagome pisze:StepStick z ebay.com wyjdzie ~13PLN za sztukę. Wszelkie samopały wyjdą drożej za same części.
A widziałeś jak te stepstick po 13PLN działają ? Może do jakiegoś małego styroplotera to się nadaje ale chyba nic więcej. I nawet w takim zastosowaniu nie wiadomo czy to padnie po godzinie czy po dniu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”