Dlaczego fezarka zatrzymuje się podczas frezowania.?

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#11

Post napisał: KAJOS » 12 lut 2014, 13:39

relaxxis, - wszystko też zależy co robisz ,dla mnie porażka .Wiele osób nie bez powodu w chinczykach wywala te sterowanka i przechodzi na Macha czy PikoCNC itd itp...


Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

Tagi:


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#12

Post napisał: relaxxis » 14 lut 2014, 21:03

Faktycznie takie ustrojstwo to nie jest dobry wybór. Poczytałem ile tracę jak będę bez Macha , na szczęście przelew wrócił do mnie.. , bo chińczyk miał zblokowane konto .
Teraz analizuję opcje:

- CSMIO/IP-M Ethernet Motion Controller jest w miarę tani i ponoć dobrym wyborem.
- zamienić przewody na ekranowane.

Co o tym myślicie?


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#13

Post napisał: mc2kwacz » 15 lut 2014, 13:19

Relaxxis, masz problem, którego jeśli nie przemyślisz, to zawsze będziesz obrywał w 4 litery.
A co Ci niby ma dać wymiana przewodów na ekranowane? :roll: :cool:
Dałem Ci dobrą radę, żebyś sobie kupił sprawdzony polski produkt PikoCNC + konwerter do falownika za równowartość 200$,
http://www.pikocnc.com/
A Ty zaraz potem wywalasz 300$ na kolejną chińską padlinę.
Z Piko jest tylko taki problem, że instrukcja obsługi jest totalnie do d..y i wszyscy niecierpliwie czekamy na poprawę w tym zakresie. Inna sprawa, że producent sporo dodaje w cyklu 1-3 miesięcznym (usprawnia, nowe opcje) z wersji na wersję, że po części rozumiem problem z instrukcją. W każdym razie historia zmian jest dostępna. Ale za to wszystko inne w Piko jest OK. Akurat jak podłączyć 3 osie, jest w instrukcji wytłumaczone wystarczająco dobrze i przynajmniej ja z tym problemów nie miałem. A jakby co to forum służy pomocą.

Jeśli używasz więcej niż 3-ech osi, to jakoś tam rozumiem upieranie się przy Machu (bądź co bądź poniosłeś koszta, ale przecież możesz licencję odsprzedać) i pożal_się_Boże sterowaniu maszyną CNC przez port drukarki. Ale jeśli to zwykła frezarka XYZ i co najwyżej dodatkowa ośka obrotowa, to zdecydowanie Piko.

Ja też przerabiałem swoją maszynę "z pół-chińczyka", więc wiem. Akurat nie z chińskiego sterowania, tylko z niedodziałanego innego krajowego, ale jednak przerabiałem. I miałem taką samą sytuację wyjściowę jak Ty, że sterownik do wywalenia (bo nieprzewidywalne psikusy mi robił i było to niebezpieczne również dla operatora) ale cała reszta elektroniki O.K. Zamieniłem - i zupełnie nie ta maszyna!
Polecam Piko, beż żadnej ściemy i prywatnego interesu.
Obrazek

P.S. Jeśli robisz na frezarce poważne rzeczy, to warto przemyśleć wymianę z czasem napędów krokowych zwykłych na serwokrokowe. To kolejny krok jakościowy w przód. Koszt na poziomie 2500zł za 3 osie - nie majątek. Nie liczę kasy odzyskanej za silniki i drivery zdjęte z maszyny (>1000zł).
Jeśli do tego dodasz precyzyjne krańcówki, to już masz wyższej klasy maszynę, o ile mechanika bez zarzutu, oczywiście.


barola
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 395
Rejestracja: 30 sty 2011, 22:34
Lokalizacja: monaghan

#14

Post napisał: barola » 15 lut 2014, 21:30

mc2kwacz, bardzo podoba mi się Twoje rozwiązanie z przyciskami ,możesz podać schemat podłączeń bo posiadam "niedodziałane"polskie sterowanie I zamierzam kupić Piko I taki "pulpit" bym chciał sobie wykonać.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#15

Post napisał: mc2kwacz » 16 lut 2014, 00:13

Ściągniesz sobie instrukcję i przeczytasz historię zmian, to wszystko stanie się jasne. Tam nie ma żadnego schematu innego niż zwykłe klucze podłączone do konkretnych wejść płytki sterownika, w miejsce krańcówek końcowych, kiedy korzysta się wyłącznie z ograniczenia programowego osi. Bułka z masłem.

Uważam,że panel sterujący ręczny jest nieporównanie bardziej praktyczny niż palcowanie po klawiaturze albo jazda myszą po ekranie i również przydatniejszy niż krańcówki zakresowe.
Jeśli program poszedłby w krzaki, to krańcówki i tak nie pomogą przecież... W Megaplocie tak miałem, że pecet gubił komunikację ze sterownikiem a oś sobie jechała w siną dal, tnąc wszystko po drodze. Producent nigdy nie przyznał się do odwalenia kichy a kolejne upgrade nic nie poprawiały. Z resztą błąd był w oprogramowaniu sterownika a nie programie pecetowym.
W Piko takiej możliwości awarii nie ma a zgubienie kroków zupełnie nie wchodzi u mnie w grę (serwa krokowe), więc nie ma też żadnej potrzeby ani sensu użycia krańcówek sprzętowych. Oprócz bazujących, oczywiście.

Tylko lampki podświetlające kilka przycisków (start, pauza, E-stop) wymagałyby jakiegoś rozrysowania. Ale nie mam schematu, bo takie rzeczy robię "na gorąco", z głowy.

Kupisz płytkę, podłączysz do sterowania, pobawisz się nią na sucho, to zobaczysz które wyjścia i kiedy się zapalają (są tam diody). Z resztą podświetlenie przycisków nie jest do niczego potrzebne. Tak sobie tylko zrobiłem, dla lepszego efektu ;)


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#16

Post napisał: relaxxis » 16 lut 2014, 16:27

mc2kwacz: zapewne twoja propozycjaPiko jest dobra, ale wolę Macha
Mimo wszystko daję Tobie + za zaangażowane i sensowne podejście do tematu ...:)
Przemyślałem sprawę i zrezygnowałem z chińskiego DPS.
Chińczyk jeszcze chce dać inny kontroler z innym panelem, ale obawiam się podobnych reakcji maszyny.
Znalazłem coś takiego :

http://www.cs-lab.eu/galeria-zdjecie-dD ... epdir.html

1.100 zł + jakieś dodatkowe ustrojstwo za 100 zł.
Czy ktoś ma taki kontroler i jak się sprawuje?

Masz rację co do SERVO, ale gdzie kupić i jak wymienić ...


Mam tez dobrą wiadomość ...

udało mi się wyregulować maszynę i chyba znalazłem przyczynę powstawania awarii.
Kontroler jest czuły na różne operacje, w zależności od kolejności mogą powodować awaryjność maszyny.
Teraz wiem co powinienem w jakiej kolejności i jest super.
Niestety po około 5 godz. pracy zaczyna "uderzać" przy frezowaniu, jakby gubiła krok, ale nie gubi.
Frezuję tylko w dzień i wyłączam wszystkie urządzenie z sieci.
Może jakieś przepięcia były powodem gubienia kroków.

Teraz jest niby OK, ale jak długo... mam dwa wyjścia kupić od chinczyka lub szukać innego controlera lub SERVO.
Oczywiście najlepsze SERVO, ale kto zna niezawodne?


Pozdrawiam


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#17

Post napisał: mc2kwacz » 16 lut 2014, 21:10

Ja tam plusów na forum nie zbieram i nie po to zabieram głos, żeby punkty zbierać. Stać mnie na kupno podzespołów bez rabatu ;)
Serwokrokowe zestawy znajdziesz w sklepie sponsora.
Co do macha i piko - mylisz się. To jest koncepcyjna różnica klas. Ale nie będę więcej przekonywał. Twoja sprawa.


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#18

Post napisał: relaxxis » 28 cze 2016, 12:21

problem powtórzył się kilkakrotnie, na szczęście znalazłem przyczynę zatrzymywania się podczas frezowania.

Po prostu poluźniły się kabelki sterowników... dokręciłem wszystkie i jest OK :)
Dobrze jest przetrzeć końce kabelków papierkiem ściernym. jak nie pomogło inne kable /zasilacz, płyta głowna itd./.
Powodem może też być zapieczone końcówki bezpieczników głównych dostarczających napięcie. Miałem tak.
Docisnąć wszystkie kable w komputerze i frezarce.

Ewentualnie zamienić komputer, aby wyeliminować awaryjności komp.


Opiszę moje objawy, bo może przyda się komuś:

Po zatrzymaniu Mach3
- pokazuje komunikat: "Data Send FailedŁ^" /ptaszek na końcu jest odwrotnie/
G-kod w 100% prawidłowy. Zatrzymywała się w różnych miejscach G-kodu.
- zatrzymanie blokuje wyłącznie wrzeciona, STOPu.
- po naciśnięciu Reset totalnie blokuje Macha, więc trzeba wyłączyć frezarkę z sieci, wówczas odblokowuje Mach.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”