Wybór krańcówek bazujących

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#31

Post napisał: tuxcnc » 18 sie 2013, 00:08

piotr_olbrysz pisze:Według mnie powinien zainstalować sobie liniały i będzie miał dokładną pozycję wrzeciona,
następnie powinien zafundować sobie czujnik materiału .
a krańcówki wtedy służą jak sama nazwa wskazuje.
Niedawno patrzyłem na Ebay, bo mi chodzą po głowie serwa do tokarki, najtańsze liniały 950 mm to około 600 zł/szt, krótsze nie mniej niż 500 zł/szt.
Wysyłka z Anglii, więc cło i VAT nie grozi.
To same listwy bez odczytów, więc przy trzech osiach cyferki zaczynają przerażać.

.



Tagi:


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#32

Post napisał: 251mz » 18 sie 2013, 08:37

Tuxcnc
Jaką kamerkę byś polecał do bardziej profesjonalnego uzytku z camview?
I czy ktoś myślał aby takiej kamerki użyć do bazowania noża tokarskiego?
Chyba też dało by zrobic....


piotr_olbrysz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 478
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

#33

Post napisał: piotr_olbrysz » 18 sie 2013, 09:01

tuxcnc pisze:To same listwy bez odczytów, więc przy trzech osiach cyferki zaczynają przerażać.
Ale gdym miał zawodowo używać maszyny to bym się 5 minut nie zastanawiał

nie wiem ile to warte

http://www.uni-max.com.pl/linial-cyfrow ... -900-mm/d/

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#34

Post napisał: tuxcnc » 18 sie 2013, 11:02

251mz pisze:Jaką kamerkę byś polecał do bardziej profesjonalnego uzytku z camview?
Nigdy się nad tym nie zastanawiałem.
Ta której używam zupełnie mi wystarcza.
"Bardziej profesjonalnie" to bym ją wybebeszył, zmontował w metalowej obudowie i dał obiektyw o dłuższej ogniskowej.

Tak sobie spojrzałem na Allegro i kamera Creative Live! Cam Connect HD 1080p podobno działa pod Linuksem.
Ma autofocus i rozdzielczość 1920x1080, nie bardzo sobie wyobrażam monitor na którym można by to było wykorzystać, bo przecież okno camview nie zajmuje całego ekranu.
Cena 200 zł specjalnie nie poraża, bo to przecież górna półka.
Tylko ten model to pewnie trzeba by użyć taki jak jest, bo o przeróbkach zapewne można zapomnieć.

Zamierzam zamontować do frezarki drugą kamerę.
Ta od ustawiania offsetu nie nadaje się do podglądu pracy, bo zetka wszystko zasłania.
Dwie kamery pod Linuksem to żaden problem, ale nie wiem jeszcze jak dwa okna camview zadziałają.
Tak na szybko podłączyłem i skonfigurowałem dwie kamerki na laptopie IBM T42.
Tylko to z definicji jest masakra, bo zamontowana tam grafika nie wspiera OpenGL i trzeba jechać na programowej emulacji.
Wiadomo na pewno, że da się ustawić dwa okna camview, każde z obrazem z innej kamery.
Nie wiadomo jak będzie z szybkością odświeżania ekranu na porządnym sprzęcie, trzeba to jeszcze sprawdzić.
Tak sobie o tym przypomniałem, bo jakby założyć dwie kamery, to by można jednej używać do zgrubnego najazdu, a drugiej już do precyzyjnego ustawiania.
Wtedy ta druga może mieć już pole widzenia rzędu milimetrów ...

Tak czy inaczej, to przygodę z camview radzę zacząć od kupienia takiej kamerki jak ja używam (Creative VF-0050), może nawet dwóch, zawsze się je jakoś wykorzysta.
Nad zakupem czegoś o rząd wielkości droższego pomyślał bym dopiero gdy ta okaże się absolutnie niewystarczająca.

.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#35

Post napisał: 251mz » 18 sie 2013, 13:02

Ok dzieki za info...
Do bazowania noza tokarskiego spokojnie starczy precyzyjna o polu max 5mm....
Chodzilo mi o to jaką kupic abym nie musiał dawać zadnej dodatkowej optyki....

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#36

Post napisał: tuxcnc » 18 sie 2013, 13:53

251mz pisze:Chodzilo mi o to jaką kupic abym nie musiał dawać zadnej dodatkowej optyki....
Są takie urządzenia, dumnie nazywane mikroskopami USB, które być może by się sprawdziły.
Miałem kiedyś sobie coś takiego kupić, ale jakoś sobie odpuściłem.
Tylko po pierwsze nie wiem czy są obsługiwane pod Linuksem, a tu sprawa może być skomplikowana, bo Chińczyk może wkładać w tą samą obudowę co akurat będzie miał pod ręką.
I po drugie nie wiem jak z odległością od obiektywu do obiektu.
Te kamerki co mam bez problemu pracują z obiektywem 105 mm z powiększalnika.
Można wtedy nie tylko uzyskać małe pole widzenia, ale też odsunąć się z kamerą dość daleko.

.


hecza
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 403
Rejestracja: 06 mar 2012, 13:25
Lokalizacja: Częstochowa

#37

Post napisał: hecza » 18 sie 2013, 15:17

Nie wiem po co te spory – na maszynie przydaje się wszystko, zależnie od sytuacji.
Potrzebne jest dokładne bazowanie, ale i potrzebna jest kamerka w określonych sytuacjach.
Kamerką by osiągać powtarzalne i odpowiednio precyzyjne pomiary trzeba posługiwać się z „głową”.
Na maszynie mam to i to – tak jest najlepiej.
Gdy nie używa się enkoderów, to najlepiej zrobić zgrubny najazd na krańcówkę, a później dokładny na index, który może symulować szczelinówka założona na wale silnika lub śrubie.

Ale - jest na forum kolega, który niczego nie potrzebuje, a i tak najwięcej zarabia, więc tym bardziej nie warto się denerwować - nie w tym problem ... :grin:
Nie chcę układów optycznych.
- dlaczego takie zastrzeżenie ?


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 16240
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#38

Post napisał: kamar » 18 sie 2013, 18:27

251mz pisze:Tuxcnc

I czy ktoś myślał aby takiej kamerki użyć do bazowania noża tokarskiego?
....
Myślało wielu, robi niewielu :) Filmik już chodził na forum. Jak ocenisz że warto to do dziela :)
[youtube][/youtube]

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#39

Post napisał: tuxcnc » 18 sie 2013, 18:49

kamar pisze:Filmik już chodził na forum.
Ale nasz forumowy mądrala najwyraźniej nie widział.
Tak jak już mu niedawno pisałem, sprzęt nie jest zrobiony profesjonalnie albo amatorsko, tylko dobrze albo źle.
Ja bym co prawda parę szczegółów dopracował, autor też o tym wspominał, ale nie zmienia to w niczym faktu, jak skromnymi środkami można osiągnąć rewelacyjne efekty.
Takie urządzenie nie musi kosztować dziesięć tysięcy, nie musi mieć firmowej naklejki, po prostu musi działać, a to ewidentnie robi z zadowalającą jakością.

.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 16240
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#40

Post napisał: kamar » 18 sie 2013, 20:14

tuxcnc pisze:[, ale nie zmienia to w niczym faktu, jak skromnymi środkami można osiągnąć rewelacyjne efekty.
.
O ile we frezarce da się kamerkę w miarę prosto zamontować i wykorzystać to w tokarce już nie tak hop siup. Zrobienie precyzyjnego i powtarzalnego mocowania jest dla wielu poza zasięgiem. A i samo urządzenie wg mnie przydatne jak Calgon w praniu. :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”