Wybór krańcówek bazujących

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#21

Post napisał: oprawcafotografii » 17 sie 2013, 16:36

tuxcnc pisze:...
Po drugie jak będziesz miał sto różnych detali, to się zesrasz.
Mam sporo detali, choc jeszcze nie sto, ale pracuje nad tym ;)

I kazdy obrabiam tak samo - mocuje na stole palete robocza, ktora pasuje
na precyzyjne kolki pozycjonujace z bledem mniejszym niz blad pomiaru.

Potem otwieram plik naciskam FIRE i ide zajac sie czyms innym -
np. odpowiedziec na Twoje pierdoly jak teraz :)

q



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#22

Post napisał: tuxcnc » 17 sie 2013, 16:39

mc2kwacz pisze:Laser czy kamera tym bardziej odpada. Z niewiele mniejszą dokładnością, to ja mogę i na oko ustawić.
Jak zwykle pieprzysz głupoty, bo nie wiesz o czym jest mowa.
A argumenty że kamera może się przesunąć są tak debilne jak że wrzeciono może się przekręcić.
Jak coś jest zrobione porządnie, nie profesjonalnie tylko porządnie, to się nic nie przesuwa "samo".

Tak wygląda camview :
Obrazek
( http://psha.org.ru/b/camview-emc.html )
U mnie jest trochę inaczej, bo mam więcej przycisków i funkcji, ale "celownik" jest ten sam.
Ten obrazek to akurat jest świetny przykład tego, jakie głupoty pi***olisz, bo się prędzej zesrasz niż to na oko ustawisz.

.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#23

Post napisał: mc2kwacz » 17 sie 2013, 16:48

Na oko do ćwierci milimetra ustawię wrzeciono z cienkim frezem w punkcie referencyjnym bez większego problemu. Kiedy frezuję coś prototypowego w imadle to jest, zeros problemos. czy wyjdzie kawałek mm "w te czy wewte" co za różnica. I tak jest zawsze zapas materiału z każdej strony
Spróbuj w swojej kamerce, czy kiedy przestawisz ostrość z 30cm na10 cm a potem z powrotem, to masz błąd przecięcia linii zdecydowanie mniejszy niż 0,1mm ZA KAŻDYM RAZEM i BEZWARUNKOWO. Jeśli nie, to... idź i sobie włącz maszynę :razz:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#24

Post napisał: tuxcnc » 17 sie 2013, 16:58

oprawcafotografii pisze:Mam sporo detali, choc jeszcze nie sto, ale pracuje nad tym ;)

I kazdy obrabiam tak samo - mocuje na stole palete robocza, ktora pasuje
na precyzyjne kolki pozycjonujace z bledem mniejszym niz blad pomiaru.
A na palecie krasnoludki pozycjonują ...

Argumentami na takim poziomie na pewno mnie nie przekonasz.
Zresztą rozwiązanie możesz znaleźć co najwyżej porównywalnie dobre, bo na dużo lepsze nie ma szans.
Camview to narzędzie uniwersalne, wystarczy mieć na detalu dwa stałe punkty i można od nich ustawić offset i obrót układu współrzędnych.
Tylko pod najlepszym systemem operacyjnym jaki kiedykolwiek wymyślono, przynajmniej na razie, trzeba sobie kołkami radzić.

Nie chciałem zbaczać z tematu, ale widzę że i tak nie da rady tego ominąć, więc sobie pozwolę zauważyć, że te wszystkie wasze mądrości nie dają się zastosować w pewnych przypadkach.
Na przykład w pracy mam sporą plazmę, która po włączeniu jak najbardziej szuka sobie zera maszynowego na krańcówkach, a potem widlakiem rzuca się na stół blaszkę 3000x1500x30 mm i nikt przy zdrowych zmysłach nawet nie pomyśli żeby ją jakkolwiek przesuwać i ustawiać ...
Po minucie są ustawione offsety, obrócony układ współrzędnych i plazma zaczyna ciąć.
To akurat nie jest LinuxCNC, tylko autorskie oprogramowanie producenta plazmy, działające pod DOS-em, więc sobie pryszczatych zapaleńców darujcie.

.

[ Dodano: 2013-08-17, 17:04 ]
mc2kwacz pisze:Spróbuj w swojej kamerce, czy kiedy przestawisz ostrość z 30cm na10 cm a potem z powrotem, to masz błąd przecięcia linii zdecydowanie mniejszy niż 0,1mm ZA KAŻDYM RAZEM i BEZWARUNKOWO. Jeśli nie, to... idź i sobie włącz maszynę :razz:
Kiedyś moderator mnie poprosił żebym nie zaczynał postów od "ty debilu", no to się staram ...
Weź mi powiedz profesjonalny mądralo jakim trzeba być idiotą żeby kamerę montować na zetce ?
Co to miało by pomóc, bo co by miało popsuć to najwyraźniej wiesz.

.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#25

Post napisał: mc2kwacz » 17 sie 2013, 18:00

Bóg Ci zapłać i niech w dzieciach wynagrodzi, człowieku wyrozumiały i wzorze kultury internetowej :lol:

Nie na zetce, tylko na jej obudowie. Bo niby gdzie? na stale w rogu stołu, żeby się nie ruszała? :)
Co to zmienia? Mam uchwyty różnej wysokości. Niektóre obudowy są płaskie i praktycznie leżą na stole a inne ledwie się mieszczą pod bramą. Obudowa i jej system mocujący. Kilkanaście cm różnicy wysokości "tylko", bo to jest "niski" ploter niestety. Więc, aby się zbazować trzeba pokręcić ostrością, bo zobaczysz kolorowe plamy. No i co z tego wyjdzie, po takim pokręceniu? Nawet niekoniecznie w trzeszczącej kamerce podwędzonej dziecku, z obiektywem w postaci soczewki w telepiącej się nakrętce?

I powtarzam, co to co onanizowanie się kamerą (czytaj: włączanie maszyny), skoro mam powtarzalność na krańcówkach home pewną jak wschód i zachód Słońca? I NIC dosłownie mnie nie obchodzi problem błędu pozycji materiału?

Poza tym, dorodny rdzeniu kapusty, cały czas mówimy o powtarzalnej ze sztuki na sztukę i z miesiąca na miesiąc produkcji a nie wycinaniu części maszyn z blachy plazmą.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#26

Post napisał: tuxcnc » 17 sie 2013, 18:27

mc2kwacz pisze:Więc, aby się zbazować trzeba pokręcić ostrością, bo zobaczysz kolorowe plamy. No i co z tego wyjdzie, po takim pokręceniu?
A co niby miało by wyjść ?
Punkt na który ustawiasz leży w osi optycznej kamery ...
Zasadniczo to nawet jakbyś całą kamerę przesuwał z góry na dół, byle po jakiejś przyzwoitej prowadnicy, kręcił ostrością i pole widzenia by się zmieniało, to i tak nie miało by to żadnego znaczenia, bo zawsze ustawiasz na punkt, który zawsze jest pośrodku kadru.
To akurat jest taki magiczny punkt, który nigdy nie zmienia położenia.

Wiesz, ta rozmowa już naprawdę mnie nudzi.
Ja to mam, to działa, wiem jak i dlaczego, a Ty mi próbujesz wytłumaczyć że wiesz lepiej dlaczego nie będzie działać.
Pewnie to dlatego, że ja jestem amatorem, a Ty profesjonalistą ...
Ja bym jednak wolał żebyś uzupełnił swoją wiedzę zanim znowu coś napiszesz.

.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#27

Post napisał: oprawcafotografii » 17 sie 2013, 18:34

tuxcnc pisze:...Punkt na który ustawiasz leży w osi optycznej kamery...
Jak zmienisz ostrosc krecac obiektywem w tej plastikowej kamerce to bedzie
czas przeszly od lezy czyli _lezal_ ;)

Os optyczna ukladu przekosi sie o wiecej niz mozna ustawic na oko patrzac na frez
i material.

q


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#28

Post napisał: mc2kwacz » 17 sie 2013, 18:40

W sumie nie ważne kto ma rację, skoro każdy jest szczęśliwy :lol:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#29

Post napisał: tuxcnc » 17 sie 2013, 18:48

oprawcafotografii pisze:
tuxcnc pisze:...Punkt na który ustawiasz leży w osi optycznej kamery...
Jak zmienisz ostrosc krecac obiektywem w tej plastikowej kamerce to bedzie
czas przeszly od lezy czyli _lezal_ ;)

Os optyczna ukladu przekosi sie o wiecej niz mozna ustawic na oko patrzac na frez
i material.

q
Nikt Cię nie zmusza do użycia kamerki za 13 zł, po prostu taka też ma swoją użyteczność.
W miarę prosto i tanio, to można wymontować płytkę z elektroniką, dorobić metalową obudowę i użyć obiektywu np. z lustrzanki jednoobiektywowej.
Popatrz sobie na Allegro za ile można kupić całkiem przyzwoite aparaty jak Zenit czy FED.
Tam jest optyka na najwyższym poziomie.

A przede wszystkim, to zanim się cokolwiek powie, to trzeba najpierw pomierzyć.
Nikt internetowych kamerek nie robi siekierą, one schodzą z automatycznych linii i równie dobrze mogą Cię zaskoczyć swoją precyzją.

.


piotr_olbrysz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 478
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

#30

Post napisał: piotr_olbrysz » 17 sie 2013, 23:35

tuxcnc pisze:Nikt Cię nie zmusza do użycia kamerki za 13 zł, po prostu taka też ma swoją użyteczność.
Fajnie rozwija się dyskusja na temat krańcówek bazująch. Przynajmniej pod koniec dnia wiem o co chodzi pytającemu.

Według mnie powinien zainstalować sobie liniały i będzie miał dokładną pozycję wrzeciona,
następnie powinien zafundować sobie czujnik materiału .
a krańcówki wtedy służą jak sama nazwa wskazuje.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”