Spalony sterownik 2m542 i dziwne zachowania pozostałych

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
lasekm
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 32
Rejestracja: 05 lut 2012, 16:39
Lokalizacja: Warszawa

Spalony sterownik 2m542 i dziwne zachowania pozostałych

#1

Post napisał: lasekm » 07 lip 2013, 00:23

Witam,

Wlasnie poskładałem wszystkie części skrzynki sterowniczej do kupy i zaczął się problem z dziwnym zachowaniem sterowników i spaleniem jednego. Posiadam takie elementy w szafce: zasilacz impulsowy 36V- 11A, 3 x sterowniki 2m542 i do tego płytę LPT 5 axis breakout board (przykladowy link ) oraz silniki 2,8Nm 3A. Przed zamontowaniem wszystkiego sterownik wraz z silnikami testowałem pod mach 3 i nie było problemu.

Kiedy wszystko poskładałem razem zaczęły się problemy. Zachowanie jednego sterownika podpiętego pod X było dziwne np. Kiedy włączałem szafe sterowniczą bez włączonego macha na jednym sterowniku nie zapalała się dioda zielona(nic się nie paliło). Dopiero kiedy włączałem program mach i resetowalem macha dioda zapalala się na zielono i wszystkie silniki działały. Następnie jak zamknąłem macha to na tym sterowniku zapalala się czerwona dioda do czasu gdy powtórnie nie włączyłem macha. Pozostałe sterowniki cały czas święciły na zielono.

Po jakim czasie znow testowalem z uruchomionym machem i na testowym projekcie i nagle wydawało mi się ze w zasilaczu coś głośniej buczało. Po chwili zauważyłem że ze sterownika osi Y poszedł dymek. Po rozkręceniu wydaje się że spaliły się 2 układy R033 i jakiś układ IR2103S i może coś więcej ale nie bardzo wiem jak sprawdzić. Wszystko było podłączone prawidłowo.

Nie mam pojęcia co jest nie tak czy to zasilacz impulsowy, czy płyta LPT coś powoduje dziwne zachowania tych sterowników. Dodatkowo teraz jak podłączam tylko jeden sterownik ten 3 do której kolwiek osi to przy jednym testowym projekcie po chwili działania zapala mi się dioda czerwona na sterowniku i świeci wraz z zieloną. Ponieważ posiadam drugą taką samą płytę LPT to ją podłączałem i objawy są takie same. Mierzyłem również napięcie na zasilaczu ale wygląda na prawidłowe 36V.

Czy ktoś z was ma jakieś sugestie co może być przyczyną takich problemów bo trochę się boję podłączać że wszystko spale chociaż być może już wszystkie sterowniki są uszkodzone.

Pozdrawiam,
Marcin



Tagi:


gpls
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 01 lut 2013, 10:18
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: gpls » 07 lip 2013, 08:14

Chiny Panie , Chiny, tak samo jak ich polskie odpowiedniki za grosze, bez jakichkolwiek dokumentów, deklaracji, lub zapewnień producenta potwierdzających spełnienie polskich lub europejskich norm - że ludzi stać na kupowanie takich wynalazków. Bo jak wiemy, trzeba być bogatym żeby tanie rzeczy kupować.


piotr_olbrysz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 478
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: piotr_olbrysz » 08 sie 2013, 17:40

gpls pisze:Chiny Panie , Chiny, tak samo jak ich polskie odpowiedniki za grosze, bez jakichkolwiek dokumentów, deklaracji, lub zapewnień producenta potwierdzających spełnienie polskich lub europejskich norm - że ludzi stać na kupowanie takich wynalazków. Bo jak wiemy, trzeba być bogatym żeby tanie rzeczy kupować.

CHiny i Rosjanie mają swoje nawigacyjne systemy satelitarne zblizone do GPS ( GLONASS,KOMPAS). A Europejski Galileo jest nadal na deskach kreślarskich. Więc lepiej nie drwić z poziomu technicznego.

Przyczną uszkodzenia może być błąd montażu, zwarcie na płytce, błąd połączeń , wzbudzenie zasilacza, złe ustawienie przełączników, zły montaż, uszkodzenie elementu.

Jeżeli pozostałe sterowniki nie chcą się popsuć to po prostu masz pecha.

ps. Warto sprawdzić czy zachowana jest izolacja pomiędzy wejściami sterującymi a 0V zasilania, czy w gniazdku 230V jest działajace PE


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#4

Post napisał: mc2kwacz » 11 sie 2013, 18:15

Lasekm, przed zamontowaniem uruchamiałeś na stole. Czy cały zestaw dokładnie ten sam zamontowałeś w szafie? Czy szafa jest metalowa?
M542 maja izolowane sterowanie, więc jeśli spalił sie driver stopnia wyjściowego, to problem jest z zasilaniem. Jakiś. Albo coś masz ewidentnie źle podłączone albo gdzieś jakieś zwarcie do masy (skrzynki, maszyny). Może być też że źle wykonane uziemienie systemu (z komputerem włącznie) powoduje nieprawidłowa pracę zasilacza czasami albo tuz po włączeniu i są przepięcia. Jest mnóstwo możliwości, trudno coś więcej podpowiedzieć. Szukaj.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5

Post napisał: zacharius » 12 sie 2013, 09:44

parę zdjęć w takim przypadku powinno pomóc w odnalezieniu problemu. pisać że wszystko dobrze to można do bólu a prąd i tak wie lepiej dobrze czy niedobrze. gdyby było dobrze to by się nie zjarało
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
lasekm
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 32
Rejestracja: 05 lut 2012, 16:39
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: lasekm » 12 sie 2013, 14:06

Sterowanie jeszcze nie jest podłączone do maszyny bo ją kończę. Na razie całą elektronikę zamontowałem w starej obudowie po komputerze i tam się bawiłem z machem3 i silnikami.

Niestety u mnie w domu mam starą instalację 2 żyłową wiedz nie mam uziemienia. Komputer i sterowanie mam podłączone do instalacji 2 żyłowej. Może to jest przyczyną tego wszystkiego?

Pozdrawiam,

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#7

Post napisał: zacharius » 12 sie 2013, 14:16

nie, tez mam 2 żyłową i nic się nie dzieje. tak samo zrobiłem sterownik zintegrowany z pecetem w budzie od kompa. 3 chińczyki a la M542, płyta też jakaś kitajska i zasilacz impulsowy.
dawaj fotki i to szczególne bo tak to nic nie wygdybamy.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#8

Post napisał: mc2kwacz » 12 sie 2013, 14:44

lasekm pisze:Niestety u mnie w domu mam starą instalację 2 żyłową wiedz nie mam uziemienia. Komputer i sterowanie mam podłączone do instalacji 2 żyłowej. Może to jest przyczyną tego wszystkiego?
Może być. Nieuziemione pecety potrafią kopać. Zależy jak zasilacz skonstruowany. Zrób doświadczenie: odłącz pecet od tego sterowania całkowicie, podłącz zasilanie do jednego i drugiego i zmierz woltomierzem napięcie między "masami". A potem odwróć wtyczkę w najpierw jednym potem w drugim urządzeniu i też zmierz. Możesz się zdziwić.
To, że masz instalację bez linii ochronnej, to wcale nie znaczy, że nie możesz sobie w warsztacie takiej instalacji wykonać. Można do tego wykorzystać uziom piorunochronu, metalowe rury ciepłownicze sieci miejskiej. Oczywiście trzeba zamontować wyłącznik różnicowoprądowy, żeby to działało. Albo przynajmniej ten system który budujesz, żeby miał wspólną "ziemię", czyli masy urządzeń porządnie połączone niezależnym grubym przewodem.
W ogóle nieużywanie uziemienia w maszynach to jest zabawa dla ludzi o skłonnościach samobójczych. Jeśli w domu nie ma uziemienia i nie ma szansy go mieć, to przynajmniej trzeba przewód zerowy użyć jako uziemienie. Metalowa obudowa maszyny nie może być do niczego niepodłączona :!: , bo bardzo łatwo o nieszczęście.


Autor tematu
lasekm
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 32
Rejestracja: 05 lut 2012, 16:39
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: lasekm » 14 sie 2013, 15:30

Wygląda to tak. Kilka tygodni temu zakupiłem nowe sterowanie od Zelrp oraz zasilacz toroidowy. Niestety po kilku próbach i zabawie sterownika z silnikami spaliły mi się bezpieczniki umieszczone na sterowniku. Nie mam pojęcia co jest tego przyczyną. Całość sterowania jest umieszczona w starej obudowie po komputerze. I teraz opisze po kolei co jest na fotkach. Na fotkach 1 ,2 i 3 widać ogólny wygląd sterowania wewnątrz oraz to co jest umieszczone z przodu i z tyłu obudowy.
Na fotce 4 jest wygląd gniazda i podłączenie kabli zasilających. Fotka 5 pokazuje podłączenie L i N do głównego włącznika (włączenie jest od góry). Kabla uziemienia w ogóle nie podłączałem do obudowy, wiedz z drugiej strony jest zaizolowany. Z głównego włącznika mam rozdzielenie L i N na dwie pary. Jedna para zasila mi bezpośrednio wentylator a druga para: bezpiecznik na jednym kablu wędruję do zasilacza toroidowego.
Z zasilacza toroidowego podłączyłem bezpośrednio do sterownika. Na zdjęciu 7 widać również podłączenie sterownika do obudowy zgodnie z zaleceniami. Mam jeszcze osadzone wyjście do podłączenia komputera oraz kable do przycisku estop.

Czy coś jest tam ewidentnie źle podłączone?

Pozdrawiam,
Marcin

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
zasilacz
Obrazek
zasilanie płyty i połączenie płyty do obudowy
Obrazek
estop
Obrazek
LPT
Obrazek
wygląd wentylatora
Obrazek
podłączenie kabli silników do sterownika
Obrazek

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#10

Post napisał: zacharius » 14 sie 2013, 16:04

WTF? najpierw mówimy o zasilaczu impulsowym sterach M542 itd i tp a tu nagle jak Filip z konopii ster Zelrpa i toroida o co tu chodzi w ogóle?
a tak poza tematem to masz straszny bałagan w kablach.

jak znam zycie kolega Zelrp ma dość dobrą instrukcje podłączenia sterownika.

bezpieczniki jak sie nie spaliły odrazu to trzeba wróżyć z fusów co to jest. przeciążenie zwarcie czy cokolwiek jeszcze.

i uwaga cytuje z aukcji :

Dla 4 silników 3 Nm 3A do zasilania modułu można użyć transformatora toroidalnego np...... 230/32V o mocy 300VA (co da na kondensatorach filtrujących ok. 44-45V napięcia stałego).
Pełny serwis pogwarancyjny. Wsparcie techniczne.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”