Eureka Sonda dotykowa tanim kosztem

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
avatar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 208
Rejestracja: 23 cze 2004, 09:44
Lokalizacja: Gdansk

Eureka Sonda dotykowa tanim kosztem

#1

Post napisał: avatar » 03 sty 2005, 06:38

Szukalem duzo w necie na ten temat ale nie znalazlem nic ciekawego ,ani dokladnego ani taniego (a te kryteria mnie glownie interesowaly). No i wpadlem na pomysl jak to zrobic tanim kosztem.
PC posiada wiele wejsc i wyjsc a wtym odrazu kilka wejsc przetownika A/C zwanego popularnie Portem Joisticka :) Taki port jest w stanie odczytac wartosc 4 potencjometrow i 4 przyciskow ( )
No i chyba wszystko juz jest jasne Uzyc portu game do sondy skanujacej.
Wystraczy zrobic prymitywna sonde w ksztalcie preta zakonczonego kula i podpiac ten pret do potencjiometru <np liniowego albo do wieloobrotowego potencjometru z kilkoma zembatkami tylko wtedy ten pret musial by posiadac nacieca w psotaci zembatki liniowej> do tego sprezyna ktora by dociskala pret do podloza i mamy juz gotowa tania sonde
oczywiscie najwieksze wyzwanie to oprogramowanie do takiej sondy (nie moglem sie doczytac jaka rozdzielczosc ma ten port) Program musial by znac polozenie sondy zapisywac je do pliku i zapisywac tez wartosci wskazane przez nasza sonde
Sonda oczywiscie nie jest doskonala i osoba piszaca oprogramowanie do niej :) powina uwzglednic ze czasem sonda moze natrafic na pionowy, wysoki krztalt (dlatego do mojej sondy oprucz potencjometru przyczepiony jest na koncu przelacznik ktory by informowal sonde o tym ze np za2mm znajduje sie wysoki ksztalt , to ma na celu ochrone sondy ale o tym mozna by sie rozpisac innym razem )

Co myslicie o takiej sondzie ? oczywiscie zamiast potencjometru mozna by zastosowac (np do malych zeczy glowice laserowa od CD :P albo ultradzwieki)albo cos innego ale cos co dalo by sie podlaczyc pod game porti bylo by tanie :) A no i trzba by to jakis oprogramowac ......... ja niestety jestem lewym programista :P
prosze o komentarz w tej sprawie
Załączniki
sn1.JPG
tak to ma wygldac mniejwiecej
sn1.JPG (10.89 KiB) Przejrzano 4491 razy



Tagi:


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#2

Post napisał: pltmaxnc » 03 sty 2005, 11:14

Są programy do sterowania naszych ulubionych maszyn z funkcją 3D scaner lub probe.
Program odbiera sygnał z jednego pina LPT i uruchamia podnoszenie (opuszczanie) na osi "z" do chwili zmiany stanu na pinie. W chwili zmiany stanu zapisuje rzędną z oraz x i y. Ustawiając trasę czujnika zaznaczamy obszar który chcemy zeskanować i jego rozdzielczość (wierszowanie).
Do wspomnianego pina załączony jest wyłącznik który uruchamia sonda przy dotknięciu modelu. Dokładność odczytu zależy od dokładności naszej maszyny. Takie skanery do zastosowań gdzie nie jest wymagana duża dokładność produkuje min firma Roland z czujnikiem piezzo oraz Maxnc z wyłacznikami.
Wadą tego typu urządzeń jest długi czas skanowania i mała rodzielczość wynikająca z rozmiarów końcówki czujnika ,zaleta zaś bardzo dużą dokładność przy profesjnalnych maszynach pomiarowych.


Autor tematu
avatar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 208
Rejestracja: 23 cze 2004, 09:44
Lokalizacja: Gdansk

#3

Post napisał: avatar » 03 sty 2005, 18:42

nawet nieche pytac o cene takich profesjonalnych sond , moje rozwzanie wydaje mi sie tansze...no i dokladnosc sondy bedzie w malym stopniu zalezala od dokladnosci naszej maszyny a raczej od tego jak sonstrujemy sonde... no i w moim roziwzaniu za sonde moze robic nawet igla :) a tak jak juz wspomnialem dla duuzej rozdieczlosci i malych zakresach zmian wysokosci tego co skanujemy mozna uzyc glowicy od CD np zeby zeskanowac zlotowke :P


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: pltmaxnc » 03 sty 2005, 19:21

Chyba nie przeczytałeś dokładnie tego co napisałem , więc powtarzam że czujnik który opisałem składa się z elemenu który dotyka do badanego kształtu ( może to być zapałka) oraz z mikrowyłącznika np takiego jak jak jest w myszy I TO WSZYSTKO. Znacznie łatwiej jest go wykonać niż posługując sie np potencjometrem i gniazdem joysticka.
Do tego potrzebujemy jeszcze oprogramowanie , które mamy już gotowe np. http://www.cncplayer.com/
Niestety z głowicy od CD nie będzie żadnego pożytku nawet przy skanowaniu złotówki.
pozdrawiam


vegelus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 125
Rejestracja: 19 sty 2005, 10:38
Lokalizacja: Olsztyn

#5

Post napisał: vegelus » 19 sty 2005, 10:48

Witam wszystkich.
To jest moj pierwszy post na tym forum :-)

Ja mam inna propozycje zamiast portu joya proponuje wykorzystać myszkę i COMa. Mamy tam przetwornik i gotowe mechanizmy liczace jednostki przesuwu w jedna i druga strone oraz wykrywanie w ktora strone sie w danej chwili kreci kolo. W myszce sa dwie osie ale zawsze mozemy dolozyc trzecia os do kolejnego COMa :-)

Mi chodzi cos takiego po glowie juz od jakiegos czasu


Lewcio
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 01 lis 2004, 18:11
Lokalizacja: Krakow

#6

Post napisał: Lewcio » 20 sty 2005, 23:53

Niezły pomysł. Kopiarka 3D. :) Świetna sprawa. Ale powstaje dużo problemów. :( Chociaż rozwiązanie jest w miare tanie.

"Urządzenie skanujące" ------->interfejs-------->frezarka 3D

Urządzenie skanującemożna by wykonać jako mechanicznie przesuwaną głowice (np. igła) ale to się będzie gieło itd. Zamiast tego możnaby coś wykombinować z lasera CD i paneli CCD chociaż to już jest wyższa szkoła jazdy, albo zwyczajnego skanera (na podstawie zaciemnienia oceniać głębokość- w jakimś stopniu będzie działało).
Jako port można wykożystać w najprostszym przypadku każdy gdyż przesyłać możemy tylko zmienną wysokości z (reszta x i y może być macieżą) potrzebne bu tu buło jednak jakieś spszeżenie zwrotne i odpowiedni program w przypadku rozwartych kątow gdzie głowica mogła by się zarzymać i krzywić. Da się to sprytnie zrobić. Jeżeli dodatkowo
\ | |/
\___|_|/
można wykożystać więcej zmiennych to dlaczego nie :) (nie wnikałem narazie (prócz LPT) w złącza)
Istnieją takie maszyny laserowe, trzebaby tylko podpatrzyć zasade działania i uprościć. Jeśli by ktos coś takiego miał to bardzo chętnie sie temu przyjrze.:)
Pomysł kopiarki 3D widziałem na pracy mgr. Maszyna nie muśi być super dokładna. Strumień danych można obrobić poprzez różniczki itp. co daje całkiem niezłe efekty.
Pozdrawiam.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#7

Post napisał: pltmaxnc » 21 sty 2005, 10:53

Problemów jest znacznie mniej niż się wydaje. Jeżeli masz dość dokładną maszynę to trzeba tylko pobrać program i zrobić sondę z wyłącznikiem podpinanym pod LPT (wystarczy jeden wieczór).
Przeczytaj posty które były na pokrewny temat na naszym forum i odwiedż strony do których są linki, jest tam wiele wiadomości.

pozdrawiam


senior
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 181
Rejestracja: 14 wrz 2004, 22:55
Lokalizacja: Poznan

#8

Post napisał: senior » 21 sty 2005, 22:15

Witam.
Ciekawe rozwiązanie sondy można znależć pod adresem :
http://www.indoor.flyer.co.uk/probe.htm
szkoda że po angielsku , ale jest rysunek i są zdjęcia.
pozdrawiamS

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”