Karta PCI -> LPT w Mach3, brak reakcji

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Karta PCI -> LPT w Mach3, brak reakcji

#1

Post napisał: bmajkut » 15 maja 2013, 19:57

Witam,
założyłem wcześniej temat dotyczący sterownika chińskiego, niebieskiego i silnika który po podłączeniu po prostu się grzeje i brak jest jakiejkolwiek reakcji. Odkryłem po całym dniu poszukiwań że może to być wina mojej karty PCI do której mam podłączony sterownik. Używam Win7 i w menadżerze urządzeń widzę dwa porty LPT choć tak na prawdę mam jeden. Nie wiem skąd wziął się drugi. Ten port widmo ma adres 0x378 natomiast port z karty PCI ma adres 0xD800. Odczytałem to z menadżera w okienku "zasoby". Do wtyczki LPT wpiąłem sobie trzy diody do pinu 2,3 oraz 4 żeby zobaczyć czy cokolwiek się z nimi dzieje. No i śmiem podejrzewać że mach po prostu nie wysyła do tego portu żadnych danych, ponieważ włączam, wyłączam w nim osie, przestawiam piny a te diody cały czas się świecą.
Szukałem programu którym mógłbym sobie sterować tym portem, ale niestety na żaden porządny nie trafiłem. Muszę sprawdzić czy adres się zgadza i czy da się w ogóle zmieniać stan tych pinów.
Czy ktoś ma jakiś pomysł co z tym zrobić?



Tagi:


micro
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 471
Rejestracja: 20 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: micro » 15 maja 2013, 20:32

Sygnały, które wysyła Mach to krótkie impulsy i wystarczy, że będzie ich 24/s i masz ciągłe świecenie.
W załączniku dwa programy do sterowania portem LPT.
Załączniki
LPT.zip
(321.3 KiB) Pobrany 453 razy


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: bmajkut » 15 maja 2013, 21:24

Dzięki za programy. W programie "monitor lpt" pojawiają mi się trzy porty LPT.
1: adres 3BC
2: adres 378
3: adres 278
Diody cały czas trzy się świecą więc na pinach 2,3 i 4 jest ustawiony stan wysoki a monitor LPT pokazuje że na 2 i 3 jest stan niski.
Nie ogarniam tego.
Kiedy w Mach3 wklepałem teraz adres 3BC to dalej silnik się nie kręci bo tak jak mi się wydaje LPT się nie odzywa.

[ Dodano: 2013-05-16, 15:05 ]
Sterownik zadziałał pod Linuxcnc, tam wykryłem adres portu, który wcześniej wpisywałem również w MACH3 ale tam nie działał. Teraz udało mi się już zakręcić jednym silnikiem.
Efekt:


[youtube][/youtube]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”