Strona 1 z 1

UHU - uruchomienie - poczatkujący

: 09 kwie 2007, 22:43
autor: Lewcio
Witam.
Poskładałem sobie UHU w wersji standardowej + irfp260 na poczatek jedno zpowodu braku czasu. Wizualnie wszytko sprawdziłem (miernikiem też ale pobieżnie) jest ok. Podłączyłem zasilanie 12v oraz enkoder 5V z zasilacza impulsowego z jakiegoś skanera . Na kompie wszystko mi się zgłasza ok. 2 zielone diody święcą. Po zasymulowaniu zwarcia świeci sią error.
Wnioskuje z tego że wszystko jest wporzadku.
Chciałem go przetestować na zasilaczu Compac serverowy 750W - 13V na wyjściu.
(Rewelacyjny zasilacz przy zwarciu sam się wyłancza i wstaje po krótkim czasie lub się nie włancza wogóle)
I tu pojawił się problem po podłączeniu zasilacza i silnika zasilacz wogóle nie wstawał. Uruchomiłem zasilacz bez obciążenia i próbowałem podłączyć do działającego. Zaczeło iskrzyć na przewodach i zasilacz się wyłonczył. Po odłączeniu kabelka wstał sam.
NA płytce nie widać żadnych uszkodzeń (nawt nic się nie zdążyło zagrzeć).
Sam silnik bez problemu chodzi na samym zasilaczu.

1. Czy moga to być 2 osobne zasilacze? Do logiki można wtedyzapiąć na wszelki wypadek UPS.
2. CZy moga to być zas. impulsowe?
3. Do czego służy NE , NA (nieznam ni w zab niemieckiego a może za słabo szukam)
4. Jak znaleźć ew, zwarcie ? Jak go uruchamiac dalej ? Dlaczego wybija zasilacz?
Pozdrawiam.
Ps. HELP PLZ :)

: 09 kwie 2007, 23:48
autor: termit_tm
mi zawsze przy podłączaniu kabli na włączonym zasilaczu iskrzą kable a sterownik działa pewnie kondensatory które się ładują maja taki pobór :mrgreen:

: 10 kwie 2007, 10:44
autor: Leoo
1. Możesz zasilać sterownik z odrębnych zasilaczy ale należy zadbać o to, by zasilanie logiki pojawiło się przed podaniem napięcia na stopień mocy (silnik). Przy wyłączaniu kolejność zaniku ma być odwrotna. Najlepiej jeśli oba napięcia pojawiają się i zanikają jednocześnie, przy włączaniu i wyłączaniu. UPS można zastosować ale czy będzie w stanie zasilać silniki w maszynie to raczej wątpię. Tak czy inaczej praca zostanie przerwana.
2. Nie widzę przeciwwskazań odnośnie zasilaczy impulsowych. Należy jednak pamiętać o dodatkowych kondensatorach filtrujących.
3. Na początek pomijamy NE, NA.
4. To już inna sprawa.
Po pierwsze upewnij się, że wszystkie elementy polarne (kondensatory elektrolityczne, diody, tranzystory, układy scalone) zamontowane są zgodnie z opisem. Prześwietl lampką biurkową PCB pod kątem zwarć (strona mocy). Jeśli to nie pomogło, szukaj zwarć omomierzem. Jeśli zwarcie mierzysz wszędzie, to podłącz zasilanie przez żarówkę 12V/10W a następnie kolejno odłączaj elementy, diody wystarczy z jednej strony, tranzystory całkowicie. Na czas lutowania wyłączaj zasilanie. Kiedy żarówka zgaśnie, będzie oznaczało to odnalezienie wadliwego elementu. Nie wymieniaj go tak po prostu tylko opisz na forum. Możliwe, że uszkodzenie jest skutkiem a nie przyczyną. Najlepiej zrób dobre zdjęcie uruchamianego PCB, zwłaszcza okolic tranzystorów i zacisków wyjściowych.

: 11 kwie 2007, 19:53
autor: Lewcio
Zawarcie znalazłem. Głupi błąd? Przykeciłem tranzystory bez żadnej izolacji do radiatora co spowodowało zwarcie i zmieniło układ w grzałke :(.
Po podłączeniu zasilacza wszystko wydaje się być ok, nic nie wybija. Swiecą się zielone diody i jest mormalna komunikacja.

Dalej podłączyłem silnik i enkoder (taki z HP). Niewiem czy enkoder jest sprawny (niemam jak przetestować) ale po poruszaniu nim nic się nie dzieje. A chyba powinno trzymać położenie. :(
Mam taki https://www.cnc.info.pl/topics12/tani-e ... 894,15.htm.
Po podłączeniu do 5V widać czerwony laser (bardzo słabo ale widać).

Czy układ powinien reagować na funkcję "Go 200" Nawet bez enkodera?
Jak zasymulować enkoder ? Chyba nie musze podpinać Mach'a żeby potestować ?
Co zrobić najpierw żeby nie wylutowywać wszystkiego pokolei ? Jak mogę poszukać ewentualnego uszkodzenia?
Dzięki za odopowiedź.

: 12 kwie 2007, 09:59
autor: Leoo
Enkoder bardzo łatwo sprawdzić.
Potrzebny będzie jedynie woltomierz, choć lepsza była by sonda TTL.

Włączasz zasilanie, miernik podłączasz do styków GND i EB złącza enkodera. Następnie wolno pokręcasz tarczą, miernik powinien pokazywać zmiany od ok. 0V do 5V. Ten sam test wykonaj podłączając miernik do styków GND i EA.
Jeśli zmiany napięcia występowały w obu testach, to enkoder jest sprawny.