Tak też można robić kontroler serwo

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#21

Post napisał: jarekk » 10 kwie 2007, 23:31

Ja sam mam taki układ w sterowniku serwo (nie chciałem mieć takiego ograniczenia jak Ulli). Zacznę jednak od prostszego rozwiązania - TLP i małe transformatory dwuuzwojeniowe (3 sztuki, każda 8zł). Dopiero jak ten układ uruchomię, to spróbuje znowu przejść na IR ( wtedy będe miał gwarancję że walczę tylko z mostkiem a nie ze swoim programem).

Co do płytek - projektowałem układy w energetyce i znam te normy. Dlatego też sprawdzę rozwiązanie na TLP, które łatwiej jest zaprojektować aby separacja była odpowiednia.



Tagi:


rvsh
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 19 lut 2008, 15:25
Lokalizacja: Ciechanów

#22

Post napisał: rvsh » 25 mar 2008, 00:30

Sterowanie BLDC bezczujnikowe w wypadku maszyn cnc i podobnych jest bezcelowe. Można powiedzieć, że jest to nowa moda z zachodu, gdzie słowo "czujnik" wywiera negatywne emocje("nie wiesz o co chodzi - to znaczy że chodzi o sensor" - dobre powiedzenie stosowane przez niektórych inżynierów) ;-)

Wady tego sterowania dominują nad zaletami. Po pierwsze pomiar siły wstecznej elektromotorycznej następuje dopiero, gdy silnik się "rozrusza", tak więc gdy stoi nie ma możliwości wiedzieć, którą część trzeba zasilić jakim napięciem.

Po drugie to sterowanie nie podaje wystarczająco dokładnej pozycji - więc i tak musi być zastosowany enkoder :)

Sterowanie bezczujnikowe nadaje się do wentylatorów, gdzie nie ma zmian obciążenia,
więc omiń to sterowanie najlepiej szerokim łukiem.

Zresztą microchip ma piękną notę aplikacyjną do silników DC z enkoderem - sterowanie pozycją. Wszystko gotowe i zrobione wystarczy tylko zamienić DC na BLDC :) i gotowe.

I jak udało się uruchomić ten sterownik?

Pozdrawiam :)


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#23

Post napisał: Leoo » 25 mar 2008, 08:13

rvsh pisze:Po drugie to sterowanie nie podaje wystarczająco dokładnej pozycji - więc i tak musi być zastosowany enkoder
Tak czy inaczej w układzie mamy enkoder, bo naturalna rozdzielczość silnika jest za mała, więc po co dwa "czujniki"?
rvsh pisze:Sterowanie bezczujnikowe nadaje się do wentylatorów, gdzie nie ma zmian obciążenia,
Nic podobnego. Sterowniki BLDC (BLMC) są bardzo szeroko stosowane w modelarstwie a ich 99% to konstrukcje bezczujnikowe.


Autor tematu
jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#24

Post napisał: jarekk » 25 mar 2008, 08:53

Leoo pisze:Nic podobnego. Sterowniki BLDC (BLMC) są bardzo szeroko stosowane w modelarstwie a ich 99% to konstrukcje bezczujnikowe.
To prawda. Trzeba tylko cyfrowo obrabiać sygnał zwrotny napięcia z cewek.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”