Podłączenie krańcówek bezpieczeństwa

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
philips221
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 115
Rejestracja: 26 maja 2010, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

Podłączenie krańcówek bezpieczeństwa

#1

Post napisał: philips221 » 03 lut 2013, 16:16

Testuje krańcówki bezpieczeństwa,chciałem połaczyc je szeregowo i podpiąć wszystkie na NC i wykorzystać tylko 2 piny(masę i 10) z 5 w porcie lpt (pin 10 w konfiguracji oznaczyłem "wszystkie krańcówki")ale sterownik reaguje na sygnał z krańcówek NC jako kolizję a chciałem żeby tak reagował na przerwanie obwodu a nie jego ciągłość -mozna to zmienic w progranie ? przy podłączeniu jednej krańcówki NO i przy jej zwarciu wszystko jest OK-zamkniecie obwodu pokazuje kolizję i włącza sie Estop.Mógłbym podłączyc każdą krańcówkę osobno do 4 pinów i każdą przypisac do osbnego pinu w konfiguracji portu ale nie musi mi sie wyswietlać na której krancówce jest kolizja nie ma takiej potrzeby , i dodatkowo okablowanie jest prostsze.Jak to zrobić? Program to linux cnc



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 03 lut 2013, 17:00

Dokładny opis działania portu LPT masz tutaj : http://www.linuxcnc.org/docs/2.4/html/h ... _port.html
Żeby zanegować wejście 10 musisz we właściwym pliku hal znaleźć ciąg znaków

Kod: Zaznacz cały

parport.0.pin-10-in
i zamienić na

Kod: Zaznacz cały

parport.0.pin-10-in-not
To sie da zrobić też w Stepconf, ale mnie te graficzne nakładki po prostu drażnią.
Na dodatek Stepconf nadpisze Ci całą konfigurację nową wersją, stracisz wtedy wszystkie wprowadzone ręcznie zmiany, a wiele ustawień da się zrobić tylko przez ręczną edycję pliku hal.

.


Autor tematu
philips221
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 115
Rejestracja: 26 maja 2010, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

#3

Post napisał: philips221 » 03 lut 2013, 23:17

Działa:)Klikam "pomógł"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”