Strona 1 z 1
ultra precyzyjne driver i control
: 31 mar 2007, 16:45
autor: ERNEST KUCZEK
witam forumowiczow,
potrzebuje informacji na temat driverow oraz software lub ukladu sterujacego do malej (pole robocze 50x50mm) ale bardzo, bardzo precyzyjnej maszynki. predkosc sprawa drugoplanowa. cena tez narazie sprawa drugoplanowa.
prosze o informacje i sugestie.
: 31 mar 2007, 17:26
autor: DZIKUS
jesli chodzi o "ultra precyzje" to specjalizuje sie w niej bartus

: 31 mar 2007, 17:30
autor: kostner
Moim zdaniem to jedynie serwa bldc, listwy pomiarowe 1um, i cholernie sztywna konstrukcja - to ci zagwarantuje dokladnosc.

: 31 mar 2007, 20:16
autor: bartuss1
zanim otworzylem tego posta wiedziałem że ktoś mi dokopie i wcale sie nie zdziwilem widząc wpis dzikusa :p
konstrukcja z granitu moze ? przy takim polu to chyba aż tak cholernie drogie nie bedzie, tylko jakoś sie do tego zabrać ...
kamien nie odkształca się pod wpływem temperatury, kinematyka standartowa jak w ploterze, tylko poza serwami i liniałami co z wrzecionem ?
: 31 mar 2007, 21:08
autor: pukury
witam !! chyba trzeba by udać się na cmentarz i " załatwić " sobie ( ? ) płytę z grobu

. a tak na poważnie - w zakładzie kamieniarskim to myślę że przy takich wymiarach ( jak napisał Kol. ) i bez wymagań jeżeli chodzi o kolor można by coś tanio kupić . sam o czymś takim myślałem . wiertarko / frezarki do PCB mają takie stoły ( tak czytałem ) . sprawa warta przemyślenia . pozdrawiam !!
: 31 mar 2007, 23:43
autor: DZIKUS
ja to widze tak:
na kazda os pojedyncze prowadnice z pojedynczymi wozkami przedluzanymi z duzym naprezeniem wstepnym w rozmiarze 25-40, konstrukcja ze stolikeim krzyzowym xy oraz slupkiem dla osi z.
przy tak malych przesuwach lepiej dac pojedyncza szyne i pojedynczy wozek na kazda os, bo nie ma wowczas dodatkowych bledow wynikajacych z roznic wymairow pomiedzy wozkami i szynami na jednej osi.
podstawe razem ze slupkiem mozna wyfrezowac z jednego kawalka stali, w koncu nie beddzie to jakeis strasznie wielkie. sruby toczne wysokiej klasy (np. zamowioe w avii) rowniez ze sporym naprezeniem wstepnym. silniki polaczone ze sruba przez sprzegla mieszkowe, co da wieksza dokaldnosc polaczenia niz sprzegla klowe lub naped paskowy.
co do elektroniki to chyba faktycznie przydalby sie jakis linial, ale jesli ebdzie to servo topprzy takich przesuwach przy dokaldnej srubie blad pozcjonowania powinien byc mniejszy niz 0.01mm.
granit, marmur czy tez kamienny stolec to jakas fanaberia przy czyms tak malym.
: 01 kwie 2007, 00:44
autor: ERNEST KUCZEK
ma to byc o ile wogole do czegos dojdzie mala tokarka. czesci wieklosci 3mm. jesli chodzi o prowadnice, sruby serwa i linialy to mysle nad gotowymi podzespolami np. firmy newport.
natomiast na podstawe to myslalem aby uzyc stara plyte pomiarowa. oczekiwana dokladnosc to uzyskanie wym. na czesci +/- .003mm
pytanie jakie drivery i jaki software lub ewentualnie uklad sterujacy bedzie wystarczajacy.
: 01 kwie 2007, 01:06
autor: qqaz
Czy te informacje to oczekiwane konkretne adresy z typem napędu dedykowanego do 1um czy też nośne w pomoc uwagi typu
" ... tylko aby było dokładne... "? Do drugiego mogę się przyłączyć.
Pewnym odniesieniem może być dość powszechnie stosowana kinematyka elektrodrążarek drutowych - myślę tutaj o pracy napędu pod stałym naprężeniem. Nie tylko ze skasowanym luzem nakretki lecz całego łańcucha posuwu - najprostszy sposób to powiesić ciężarek o masie relatywnie dużej wobec działającej reakcji na cięgnie przyczepionym do napędzanego stolika. Reszta to tylko rozdzielczość i przetwarzanie jej na przesunięcie.
Jeżeli błąd liniowości mechanizmu bedzie zbyt duży to postprocesor osi z tablicą aproksymacji. Tylko nie mam pomysłu jak wypełnić tablicę współczynnikami dla np precyzyjnej śruby przy długości roboczej 50mm - chyba jakieś drgnięcia atomu czy inne takie... Ale o tym ciężarku to poważnie. Inna rzecz że kol. mógłby przybliżyć charakter obciążenia na tym 50x50mm Podobnie potraktować prowadnice. Może wystarczy szlifowana listwa z niezłym dociskiem? Stolik byłby wtedy układem dwóch przesuwajacych się płyt prowadzonych jednokrawędziowo na zamku.
Przy tak małym skoku wybrałbym rozdzielczość opartą o silnik/servo ( i staranna przekładnia) niż opierać się na liniale - więcej ustawiania w zabudowie niż póżniejszej dokładności ( raptem 1um jak nie bedzie zakłóceń)
I kabinka z termostatem ... wszak mówimy o nanometrach.
A że nanometry i pole nieduże to warto poczytać o obróbce cieplnej materiałów użytych do wykonania korpusu - różne stablilizacje wymiarowe np wymrażaniem, podobnie jak przy narzędziach pomiarowych. Znajomość stabilnych gatunków też by się przydała.
No i przeprosić się z pracą na panewkach. Albo dać niezłą cenę za odpowiednie łożyska
( wymieniałem kiedyś łożysko skanera do kryształów - wałek fi 3 , cena 87$) ( dolary nie moje)
[ Dodano: 2007-04-01, 01:11 ]
No widzę że się spóżniłem z postem bo kol. zdążył zawęzić pole rozważań - trochę nie trafiłem.
Przy tokarce do .003mm to więcej kłopotu sprawi sam proces toczenia niż dokładność posuwu. Uwagi o naprężonej kinematyce nadal aktualne. Tylko darować sobie możemy wymrażania i abstrakcyjne gatunki materiałow.
Ale toczyć nożem 3um? Brrr....
: 01 kwie 2007, 02:04
autor: DZIKUS
ERNEST KUCZEK pisze:ma to byc o ile wogole do czegos dojdzie mala tokarka. czesci wieklosci 3mm. jesli chodzi o prowadnice, sruby serwa i linialy to mysle nad gotowymi podzespolami np. firmy newport.
natomiast na podstawe to myslalem aby uzyc stara plyte pomiarowa. oczekiwana dokladnosc to uzyskanie wym. na czesci +/- .003mm
pytanie jakie drivery i jaki software lub ewentualnie uklad sterujacy bedzie wystarczajacy.
szlifoaniem jest juz ciezko osiagnac taka dokladnosc, nie mowiac o toczeniu. tak z ciekawosci zapytam jakimi narzedziami maja byc toczone te detale? standardowe plytki do nozy skladanych maja najmnijeszy promien zaokraglenia naroza r=0.2mm i nie jest on wykonany jakos super dokladnie. mozesz pokazac rysunek przykladowej czesci?
: 01 kwie 2007, 06:12
autor: ERNEST KUCZEK
niestety na temat czesci nie moge dyskutowac, narzedzia jak najbardziej specjalne.
walnolem gafe z dokladonscia w poprzednim poscie, podalem "wym. na czesci +/- .003mm"
a ma byc .003 na strone czyli +/-.006 wartos znacznie bardziej realna.
jesli chodzi o elektronike to raczej chodzi mi o producenta jak o konkretne modele.
dzisiaj nie moge wejsc na strone newport.com ale maja cale gotowe podzezpoly tzn. zespolone elementy takie jak prowadnice, sruba, sprzeglo, serwo, szklana skala (linial) optyczne krancowki. oferuja sterowniki ale takie do manipulatorow a nie tokarek. byc moze maja tez w ofercie drivery lub moga cos podpowiedziec.
podaja takie parametry dla gotowego zestawu:
Repeatability= 0.242 microns.
On axis accuracy= 0.736 microns.
Absolute accuracy= 1.735 microns.
kolejny znak zapytania to wrzeciono.
narazie jest to etap bardzo wstepny. staram sie zgromadzic informacje czy taka maszynka jest do zrobienia.