Strona 1 z 2

pierwsze podłączenie i pierwsze pytania

: 13 sty 2013, 13:09
autor: wojtaswsk
Chciałbym się pochwalić pierwszym uruchomieniem elektroniki


silnik 60H86-3008B
sterownik m752 ustawiony na 3.51A
płyta główna HY-JK02-M 5-axis

pytanie mam takie:
czy prąd w czasie pracy i w spoczynku nie powinien być większy?
bo jest 0,2A i 0,7A .
Pozdrawiam kolegów.

: 14 sty 2013, 13:30
autor: wojtaswsk
Może nie wyraziłem się dostatecznie zrozumiale :-)
Koledzy jaki macie prąd kiedy silnik się nie kręci?

: 14 sty 2013, 14:09
autor: ursus_arctos
A gdzie kolega mierzy ten prąd?
Bo jak na wejściu do sterownika, to nie jest to prąd pobierany przez silnik!!! Silnik może być zasilany znacznie wyższym prądem, niż wynosi pobór z zasilacza, przy czym dla prądu na postoju można to łatwo wyliczyć:
Isilnika = sqrt(Uzasilacza * Izasilacza / (2*Rsilnika))
Podczas ruchu już nie da się tego tak prosto policzyć.
Dodam, że zwykły amperomierz może mieć poważne problemy z pomiarem prądu płynącego przez silnik, ze względu na jego dość duże tętnienie.

: 14 sty 2013, 14:26
autor: kasjo
ursus_arctos pisze:Silnik może być zasilany znacznie wyższym prądem, niż wynosi pobór z zasilacza,
Jak?
Trochę pachnie perpetum mobile :)

: 14 sty 2013, 14:42
autor: wojtaswsk
Prąd mierzę na wyjściu z zasilacza, przed sterownikiem. Generalnie chodzi mi o to, że silnik pobiera prąd inny niż mu nastawiłem na sterowniku. Rozumiem, że jest w sterowniku jakiś układ który redukuje zużycie energii , ale żeby aż tak?
Podczas pracy z obciążeniem widzę, że prąd rośnie , wiec mam nadzieję, że tak powinno być i wszystko dobrze podłączyłem i sterownik nie jest jakiś trefny.
Pozdrawiam

: 14 sty 2013, 14:50
autor: ursus_arctos
@kasjo: nie prowokuj... już kiedyś było 10 stron trollociągu na ten temat i zakończyło się wielką kłótnią, personalnymi wycieczkami ze strony tuxcnc i w końcu symulacjami i pomiarami. Nie mam zamiaru tego powtarzać. Do zapamiętania: Nie ma prawa zachowania prądu, jest prawo zachowania energii.
Generalnie układ zawierający diodę, cewkę i tranzystor może zwiększać prąd kosztem napięcia. Zapewne kolega dobrze wie, jakie jest napięcie podawane na sterownik (typowo: 30-50V) a jakie jest napięcie nominalne silnika krokowego (3V).
Jeżeli po obu stronach sterownika mamy taką samą moc (UI), to na wyjściu możemy mieć 10x większy prąd (w podanym przeze mnie wzorku było dzielenie przez 2, bo zakładam, że liczymy prąd fazy, a zasilane są obydwie).

: 14 sty 2013, 16:02
autor: kasjo
Nie prowokowałem tylko się zastanawiałem :)
Przyznam się bez bicia, że nie sprawdziłem wcześniej jakie jest napięcie znamionowe tego silnika.

: 15 sty 2013, 15:11
autor: piotr_olbrysz
ursus_arctos pisze:jakie jest napięcie nominalne silnika krokowego (3V).
Tylko i wyłącznie gdy liczymy U=I*R, co jest prawdą dla postoju. Gdy silnik się kreci, to musimy uwzględnić indukcyjność.... i już nie jest tak prosto.

: 15 sty 2013, 16:49
autor: ursus_arctos
Tylko i wyłącznie gdy liczymy U=I*R, co jest prawdą dla postoju. Gdy silnik się kreci, to musimy uwzględnić indukcyjność.... i już nie jest tak prosto.
Zdaje się, że napisałem to w pierwszym poście:
Isilnika = sqrt(Uzasilacza * Izasilacza / (2*Rsilnika))
Podczas ruchu już nie da się tego tak prosto policzyć.
Swoją drogą - akurat sama indukcyjność działa również na postoju i nie odbiera mocy z układu (bo niby jak?) - moc może wychodzić tylko na 2 istotne sposoby - albo jako ciepło (I^2*R) albo jako praca mechaniczna (M*ω).
Nie robiłem takiego eksperymentu, ale skoro kolega już ma zasilacz i amperomierz na podorędziu, to może niech spróbuje przytrzymać silnik ręką (ale tak, aby go nie zatrzymać) i zobaczymy, jak się zmieni pobór prądu - powinien wzrosnąć.

: 15 sty 2013, 20:14
autor: piotr_olbrysz
ursus_arctos pisze:Nie robiłem takiego eksperymentu, ale skoro kolega już ma zasilacz i amperomierz na podorędziu, to może niech spróbuje przytrzymać silnik ręką (ale tak, aby go nie zatrzymać) i zobaczymy, jak się zmieni pobór prądu - powinien wzrosnąć.
Będzie wzrastał, jak kolega wcześniej napisał zgodnie z prawami fizyki.
ursus_arctos pisze:Nie ma prawa zachowania prądu.
A pierwsze prawo Kirhoffa?