Strona 1 z 1

[ L297/8 ] - silnik gubi kroki

: 12 mar 2007, 18:28
autor: szakal140
Witam !!
Problem jak w temacie. Mam sterownik l297/8 wszystko ładnie chodzi, tylko z niewiadomych powodów silnik gubi kroki przy wyższej częstotliwośći, ok. 150 Hz, dodatkowo bardzo drga gdy się kręci. Miałem już doczynienia z różnymi sterownikami i nie było takich problemów. Dodam iż jest to moj pierwszy sterownik oparty o l297 i 8, tak więc nie mam doświadczenia z tymi układami. Czy mógł by mi ktoś coś doradzić ? Co wypada sprawdzić ?
Probowałem rególować prąd silnika ale nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu. Być może problem leży tez po stronie oprogramowania gdyż nie korzystam z żadnego już testowanego oprogramowania, tylko z własnej produkcji :PP ( to tak w ramach ćwiczen z c++ :) ). Ale testowałem na innych sterownikach i jest ok.

Mam jeszcze pytanko odnośnie układu l297, czy orientuje się ktoś jak powinien wyglądać przebieg sygnału zegara ?, tzn chodzi mi tutaj między innymi o proporcje czasowe stanu logicznego.

Dziękuje za pomoc i Pozdrawiam.

: 13 mar 2007, 18:47
autor: Leoo
L297 wymaga impulsów zegarowych CLOCK na poziomie L. Oznacza to, że cały czas ma być logiczne H (5V) a tylko w chwili wykonania kroku pojawia się impuls L (0V), o czasie nie krótszym niż 500ns.
Ponadto praca półkrokowa tego układu powoduje oscylacje momentu obrotowego od 100% do 141%. Jak usunąć tą dolegliwość - można znaleźć na forum.
Drgania wynikają z natury silnika, zmniejszają się po zastosowaniu mikrokroku, którego L297 nie posiada.
Silniki krokowe mają częstotliwości rezonansowe. Podczas pracy na takiej częstotliwości może wystąpić dwa razy szybsza rotacja, lub 2x wolniejsza. Dobrze jest dokładnie "prześwietlić" daną oś maszyny pod tym kątem a następnie "wyłączyć" uzyskane częstotliwości z posuwów, lub szybko je omijać.
Testując TurboCNC zauważyłem, że po zmniejszeniu częstotliwości startowej z 250Hz do 100Hz silnik miał problemy z poprawnym ruszaniem, najwyraźniej pierwsza harmoniczna leżała w tym zakresie.

Dawno temu usiłowałem pisać sterowanie przez LPT w C++ pod WIN ale wielowątkowość systemu skutecznie uniemożliwiała osiągnięcie akceptowalnych prędkości obrotowych.
Dziś można ściągnąć wpełni funkcjonalne oprogramowanie. Oczywiście nie odradzam edukacji C++, człowiek jest tym lepszym programistą im więcej softu napisał, który spełnia lub przewyższa założone cele. Ja dałem sobie spokój.

Zachęcam do przejrzenia karty katalogowej L297.

: 14 mar 2007, 19:25
autor: qqaz
Leoo pisze:oscylacje momentu obrotowego od 100% do 141%. Jak usunąć tą dolegliwość - można znaleźć na forum.
Czy można prosić o namiar do tego wątku? Do tej pory nie jakoś nie trafiłem.

: 14 mar 2007, 21:03
autor: Leoo
Problem dokładnie "rozwałkowany" jest tu:
https://www.cnc.info.pl/topics12/l297-l ... .htm#19261

: 15 mar 2007, 07:29
autor: qqaz
Dzięki, wydaje mi się że rozumiem co się dzieje na moich płytkach.