Sterownik silnika krokowego

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Sterownik silnika krokowego

#1

Post napisał: rchobby » 16 cze 2004, 07:35

Tekst Mariusz H. z forum elektrody
Potrzebuje projektu sterownika do silników krokowych który by był w stanie osiagnać :
1) 1/4 (1/8 ) kroku (to może być w przybliżeniu+-10%) - chodzi o kulture pracy maszyny
2) bipolarny (ponoć będzie większa moc uzyskana)
3) prąd 5A
4) czoper do ok 50V-80V
chce by moje cacko było znzcznie szybsze."
Układ bipolarny jest dość trudny do budowy w warunkach amatorskich i przeważnie używa się gotowych układów scalonych. Znam tylko jedno rozwiązanie w przybliżeniu spełniające Twoje wymagania ale dość kosztowne i trochę skomplikowane. Parametry to prąd 4A, napięcie 15-45V, krok 1/1 1/2 1/4 i 1/8. Cena internetowa 57Euro za zestaw elementów (www.nc-step.de). Na stronie jest dostępna pełna dokumentacja (brak rysunków płytek). Można ten układ sterowania wykonać samodzielnie (na stronie jest kod programu do procesora atmega), koszt elementów np. TME (ceny netto, przy ilości 3-5) - atmega8-18zł, L6506-13zł, L6203-25zł, troche problemów z przetwornikiem TLC5620. W sumie będzie grubo ponad 100zł.
Jak trochę zmienisz parametry np. krok 1/1 1/2 i unipolarny to układ będzie mniej skomplikowany i tańszy, myślę do 50-80zł.



Tagi:


Mariusz H.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 241
Rejestracja: 15 cze 2004, 18:59
Lokalizacja: KrakĂłw/Bia?ystok

#2

Post napisał: Mariusz H. » 16 cze 2004, 16:12

Widzisz jeśli chodzi o sterownik to Unipolarny i półkrokowy z czoperowym ograniczeniem prądu już mam i naprawde nieźle działa na L297 (niestety nie jest mojego autorstwa bo to dla mnie jest za wysoka półka). Został wykonany przez mojego kumpla.
Co do ceny to jestem w stanie wypakować na niego coś koło 300zł może nawet więcej.
Niestety potrzebuje rachunków przynajmniej na podzespoły. (lubie mieć przejrzystą dokumentacje).
Co do wykonania płytki to nie ma problemu bo moge ją sobie wyfrezować :P
mam na czym.
Zostaje kwestja tylko zaprojektowania układu i tu już się wykładam.


Autor tematu
rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#3

Post napisał: rchobby » 16 cze 2004, 16:31

Projekt druku mogę zrobić, tylko obecnie mam sporo zajęć nie umiem podać terminu na kiedy. Elementy możesz kupić sam i zmontować układ. Jeżeli pilne nie mogę Ci pomóc, jak może poczekać to sprawa jest do zrealizowania.


piechur
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 17 cze 2004, 21:06

Sterownik w ahdl badz vhdl?

#4

Post napisał: piechur » 20 cze 2004, 00:06

Witam.
Jestem informatykiem a nie elektronikiem dlatego chcialbym zaprojektowac kontroler w jezyku vhdl lub ahdl nie jestem jednak pewien jak z predkoscia dzialania ukladow PLD. Czy projektowanie sterownika na PLD ma wogole sens czy raczej odpuscic to sobie? Prawdopodobnie znacznie wzroslyby koszty takiego ukladu. Jezeli ktos posiada adresy dobrych sklepow z ukladami PLD prosze o linka.
Pozdrawiam.


Autor tematu
rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#5

Post napisał: rchobby » 20 cze 2004, 13:18

Witam
Nie znam się na układach PLD, ale częstotliwość nie jest chyba ograniczeniem. Sygnał wejściowy byłby na poziomie maksymalnym 10-20kHz. Spotkałem w sieci takie rozwiązania z mikrokrokiem do 1/32. Można również pomyśleć o sprzężeniu zwrotnym i sygnalizacji błędu?
Pozdrawiam


cruonline
Moderator
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 46
Rejestracja: 11 cze 2004, 20:54
Lokalizacja: Katowice / Warszawa

#6

Post napisał: cruonline » 20 cze 2004, 14:05

Tylko pytanie, czy jest sens bawić się w drogie i wcale nie proste rozwiązania, skoro tańszych i prostszych rozwiązań jest sporo?
Nie karczujmy lasu kiedy obok biegnie autostrada ;-)
pozdrawiam,
cruonline


piechur
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 17 cze 2004, 21:06

#7

Post napisał: piechur » 20 cze 2004, 14:43

Na ukladzie PLD moznabyloby w prosty sposob zaimplementowac nie tylko sam sterownik dla 3 osi, ale dodatkowo obsluge znacznikow krancowych a takze, sygnalizacje bledu, kalibracje ukladu dla dowolnego poczatkowego polozenia osi, reczne sterowanie kazda z osi, wybor predkosci i cala game dodatkowych opcji... Pozatym samo zaplanowanie ukladu z dowolna iloscia dodatkowych opcji nie byloby az tak drudne. Uklad taki moznaby sterowac dowolnie prze LPT badz usb. Wiem, ze to wszystkiego nalezaloby raczej oczekiwac od profesjonalnych ploterow a nie od amatorskich, jesli ktos moglby mi napisac czego moznaby zadac od ploetra to w ramach cwiczenia dodawalbym te elemety do mojego projektu.
Pozdrawiam.
PS. Ide karczowac las... ;)


cruonline
Moderator
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 46
Rejestracja: 11 cze 2004, 20:54
Lokalizacja: Katowice / Warszawa

#8

Post napisał: cruonline » 20 cze 2004, 15:01

I tego wszystkiego nie da się prościej i taniej zrealizować stosując znane wszystkim na "wylot" mikrokontrolery jednoukładowe np. AVR lub PIC?
pozdrawiam,
cruonline


piechur
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 17 cze 2004, 21:06

#9

Post napisał: piechur » 20 cze 2004, 15:15

Prawdopodobnie sie da, z tym, ze tak jak napisalem wyzej, ja jestem informatykiem a nie elektronikiem i mikrokontrolery jednoukładowe nie sa mi znane na wylot, natomiast programowanie w vhdl lub ahdl tak. Poznanie zasad budowania ukladow na AVR lub PIC zajeloby mi napewno troche czasu.
Pozdrawiam.


cruonline
Moderator
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 46
Rejestracja: 11 cze 2004, 20:54
Lokalizacja: Katowice / Warszawa

#10

Post napisał: cruonline » 20 cze 2004, 15:25

Głównie po to jest to forum, żeby sobie nawzajem pomagać ale również tworzyć coś razem.
Uważam, że lepiej będzie wspólnymi siłami opracować uniwersalny sterownik a nie że każdy sobie robi sterownik w skrajnie odmiennej technologii. Oczywiście jest demokracja i nikt nikomu nie będzie niczego zabraniał. Napewno możesz liczyć z naszej strony na każdą możliwą pomoc jeżeli się zdecydujesz.
Poza tym pytałeś czy to ma sens i staram(y) się Ci na to odpowiedzieć.
Jeżeli na poważnie chcesz budować sterownik przy użyciu układów PLD, proponuję Ci założyć oddzielny temat bo niedługo się pogubimy ;-)
pozdrawiam,
cruonline

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”