Sterownik silnika krokowego

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Mariusz H.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 241
Rejestracja: 15 cze 2004, 18:59
Lokalizacja: KrakĂłw/Bia?ystok

#11

Post napisał: Mariusz H. » 21 cze 2004, 18:56

cruonline pisze:Głównie po to jest to forum, żeby sobie nawzajem pomagać ale również tworzyć coś razem.
Uważam, że lepiej będzie wspólnymi siłami opracować uniwersalny sterownik a nie że każdy sobie robi sterownik w skrajnie odmiennej technologii.
Z tym tekstem zgadzam się w 100% wstępnie na początku podałem co by było potrzebne.
Wydaje mi się że przydało by się wykożystać już znany przez nas zaprogramowany układ PIC i dorobić do niego sterowanie bipolarne oraz ograniczenie prądu w uzwojeniach silnika (najlepiej regulowane po przez precyzyjny potencjometr)



Tagi:


Ryszard49
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2004, 12:20

Sterownik silnika krokowego

#12

Post napisał: Ryszard49 » 17 lip 2004, 10:12

Witam.
Przytaczam tekst Mariusza H

Potrzebuje projektu sterownika do silników krokowych który by był w stanie osiagnać :
1) 1/4 (1/8 ) kroku (to może być w przybliżeniu+-10%) - chodzi o kulture pracy maszyny
2) bipolarny (ponoć będzie większa moc uzyskana)
3) prąd 5A
4) czoper do ok 50V-80V
chce by moje cacko było znzcznie szybsze."

Moja opinia jest taka: profesjonalnego sterownika silników krokowych nie można wykonać w warunkach amatorskich ( a napewno nie w granicach 100 zetów)
Stosuję z powodzeniem sterowniki SMC 64 (prąd znamionowy 3,5A)
Niedługo bedę testował nowy sterownik SMC 116 ( prąd znamionowy 6A)
Jeżeli Jesteś zainteresowany tym tematem odsyłam na stronę www.wobit.com.pl
Zyczę powodzenia.

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Sterownik silnika krokowego

#13

Post napisał: ottop » 17 lip 2004, 12:36

Ryszard49 pisze: Moja opinia jest taka: profesjonalnego sterownika silników krokowych nie można wykonać w warunkach amatorskich ( a napewno nie w granicach 100 zetów)
Profesjonalnego sterownika to na pewno nie zrobimy za 100zł, ale też raczej nie budujemy profesjonalnych maszyn, przynajmniej większość z nas. Natomiast sterownik o przyzwoitych parametrach jest na pewno do wykonania i to w rozsądnej cenie.


Autor tematu
rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#14

Post napisał: rchobby » 19 lip 2004, 10:03

Szanowni Panowie, wbrew pozorom 100zł to w obecnych czasach dla elektronika-procesora całkiem spora kwota i wykonanie samego układu elktronicznego typu profi jest jak najbardziej możliwe. Proszę pamiętać że znaczącą kwotą jest opracowanie programu, koszt narzędzi - kompilatorów jest bardzo wysoki. Dodatkowe poważne koszty to wykonanie obudowy - opracowanie i wykonanie formy wtyskowej oraz elementów mechanicznych. Pozostaje sprawa sprzedaży i serwisu, to też wliczone w cenę.


Ryszard49
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2004, 12:20

#15

Post napisał: Ryszard49 » 29 lip 2004, 22:47

ottop napisał:

Profesjonalnego sterownika to na pewno nie zrobimy za 100zł, ale też raczej nie budujemy profesjonalnych maszyn, przynajmniej większość z nas. Natomiast sterownik o przyzwoitych parametrach jest na pewno do wykonania i to w rozsądnej cenie.

Więc miedzy nami jest taka różnica, ja w odróżnieniu od niektórych z Was buduję profesjonalne maszyny i użądzenia.Otrzymałem dziśiaj nowy sterownik SMC 116 za przeszło 400 zł.Jest to sterownik o prądzie na fazę 5A.Jestem ciekawy czy ktoś zrobiłby podobny mieszcząc sie w dużo niższych kosztach.Dodam tylko że producent tego urządzenia pracował wiele miesięcy aby zbudować sterownik o takich parametrach.

Pozdrawiam.


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#16

Post napisał: pit202 » 30 lip 2004, 00:41

zzzzzzziuuuuuuuuummmmmm łoho - ale snobizmem zawiało

mysle ze 400-600zł to bardzo duzo jak na tego typu sterownik
koszt czesci szacuje na maksymalnie 100zł reszta to pomysł,
opracowanie,marketing i marketing.

mysle ze kilka osob na tej grupie bez problemu zrobi sterownik
który bedzie mogł spokojnie konkurować z tym SMC116
koszt samych koncówek to okolo 30zł takich na 9A i 100V.

ahhh szkoda pisać to forum i tak martwe jest
2-4 osoby sie męczą , udzielają a reszta czeka na gotowce.

Pan Profesjonalny ma jakąś stronke na której my amatorzy moglibyśmy
sie poślinić ?
PiteR


anjak
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 86
Rejestracja: 16 lip 2004, 18:13
Lokalizacja: Ostrołęka

#17

Post napisał: anjak » 30 lip 2004, 00:44

Tekst ze strony www.wobit.com.pl
"Stopnie mocy w sterowniku SMC116 pracują przy częstotliwości czopowania 20kHz, a mieszany sposób gaszenia prądu daje oszczędności energii przy optymalnym kształcie przebiegu prądu, co wiąże się z precyzją ruchu silnika krokowego (mixed decay). W układzie sterującym TMC239 zawarte są nieliniowe przetworniki D/A pozwalające na uzyskanie podziału krokowego 1/8. Układ wyposażony jest w precyzyjny układ kontroli prądu i kontroli przeciążeń górnej i dolnej gałęzi mostka mocy."

Tak, to jest profesjonalizm za przeszło 400, a my staramy się być profesjonalni za góra 100 na jeden silnik.
Pan składa my budujemy z materiałów różnych, przeważnie na własne potrzeby i to jest ta różnica .
Jeśli nasza maszyna spełnia nasze założenia to chyba nie ma mowy o amatorstwie.
Trochę to jeszcze potrwa ale sądze, że taki sterownik bipol z 1/32 da się nam zmontować.


Autor tematu
rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#18

Post napisał: rchobby » 30 lip 2004, 06:36

pit202 pisze: ahhh szkoda pisać to forum i tak martwe jest
2-4 osoby sie męczą , udzielają a reszta czeka na gotowce.
Widzę deszczowy optymizm. Spoko forum istnieje dopiero 2m. Czy jest martwe? Przybywają nowi, po gotowce dobre i to, kiedyś wrócą. Ostatecznie są wakacje i nie można oczekiwać wielkiego ruchu. Czy ja się męczę? Chyba nie bo inaczej nie byłoby mnie tutaj, a z natury jestem leniwy. PIT może jakiś odpoczynek i humorek wróci. Polecam drugi tydzień sierpnia podobno ma być ciepło i bez dużych opadów.

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#19

Post napisał: ottop » 01 sie 2004, 10:50

Sterownik ten widząc z opisu producenta oparty jest na TMC239 ( http://www.e-lab.de/downloads/DOCs/tmc239.pdf ). Układ ten właściwie jest gotowym sterownikiem, więc cena całego sterownika zeleży przedewszystkim od jego ceny. Parametry też.


Ryszard49
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2004, 12:20

Sterownik silnika krokowego

#20

Post napisał: Ryszard49 » 01 sie 2004, 23:51

Witam Szanownych Kolegów.

Na początek wyjaśnienie. Dla mnie określenie amatorski odnosi się do urządzenia wykonanego i działającego w fazie prób i testów. Profesjonalny to urządzenie przetestowane posiadające odpowiednią dokumentacje nadające się do wdrożenia produkcji. Przeglądając to małe forum stwierdziłem że niektóre prezentowane tu urządzenia zostały wykonane z dużą starannością i pomysłowością, co świadczy o dość wysokim poziomie tego forum.

pit 202 napisał:

myślę ze kilka osób na tej grupie bez problemu zrobi sterownik
który będzie mógł spokojnie konkurować z tym SMC116
koszt samych końcówek to okolo 30zł takich na 9A i 100V.

Zapomniałeś chyba jakie kryteria zostały przyjęte.

Mariusz H napisał:

Potrzebuje projektu sterownika do silników krokowych który by był w stanie osiagnać :
1) 1/4 (1/8 ) kroku (to może być w przybliżeniu+-10%) - chodzi o kulture pracy maszyny
2) bipolarny (ponoć będzie większa moc uzyskana)
3) prąd 5A
4) czoper do ok 50V-80V
chce by moje cacko było znzcznie szybsze."

W tym przypadku na końcówki trzeba zastosować tranzystory mocy HEXFET o prądzie ciągłym rzędu 50A.

Pit 202 napisał:

ahhh szkoda pisać to forum i tak martwe jest
2-4 osoby sie męczą , udzielają a reszta czeka na gotowce.

Rozumiem że na tym forum możemy udzielać sobie porad w ograniczonym stopniu. Jak wszystko na rynku tak i myśl techniczna ma swoją cenę.
Wracając do sterownika można kupić gotowy „zerżnąć” lub jak kto woli odwzorować i na tym koniec. Pozostaje teraz najtrudniejsza rzecz trzeba napisać oprogramowanie, a nie jest to takie proste. Silniki krokowe przeważnie maja zastosowanie w urządzeniach które po wykonaniu ściśle określonej czynności muszą się zatrzymać i pozostać do następnej komędy w stanie zahamowania. W tym momencie prąd w uzwojeniach silnika musi zostać zredukowany do około 30% procent nominalnej wartości. W przeciwnym wypadku wszystko się przegrzeje, mimo że normy dopuszczają pracę silnika przy temperaturze 60oC.Dodatkowa opcja to praca z podziałem kroków 1, 1/2, 1/4, 18 kroku. Jeżeli uda się zrobić taki sterownik to chyba tylko dla własnej satysfakcji. Cenowo jednak niewiele będzie się różnił od gotowego.
Duże pole do popisu jest przy pisaniu oprogramowania sterującego sterownik.
Jeżeli któryś z Kolegów miał styczność z takim zagadnieniem i jest bardzo dobry w pisaniu oprogramowań proszę o kontakt przez pw lub przesłanie meila.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”