Strona 1 z 7

Sterowanie CNC 5-ciu (i więcej) osi + SoftCNC

: 09 lut 2007, 19:32
autor: Piotrjub
Sterowanie CNC + SoftCNC
Projekt: Sterowanie CNC

Założenia projektu:
- Możliwość podłączenia takich rzeczy jak pamięć RAM typu DDR (taka jak w komputerach PC, bardzo szybka)
- Pamięć 64MB DDR RAM, ponad 4 MB SRAM
- RAM 32bity
- RS232, RS485 interface moduł
- Możliwość wyświetlania obrazu na monitorze VGA
- Można podłączyć klawiaturę i myszkę. W połączeniu np. z tanim 12-calowym wyświetlaczem LCD da nam duże możliwości wizualizacji i sprawi, że nasz sterownik będzie całkowicie uniezależniony od komputera PC oczywiście generacja ścieżek będzie odbywała się na PC, ale do ich wykonania połączenie z komputerem nie będzie już wymagane
- Połączenie z nadrzędnym PC po Ethernet TCP/IP, USB. A więc połączenie z PC nie musi być utrzymywane cały czas podczas pracy maszyny. Wszystkie obliczenia związane z interpolacją i profilowaniem prędkości wykonane będą przez sterownik, a nie program na PC. Nasz sterownik dostanie plik G-Code i wszystko będzie musiał liczyć sam. Jednak z taką mocą obliczeniową zapewni nam bardzo ładne osiągi całego systemu.
- Złącze CAN. Procesor, który zastosowaliśmy w obecnym sterowniku ma wbudowaną komunikację CAN. Będzie można łatwo uruchomić komunikację między naszym układem a innymi np. dla rozproszonych wej/wyj, napędów (również za pomocą Step/Dir), obcych urządzeń komunikujących się po CAN, panelem B&R, boczny panel z potencjometrami i przyciskami.
- Ilość wejść i wyjść do sterownika bardzo duża (możliwość zwiększania ilości kolejnymi kartami).
- Obsługa 5 osi interpolujących, interpolacja 3D. (możliwość podłączenia dodatkowych osi pomocniczych np. indeksujących, magazynek narzędzia, podajniki materiału itp.)
- Przyjmuje do 22 MHz częstotliwość z enkodera dla serwa. Szybkość wyjściowa do 10MHz dla silnika krokowego (pełny, półkrok, mikrokrok).
Najważniejsze i najbardziej pracochłonne będzie stworzenie "jądra" (chodzi o stworzenie wysokiej jakości procedur interpolacji oraz profilowania prędkości) naszego systemu CNC, to będzie niestety sporo prób, pisania i czasu. Może zająć to nawet 3-4 miesiące. Jednak, gdy to już ruszy, dalsze prace będą szły bardzo dużymi krokami do przodu.

: 09 lut 2007, 20:25
autor: termit_tm
czy to jest zapowiedz maszyny 5 osiowej z twojej stajni ???

założenia bardzo ambitne czy to wszystko będzie możliwe do zakupu dla zwykłego zjadacza chleba :?:

: 09 lut 2007, 20:26
autor: Wodzu
Mam takie pytanko?? Jak bedziecie realizowali poruszanie sie punktu zerowgo po promieniu (chodzi o 5 osi) trzeba bedzie to realizowac poprzez odpowiedni CAM czy ten sof i hardware bedzie sam to sobie przeliczał?? Przewidujesz moze jakas prosta symulacje na hardzie??

[ Dodano: 2007-02-09, 20:29 ]
Czyli po prostu chcesz zrobic swoj sterownik, ktory dodatkowo bedzie zarzadzal osiami. Fajne :mrgreen:

: 09 lut 2007, 20:46
autor: Piotrjub
Trochę nie dopowiedziałem.
To sterowanie jest już gotowe (schemat i projekt płytki drukowanej), sama płytka będzie gotowa w następnym tygodniu tak jakoś wyszło że szybciej niż draiwer BLDC (prace trwały cały czas równolegle).
Parę zdjęć z samego etapu projektowania samej płytki drukowanej.

: 09 lut 2007, 20:48
autor: Wodzu
A co z softem?? Bo troche myslalem co musi miec program do obslugi pieciu osi i wyszlo ze musi miec duzo :mrgreen: Jak ty do tego podchodzisz??

: 10 lut 2007, 02:01
autor: ERNEST KUCZEK
bardzo powazne i ambitne zadanie. i kto by pomysla ze piotr kupil maszynke cnc (kmila) zaledwie kilka lat wstecz? podziwiam tempo rozwoju.

: 16 lut 2007, 10:39
autor: Piotrjub
Płytki już przyszły.

: 16 lut 2007, 11:30
autor: jarekk
Opłacało się coś takiego budować ??
Patrząc na swoje doświadczenia skłaniałbym się ku rozwiązaniom gotowym ( tzn. PC wsadzony w przemysłową obudowę). Tu widzę najprawdopodobniej ARM9 :-).

Pracowałem w firme która próbowała ( w innej dzedzinie) zrobić coś podobnego.Urządzenie zadziałało, ale wysiłek (czasowo - finansowy) nie zwrócił się.

Tym bardziej jestem pełen podziwu - sztuką jest zrobić coś co oprócz tego że działa, jeszcze przynosi wymierny zysk.

: 16 lut 2007, 19:44
autor: Piotrjub
Na ARM9 będzie następny projekt (tak około 6-8 miesięcy).
Ten po prostu powstanie dużo szybciej. Zresztą dużo bibliotek będzie można wykorzystać
później do ARM9. Najwięcej pracy teraz zajmie pisanie oprogramowania nazwijmy go wewnętrznego sterownika.
Dziś z dostępnych elementów, jakie mieliśmy poskładana została jedna płytka.
Układ wstępnie uruchomiony, DZIAŁA.
W naszym przypadku używając przemysłowego PC, (który nie jest tanim rozwiązaniem) i tak musielibyśmy stworzyć skomplikowany układ elektroniczny współpracujący z tym PC (jak by się tego nie zrobiło pozostałby ciągle MACH ze swoimi ogromnymi ograniczeniami).

: 17 lut 2007, 10:20
autor: bogus105
poważne słowa uznania! Piotr tylko nie emigruj jak wielu zdolnych Polaków :mrgreen: