Mniejsza moc przy szybszych obrotach silnika

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 16
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#31

Post napisał: noel20 » 21 maja 2012, 17:03

Wirnik silnika ma pewną swoją bezwładność, bo ma masę. Nie może więc rozpędzić się od 0 do 100% w czasie 0,0000000s. Silnik żeby osiągnąć pewną prędkość potrzebuje chwili czasu. Silnik Krokowy jest jednak silnikiem synchronicznym, czyli obraca się tak jak jest sterowany. Więc jeżeli od razu podasz mu impulsy by się obracał z prędkością powiedzmy 1000rpm to zgubi kroki bo potrzebuje czasu żeby się rozpędzić. Dlatego potrzebna jest rampa, czyli ilość impulsów rośnie wraz z upływem czasu i to powoduje przyspieszenie silnika.

Ten układ scalony, który wymieniłeś ja akurat mam w swoim sterowniku. Trzy takie właściwie. Sterownik potrzebuje jeszcze elementów zewnętrznych, ale jest na prawdę prosty w podłączeniu. Regulację prądu ma. Wprawdzie nie płynną, tylko skokową, ale jak będziesz sam go składał, to prąd ustawisz sobie na dowolną wartość w zakresie od praktycznie zera do 2,5-3A.

Tu masz notę tego układu:
nota aplikacyjna tb6560

Sterowanie jest bajecznie proste. Wszystko z resztą jest w linku powyżej.
Mnie również zastanawia jak to u ciebie silniki będą pracować 20s.
Może kolega wyjaśni dokładnie co zamierza budować, do czego i co to ma robić...



Tagi:


Autor tematu
Janadamis
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 20
Posty: 20
Rejestracja: 12 maja 2012, 14:33
Lokalizacja: Poland

#32

Post napisał: Janadamis » 21 maja 2012, 18:07

No więc to ma być amatorska CNC sterowana poprzez Atmega32 która odczytuje dane z karty SD i rozsyła sygnał do kolejnych atmeg które odpowiednio włączają silniki
Całe sterowanie działa dobrze
a te 20s to kolega tamten napisał ze jeśli procek się zawiesi i silnik stanie to wytrzyma 30s ja tak zrozumiałem ale w cnc ruchy są krótkie... Ale nie ważne
W nocie którą podałeś to an stronie 29 jest schemat podłączeniowy. Jednak nie wiem jak to podłączyć. Czy tak?
1. Cewki silnika to wiadomo OUT_AP, OUT_AM i OUT_BP, OUT_BM
2. Zasilanie silnika Vma, Vmb do +24V
3. Zasilanie sterownika Vdd do +5V
4. Pgnd oraz Sgnd do masy
5. Wejście OSC przez kondensator 100pF do masy
6. piny Nfb i Nfa przez rezystor do masy. Z tego co widzę to nim się ustala natężenie jakie ma być na silniku. Jak obliczyć jaki ma być rezystor dla 1,5A?

To co napisałem to wyczytałem ze schematu.
Ale co z kolejnymi wyjściami/wejściami bo z noty nie za bardzo je rozumiem. Czy wszystkie prowadzą do procesora? Ze schematu wynika ze tak. Wiec za co odpowiadają bo z noty w ogóle nie rozumie :(
Wiem że CLK to sygnał zegarowy ale co dalej? ile Hz ma mieć itp.
Proszę o pomoc
Znalazłem schemat połączenia kilku takich scalków http://www.cnczone.com/forums/open_sour ... _a-16.html
Z tego wynika że tylko clk oraz CW/CCW tylko podłącza się do procesora który będzie sterował a resztę do przełączników. Które ustawiają parametry pół kroki itp.?
Czy tak?
To które z tych co idą do przycisków włączyć a które nie?
Idę w dobrym kierunku?
I czy na wyjściu do silnika są zamontowane diody tylko jakie zenera? bo jeszcze jest taki schemat gdzie chyba są zwykłe prostownicze http://www.mikrocontroller.net/topic/161033
Co o tym myślicie?


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#33

Post napisał: Raven » 21 maja 2012, 18:49

Janadamis - ostatni raz podpowiem...

Weź się za naukę i naucz wreszcie jak działa silnik krokowy...

Może wyniknie z tego jakiś pożytek - np. zrozumiesz, że silnik stojąc musi mieć napięcie na cewce aby oś nie uciekała...

Wsadź sobie w sterownik zwykłe powolne diody prostownicze... i będziesz się dziwił tak samo jak z tranzystorami... że się grzeją...

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 16
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#34

Post napisał: noel20 » 21 maja 2012, 19:26

Strona 10 punkt 6. Dla 1,5A wychodzi 0,33 ohm. Rezystory min 5W.

Ogólnie rzecz biorąc tak, idziesz w dobrym kierunku.
Te nóżki o których wspomniałeś właśnie się podłącza pod procesor. cw/ccw to nóżka która decyduje w którą stronę ma się silnik obracać. Na clk podajesz impulsy. Jeden impuls na tą nóżkę podany spowoduje obrót silnika o jeden krok. Sterownik sam wszystko załatwia, czyli odpowiednio w odpowiedniej kolejności podaje prąd na wyjścia silnika.

dcy zostaw, ten rezystor na 1,5A podłącz 0,33ohm/5w, tq też zostaw i właściwie M1 i M2 też na razie możesz zostawić. Za ich pomocą ustawia się podział kroku. Możesz np. z silnika który ma 200kroków/obr uzyskać, 2, 4, 8 bądź 16 razy więcej.

Jak będziesz kupował to kup koniecznie wersję ahq i nie potrzebne diody o których wspomniałeś. Inne wersje częściej wybuchają.

Przeczytaj dokładnie tą notę, a wszystko będzie jasne. Opisuje ona bardzo dokładnie ten scalak, metodę i sposoby sterowania silnikiem krokowym i inne ciekawe rzeczy.
Aha, jak będziesz czytał to zobacz co z nogą reset i enable, bo mi się już nie chce szukać :P


Autor tematu
Janadamis
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 20
Posty: 20
Rejestracja: 12 maja 2012, 14:33
Lokalizacja: Poland

#35

Post napisał: Janadamis » 21 maja 2012, 20:22

Raven- Nie wiem czy zauważyłeś ale już doszedłem jak działa silnik krokowy kilka postów temu....A teraz zajmuje się czym innym.

noel20- Naprawdę jesteś wielki. Wielkie dzięki za pomoc
Co do reset to ze schematów z linków to przez rezystor 22kom do +5v i przez 100nF do masy
Z noty nie bardzo rozumiem pisze tam że on włącza wyjścia gdy jest low
Z wykresów to te 2 sygnały są ważne ale hmmm to chyba gdy się zmienia te inne funkcje jego.
ale ENABLE to już nie rozumie. :(
W tym tekście wyczytałem że najpierw zasila się Vdd a za chwilę Vma/Vmb wtf?

A co docw/ccw to np. tan niski to w prawo stan wysoki to w lewo? Na tej zasadzie?
A clk to czy jeśli podepnę pod przycisk switch to też będzie chodzić? Bo to też impuls daje?
A jak ustawiać szybkość silnika?
Z tego co widzę to szybkością podawania impulsów?


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#36

Post napisał: Raven » 21 maja 2012, 22:14

Niestety widzę, że znowu "wydaje ci się" coś tam...

Skoro zrozumiałeś jak działa silnik krokowy to skąd się wzięło pytanie o ustalanie szybkości obrotowej?

A jak niby robisz to teraz? (Pomijam kwestie tego, że cud, że nie spaliłeś silnika)

Problemem w twoim przypadku nie jest użycie tranzystorów tylko użycie ich w sposób niewłaściwy - czego podstawą jest kompletne niezrozumienie zasady działania silnika oraz tego jak on pracuje w maszynie...

Niestety od początku tematu odnoszę wrażenie, że masz pewną wizję i interesują cię tylko tezy popierające twój tok myślenia... gdyby on chociaż był słuszny to bardzo chętnie bym go poparł.

Żeby nie było, że robię offtopic...

ENABLE = załączenie napięcia... bez tego silnik będzie bez zasilania, nie ma potrzeby zbyt szczegółowego sterowania tym sygnałem, silników nie wyłączasz, chyba, że mają jakąś przekładnię jednokierunkową (np. ślimak).

CW/CCW = kierunek, tu oczywiste, że musisz dać sygnał sterujący...

STEP = informacja, że sterownik ma wykonać krok.

Jest tylko jedno "ale" - jeśli używasz gotowego sterownika silników krokowych... to po co w ogóle ten mikroprocek chcesz pakować w układ skoro na kompie puścisz proca w postaci MACH'a albo EMC i on od razu daje sygnały dir i step na wyjścia LPT.

Wcześniej UC był niezbędny aby zrobić odpowiednik gotowej kości... teraz? zbędny.

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 16
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#37

Post napisał: noel20 » 21 maja 2012, 22:48

Janadamis pisze:ale ENABLE to już nie rozumie
podaj 5v, na reset też.
W tym tekście wyczytałem że najpierw zasila się Vdd a za chwilę Vma/Vmb wtf?
Tak, najpierw podajesz napięcie na logikę, a później na końcówkę mocy. Inaczej możesz spalić układ. Nie podając nic na wejścia. dopiero po podaniu zasilania, podajesz napięcie na enable i reset, a póżniej sygnał sterujący.
A co docw/ccw to np. tan niski to w prawo stan wysoki to w lewo? Na tej zasadzie?
Tak
A clk to czy jeśli podepnę pod przycisk switch to też będzie chodzić? Bo to też impuls daje?
O ile przycisk będzie zwierał nóżkę clk do masy albo 5v to tak.
A jak ustawiać szybkość silnika?
Z tego co widzę to szybkością podawania impulsów?
zgadza się


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#38

Post napisał: Leoo » 21 maja 2012, 23:36

noel20 pisze:A clk to czy jeśli podepnę pod przycisk switch to też będzie chodzić? Bo to też impuls daje?


O ile przycisk będzie zwierał nóżkę clk do masy albo 5v to tak.
Nie zapomniał Kolega o drganiach styków?
Nie można podłączać wejścia logicznego pod włącznik. Jeśli już, trzeba zbudować specjalny układ eliminujący w/w drgania.

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 16
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#39

Post napisał: noel20 » 22 maja 2012, 10:40

Leoo pisze:trzeba zbudować specjalny układ eliminujący w/w drgania
Zapewne z użyciem takiej metody sterowania autor frezarki używać nie będzie i chce tylko sobie popstrykać, żeby zobaczyć czy to w ogóle ruszy, czy całą resztę dobrze podłączył itd. Ne widzę więc potrzeby na kilka sekund w w/w celu budować takiego układu, ale to oczywiście leży w kwestii autora temtu.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#40

Post napisał: Leoo » 22 maja 2012, 11:06

noel20 pisze:Ne widzę więc potrzeby na kilka sekund w w/w celu budować takiego układu
W moim albumie jest schemat prostego generatora przeznaczony do podobnych prób.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”