Nowoczesne układy sterowania silników krokowych

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
pol1technik
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 17 paź 2011, 17:00
Lokalizacja: Łódź

Nowoczesne układy sterowania silników krokowych

#1

Post napisał: pol1technik » 05 maja 2012, 12:03

Witam, przymierzam się do projektu frezarki cnc wraz z własnoręcznie wykonanym strownikiem. Chciałbym do napędu tej frezarki wykorzystać silniki bipolarne charakteryzujące się momentem 7Nm. Silniki miały by 4 cewki - czytaj 8 przewodów. Zasadniczo uciągnęły by około 6A na fazę co może i wydaje się dużo. Wiadomo już że pewnie trzeba odwalić układy stare jak świat - tj, L298-7 bo to już chyba nie ta epoka, których wydajność prądowa jest żadna. Stąd moje pytanie. Czy może ktoś orientuje się jakie układy stosuje się w nowoczesnych sterownikach? Czytałem na forum, jednak dział elektroniki jest mocno nieuporządkowany.

Z wyrazami należytego szacunku
Jasiek


Yasiek M

Tagi:


poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#2

Post napisał: poorchava » 05 maja 2012, 13:56

Jezeli chodzi o prady rzedu 6A na faze to chyba wszystkie calkowicie scalone sterowniki odpadaja. Wydaje mi sie, ze droga wiedzie przez mikrokontroler/fpga/cpld sterujace 2 mostkami 'H' 8xN-MOSFET za posrednictwem driverow. Sa tez uklady integrujace logike sterowania fazami i pradem z driverami mosfetow (bodajze Allegro A4989). Tylko ze zaprojektowanie PCB dla takich pradow przelaczanych z duza czestotliwoscia to nie jest prosta sprawa.

edit:
nowoczesne chipy sterujace mosfetami robi tez Trinamic, ale uklady te pomimo dosc ciekawych i mocno unikalnych wlasciwosci sa raczej egzotyczne, ciezko dostepne w Polsce i co za tym idzie - drogie.

Jezeli chodzi o rozwiazania mikrokontrolerowe to Microchip ma dosc ciekawa note aplikacyjna na temat sterowania silnikami krokowymi za pomoca kontrolerow z rodziny dsPIC33 (numer noty bodajze 1307A, ale glowy nie dam)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”