jak wykonać sterownik MM2001 i 4 sterowniki silników

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#11

Post napisał: pukury » 14 sty 2011, 17:01

witam.
zawsze przypuszczałem że google to jedna mafia :lol:
przecież ze schematów i projektów płytek można wszystko wyczaić .
pozdrawiam .
dodając - jedna z wersji wygląda jak w zał .
Załączniki
mm.zip
(212.8 KiB) Pobrany 264 razy


Mane Tekel Fares

Tagi:

Awatar użytkownika

TOMSON
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 78
Rejestracja: 23 wrz 2004, 19:28
Lokalizacja: ELK-Otwock-Poland

#12

Post napisał: TOMSON » 14 sty 2011, 18:54

Taki sam układ tranzystorów jest w ULN2803 tylko na mniejszy prąd.
Przy większych prądach na pewno będziesz musiał dać radiator.
pozdr
Tomek.Z


luzak
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 20 paź 2010, 23:29
Lokalizacja: biala podlaska
Kontakt:

#13

Post napisał: luzak » 14 sty 2011, 20:08

pukury pisze:witam.
no cóż - również nie znam a grosz języka Don Corleone - ale schemat jest schemat .
pozdrawiam .
nie upieram sie, przy jezyku angielskim, ale pod warunkiem, ze byl by tam naprawde schemat.
sciagnalem kilka plikow i zaden z nich nie zawieral schematu - wszytkie zalaczniki to rysunki PCB i rozklad elementow. OK, zaraz mi ktos odpisze, ze z PCB tez mozna schemat sklecic, ale idac tym tropem, rownie dobrze mozna zaprojektowac caly uklad od podstaw.
Sorki, ale jak dla mnie troche za duzo barier do przebrniecia, dlatego poprosilem o pomoc.
Na stronie francuza tez jest cos napisane na temat "turbo" ale nieznajomosc j. francuskiego + male pojecie o elektronice jest dla mnie bariera nie do przebycia :(
bufory uln2803 maja w opisie ukladu symbol trojkata i kropki - co oznaczalo by, ze sygnal wyjsciowy jest zanegowany. Czy tranzystory w ukladzie darlinktona tez zaneguja sygnal?
dlatego pytanie, czy powinienem wstawic do ukladu tranzystory w ukladzie darlinktona za buforami, czy bufory pominac? czy negowac zygnal jakimis bramkami?


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#14

Post napisał: pukury » 14 sty 2011, 20:33

witam.
bardzo mi przykro że nie mam schematu .
no i chyba będę właśnie tym który napisze - mając projekt płytki , spis elementów da się zrobić urządzenie - po co schemat ?
poza tym schemat jest właściwie taki sam jak w płytce francuza - a tam jest schemat .
tranzystory można raczej sterować z procka - przez rezystor .
jak dasz dobre darligtony npn to wyjdzie na jedno - stan wysoki na wejściu - tranzystor otwarty .
ale odradzałbym takie rozwiązanie - problemy z zasilaniem ( musi być dobrane do napięcia silników ) , grzanie całości , rezystory ograniczające prąd .
jak zastosujesz sterowniki na l297/l298 to masz to z głowy .
to już Twoja decyzja .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

TOMSON
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 78
Rejestracja: 23 wrz 2004, 19:28
Lokalizacja: ELK-Otwock-Poland

#15

Post napisał: TOMSON » 15 sty 2011, 10:52

Na linku co podał pukury w plikach jest wszystko co potrzeba masz PCB masz listę elementów z opisem funkcji przełączników masz rozmieszczenie elementów na PCB tylko po co jak masz już gotowe urządzenie.Możesz dać te kostki co masz tylko to też się będzie grzało
Ściągnij sobie PDFa z ULN2803 i tam masz rysunek jak wewnątrz jest zbudowany ten układ niczym praktycznie się nie różni od tych twoich układów musiałbyś dać tylko na bazę rezystor od procka.Albo zastosować sterowniki zewnętrzne i podpiąć je do odpowiednich pinów LPT z sygnałami STEP i DIR PIN2_PIN3 i PIN4_PIN5 i PIN6_PIN7 i PIN8_PIN9 to są kolejne pary od sygnałów .
pozdr
Tomek.Z


luzak
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 20 paź 2010, 23:29
Lokalizacja: biala podlaska
Kontakt:

#16

Post napisał: luzak » 16 sty 2011, 20:39

TOMSON pisze:Na linku co podał pukury w plikach jest wszystko co potrzeba masz PCB masz listę elementów z opisem funkcji przełączników masz rozmieszczenie elementów na PCB tylko po co jak masz już gotowe urządzenie.Możesz dać te kostki co masz tylko to też się będzie grzało
Ściągnij sobie PDFa z ULN2803 i tam masz rysunek jak wewnątrz jest zbudowany ten układ niczym praktycznie się nie różni od tych twoich układów musiałbyś dać tylko na bazę rezystor od procka.Albo zastosować sterowniki zewnętrzne i podpiąć je do odpowiednich pinów LPT z sygnałami STEP i DIR PIN2_PIN3 i PIN4_PIN5 i PIN6_PIN7 i PIN8_PIN9 to są kolejne pary od sygnałów .
Wszytko sie zgadza, przejrzalem pcb, prakuje mi jedynie schematow a przy mojej wiedzy z zakresu elektroniki, dochodzenie do tego jak dziala uklad na podstawie polaczen elementow na PCB jest dosyc trudne.
Zreszta jak slusznie zauwazyles, mam juz skonczona, dzialajaca plytke i zanim zaczne robic nowa, chcial bym najpierw pouzywac troche to co mam.
Moze sie myle, ze mysle, ze zwiekszenie obciazenia ukladu przez dodanie kilku darlingtonow, powinno byc duzo latwiejsze, niz bydowa innego ukladu od nowa (dochodzi programowanie procka, a do tego nie mam ani programatora, ani stosownej wiedzy)
Zanim uniescilem pytanie na forum, sciagnalem pdf-y obu ukladow i je porownalem.
Z tego co zauwazylem, uln2804, ma wbudowany rezystor ograniczajacy prad.
Uklad darlingrtona takiego rezystora nie ma. Jaki rezystor wstawic miedzy baze darlingtona, a prockiem (jak go wyliczyc?)?
Dziekuje, pukury za linki. Jak sie uporam z tym ukladem co mam napewno wykorzystam to co sugerowales. Twoje argumenty sa sluszne. Lepiej wykorzystac uklady sterowane STEP i DIR, ale troche zal zostawiac ukladu, ktory juz jest skonczony i dziala, a trzeba go tylko podrasowac.

Awatar użytkownika

TOMSON
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 78
Rejestracja: 23 wrz 2004, 19:28
Lokalizacja: ELK-Otwock-Poland

#17

Post napisał: TOMSON » 16 sty 2011, 21:41

Układ i tak musisz zostawić bo z karty sterownika masz sterowanie temperatury to po pierwsze a po drugie jest sygnał synchronizujący program.Na bazę tranzystorów możesz dać rezystory 1K a prąd w obwodzie faz silnika stabilizujesz rezystorami które obliczasz ze wzoru co masz podane w pliku doc od budowy karty sterownika .Jest to układ pasywny nadmiar prądu odkłada się pod postacią ciepła w rezystorach ale działa.Przy większych prądach fazowych silników sposób mało opłacalny energetycznie.Dlatego przy większych prądach sprawdzają się układy PWM do stabilizacji prądu fazowego silników.
ja w swojej maszynce mam silniki na prąd fazowy 0.4A i napięcie nominalne silników 12V.
Przy zasilaniu z 12V osiągam max 5mm/s a potem silniki gubią krok.Przy układach z czoperem prądowym (SLA7051) z 12V silniki pracują jeszcze do 6,5mm/s a jakbym zasilał silniki z 24V to pewnie by jeszcze szybciej mogły pracować a nad wartością prądu czuwa sterownik.
pozdr
Tomek.Z


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#18

Post napisał: pukury » 16 sty 2011, 22:01

witam.
jak już coś masz to pewnie że można się pobawić .
procek programuje się w układzie - z lpt .
chyba muszę zrobić płytkę pokazową i poskładać robiąc fotki .
będzie raz na zawsze sprawa załatwiona .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”