Strona 1 z 1

Kilka pytań nt. diod blokujących prąd wsteczny

: 09 mar 2012, 16:52
autor: matelektronik
Witam.
Sorry Panowie za głupie pytanie, ale nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi...
Od jakiegoś czasu zastanawiam się dlaczego w niektórych konstrukcjach sterowników silników krokowych stosuje się dwa rodzaje zabezpieczenia przed prądem wstecznym. Czym różni się zabezpieczenie z ośmioma diodami a czym z czterema ? Co ciekawe w identycznych aplikacjach układowych ale dwóch autorów spotyka się dwa różne rozwiązania zabezpieczenia i oba jednakowo dobrze się sprawują. Czy ma w ogóle sens stosować 8 diod jeśli układ z 4 diodami również doskonale zabezpiecza przed uszkodzeniem układu ? Poniżej rysunek o co mi dokładnie chodzi.

Obrazek

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi.

: 09 mar 2012, 17:28
autor: Raven
Przy wariancie z 4 diodami napięcie zostanie odprowadzone tylko do poziomu przebicia diody... np. dioda o progu przebijania 30V zetnie szpilkę do 30V i tyle.

Komplikuje to sprawę, ponieważ trzeba dobrać diody tak aby były nie za słabe... i nie za mocne...

Jak będą miały za duże napięcie przebicia to nie będą spełniały swojej roli, za małe z kolei zaowocuje problemami z zasilaniem wyższym napięciem.

Dla układu 8 diod można dać diody z wysokim napięciem przebicia, a i tak rozładują do poziomu VCC.

Zastanawiał bym się nie nad tym czy ma sens układ z 8, a nad sensem oszczędzania kilku groszy dla układu z 4 ;)

: 09 mar 2012, 18:13
autor: matelektronik
Rozumiem. W takim razie w moim układzie zastosuję 8 diod. Dzięki i pozdrawiam.

: 09 mar 2012, 20:30
autor: Raven
8 diod ma jeszcze jedną zaletę... przy doborze odpowiednich diod zabezpiecza mosfety (a dokładnie diody w mosfetach).

: 14 mar 2012, 19:51
autor: Leoo
Raven pisze:Przy wariancie z 4 diodami napięcie zostanie odprowadzone tylko do poziomu przebicia diody... np. dioda o progu przebijania 30V zetnie szpilkę do 30V i tyle.
Trzeba dodać, że przy tej okazji uszkodzi się, gdyż nie jest to dioda Zenera. Nie jest to oczywiście właściwe wyjaśnienie zjawisk występujących na zaciskach fazy silnika podczas pracy sterownika.
8 diod stosuje się kiedy mostki sterownika pracują asynchronicznie. Oznacza to, że podczas pracy występuje moment, kiedy wszystkie klucze zostają wyłączone jednocześnie. W takiej chwili występuje przepięcie (SEM), które ma zwrot przeciwny do napięcia zasilania i poprzez diody (relaksacyjne) zostaje odprowadzone do szyny zasilającej. Przykładem może być aplikacja L297 + L298.
Z kolei TB6560 posiada mostek synchroniczny i zewnętrzne diody nie są potrzebne, choć niektórzy projektanci dodają je. Mostek układu A3977 może pracować synchronicznie lub asynchronicznie, więc możemy wybrać aplikację. Idąc dalej - TA8435 wymaga tylko 4 diod, co oznacza, że dolne klucze mostków przez pewną część cyklu pracy są wyłączone. Analogicznie w napędzie serwo UHU mamy 4 diody, bo ogranicznik prądu silnika odcina wszystkie klucze jednocześnie.