Witam
Nie wiem czy w dobrym miejscu to pisze proszę o ewentualne przeniesienie tematu do odpowiedniego działu.
Przeszukałem forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
Posiadam 3 silniki : 1,75A PACIFIC SCIENTIFIC POWERMAX II P21NSXC-LSS-NS-03 8-przewodowy
wyprowadzenia
oraz sterowniki oparte na TA8435H.
Płyta główna
Do sterowania zamierzam użyć STEP2CNC 2.35, wiele osób będzie pewnie polecać Mach-a, ale nie działa on z moim kompem ( przy próbie odpalenia pojawia się blue screen Windowsa )
Mam pytanko jak podłączyć silniki do sterownika i ustawić, żeby niczego nie uszkodzić, oraz jaki zasilacz będzie odpowiedni to tego?
: 09 lis 2011, 15:21
autor: Leoo
A1 - 6 (2+5)
A2 - 1
B1 - 8 (4+7)
B2 - 3
Jest to konfiguracja szeregowa, nawias (2+5) oznacza zmostkowanie zacisków 2 i 5.
: 09 lis 2011, 15:37
autor: xtreme69
Dzięki Leoo jak będę w wieczorem w domu to natychmiast zabieram się za sprawdzenie tego w praktyce.
Pozostaje jeszcze sprawa zasilania sterowników , jakie zasilanie zastosować aby sterowniki nie poszły z dymem a jednocześnie dały rade uciągnąć te silniki?
: 09 lis 2011, 15:46
autor: Leoo
Producent układu TA8435 podaje rekomendowane maksymalne napięcie zasilania na poziomie 26,4V, więc lepiej żeby zasilacz nie dostarczał wyższego.
: 10 lis 2011, 09:41
autor: xtreme69
Już po pierwszych testach.
Działa ale po 5 minutach sterowniki zrobiły się dosyć gorące, może to wina ustawień STEP2CNC bądź zasilania tego jeszcze nie wiem.
Do zasilenia sterowników użyłem ładowarki 19Vdc 2,1A od laptopa .
Zastanawia mnie jeszcze jedna dosyć dziwna sytuacja, mianowicie jak podczas pracy silników poruszyło się myszką oddziaływało to na silniki i objawiało się dziwnym dźwiękiem.
Może ma ktoś jakiś pomysł dlaczego tak się dzieje, dodam, że komp do którego było to podłączone to muzealny Laptop IBM, ponieważ tylko na nim posiadam LPT.
Jak tylko uda mi się nagrać filmik z działania sterowników to zamieszczę tutaj.
: 10 lis 2011, 11:12
autor: pltmaxnc
Sterowniki na TA8435 są zawsze bardzo gorące dlatego mają duże radiatory.
Czkawka silników podczas pracy przy ruszaniu myszą jest "zaletą" większości programów sterujących przez LPT.
Zainstaluj sobie MACH 3 - w tym programie to zjawisko nie występuje.
: 10 lis 2011, 11:52
autor: xtreme69
No i tutaj pojawia się problem, ponieważ ten laptop nie lubi Mach-a, działa mi tylko STEP2CNC
Próbowałem Mach-a w wersjach od 1 do 3 i za każdym razem dało się go zainstalować ale przy próbie uruchomienia pojawia się kochany blue screen Windowsa. Pewnie przydał by się mu format albo zawiezienie go do muzeum .
Na razie więc będę musiał jeszcze przez jakiś czas słuchać tej czkawki do czasu sprawienia sobie jakiejś stacjonarnej maszynki.
Jeśli grzanie się sterowników jest normalne to zastanawiam się czy nie dać jeszcze większych radiatorów lub zaaplikowanie im wiatraków z zasilaczy ATX.
Co z w/w sprawdzi się lepiej?
Ruszanie myszką to wymuszanie przerwań sprzętowych i możliwe, że to przerwanie jest dzielone pomiędzy np COM i LPT. Wtedy używanie innego peryferiału komputera, który jest na tym samym przerwaniu IRQ może powodować opóźnienia w przesyłaniu danych na inne peryferiały (np LPT).
Rozwiązanie jest ciekawe więc sterowniki dostaną tylko dodatkowo wiatraki bez zmiany radiatorów.
Co do Mach'a to wcale nie jest tak, że go nie chce tylko muszę najpierw kupić jakiś stacjonarny komputer na którym będzie mi to działać albo zrobić w końcu formata na lapku.
Jeśli chodzi zaś o PICOCNC to program wydaje się bardzo ciekawy, jedynie na tą chwile cena mnie powala, ponieważ fundusze zbierane są obecnie na mechaniczną część frezareczki , może w przyszłości się skusze.
Zienek pisze:Myszka jest na jaki port?
Ruszanie myszką to wymuszanie przerwań sprzętowych i możliwe, że to przerwanie jest dzielone pomiędzy np COM i LPT. Wtedy używanie innego peryferiału komputera, który jest na tym samym przerwaniu IRQ może powodować opóźnienia w przesyłaniu danych na inne peryferiały (np LPT).
Myszka śmiga po USB 1.1
[ Dodano: 2011-11-22, 10:44 ]
Tak jak obiecałem zamieszczam filmik z testów, niestety jakość nie powala (telefon).