Strona 1 z 2
Nakładarka płynnej uszczelki CNC
: 29 paź 2011, 13:00
autor: Mrozik
Powoli przymierzam się do projektu nakładarki płynnej uszczelki CNC. Mój plan jest taki:
1. Konstrukcja profile item, do tego szyny i napęd na paskach, kinematyka "suwnicowa", obszar pracy około 60x60cm, "wrzeciono" opuszczane na siłowniku, regulowane albo krańcówkami, albo na śrubie.
2. Napęd na serwach, do tego płyta csmio-lan, przemysłowy panel pc i mach3.
3. Ingerencja pracownika w działanie urządzenia zminimalizowana jak się tylko da, najlepiej by było gdyby pracownik nie widział całego macha tylko miał na jakimś pulpicie sterowniczym kilka przycisków - (power on/off, e-stop, jazda referencyjna, start cyklu), ewentualne zmiany w programie lub ustawieniach dostepne tylko w szafie.
Pytania są następujące:
1. Gdzie kupić w przyzwoitej cenie serwa ze sterownikami, prędkość robocza na paskach około 5000mm/min, serwa więc nie muszą być jakieś potężne, wymaganie jest takie, żeby dało się je za kilka lat kupić w razie problemów.
2. Proszę o opinie na temat filozofii obsługi z punktu 3.
3. Serwa dać bezpośrednio na paski czy może przez przekładnię?
Pozdrawiam Robert
: 29 paź 2011, 14:18
autor: pukury
witam.
to tylko pomysł taki - odnośnie p3 .
może coś takiego - po jakiś modyfikacjach .
http://www.cnczone.com/forums/open_sour ... oller.html
program zadajesz z karty sd/mmc i wio .
oczywiście możesz mieć jakiś " przełącznik " - to urządzenie - lpt .
pozdrawiam .
: 29 paź 2011, 23:07
autor: Mrozik
Zapomniałem dodać, że wszystkie komponenty muszą być produkcyjne bez żadnych hobbystycznych, niesprawdzonych wynalazków.
: 30 paź 2011, 01:42
autor: pukury
witam.
właściwie to wszystkie wynalazki są hobbystyczne - dokąd nie przejdą w fazę profesjonalną .
podobnie co do sprawdzenia .
chodziło mi raczej o pomysł - nie o konkretne rozwiązanie przecież .
jeżeli by taką koncepcję rozwinąć to jest wszystko o co chodzi .
pozdrawiam .
: 30 paź 2011, 09:41
autor: tuxcnc
Mrozik pisze:Zapomniałem dodać, że wszystkie komponenty muszą być produkcyjne bez żadnych hobbystycznych, niesprawdzonych wynalazków.
A Windows z Machem to profesjonalne sterowanie ...
.
: 30 paź 2011, 09:51
autor: FDSA
Wstawiłbym małą elektornikę która by klikała zadanymi impulsami - jeśli urządzenie ma pracować długo to się zwróci a profeska będzie większa i brak możliwości ingerencji obsługującego.
Pozdrawiam
FDSA
: 30 paź 2011, 14:18
autor: Mrozik
FDSA pisze:Wstawiłbym małą elektornikę która by klikała zadanymi impulsami - jeśli urządzenie ma pracować długo to się zwróci a profeska będzie większa i brak możliwości ingerencji obsługującego.
Pozdrawiam
FDSA
Tyle, że będzie także realizowany ruch po okręgu a to już lekko przewyższa moje możliwości. No i urządzenie musi zapewnić pewną elastyczność produkcyjną, na stole będzie się znajdował system paletowy, tak aby łatwo było zmieniać rodzaj przedmiotu oraz aby odseparować ludzika od nakładarki.
Do kolegi TUXCNC - zadziwiająco dużo maszyn produkcyjnych chodzi na windowsie xp z dedykowanymi programami sterującymi, nie mówię o frezarkach czy tokarkach.
Wypisz proszę wady takiego połączenia w maszynie za kilkadziesiąt tysięcy. Co jest nie tak w zastosowaniu przemysłowego pc, windowsa xp i macha 3 że musisz się do tego do***rdolić? Nie będzie działać? Nie będzie robić tego co ma robić? Coś będzie się wieszać czy jak?
Ty ogólnie dorzucasz do każdego możliwego tematu swoje nic nie warte trzy grosze z zamiłowania czy ci ktoś płaci bo jestem w dość duże kropce jeśli o to chodzi?
: 30 paź 2011, 15:39
autor: gigipawel
W maszynach przemysłowych komputer zazwyczaj pełni role SCADy albo kontroluje prace np. kamerek odpowiadających za jakość. Nie spotkałem się z komputerem który by zastąpił PLC w sterowaniu maszyną.
: 30 paź 2011, 19:26
autor: Mrozik
http://www.soco.com.tw/ - giętarki tej firmy chodzą pod windą, może i całą maszyną docelowo steruje plc natomiast dostaje rozkazy z pod windy,
Taka giętarka

chodzi pod windowsem CE - może i ma plc.
to z maszyn na których mam okazje czasami coś zrobić, natomaist jest taki
http://www.tormach.com/ - oni robią frezarki z machem i jakoś to działa.
Wiadomo, że maszyny z windowsem na pokładzie to nie najwyższa półka ale już można powiedzieć że są to maszyny produkcyjne.
U mnie jakieś plc na pewno będzie do obsługi pneumatyki, podawania uszczelki itp, natomiast nie widzę możliwości sterowania ruchem po okręgu i prostych i wielu innych ficzersów które daje mach przy pomocy plc (w rozsądnej cenie patrzac na stopień skomplikowania maszyny).
: 31 paź 2011, 18:00
autor: gigipawel
Myślę że Twoje rozwiązanie jest jak najbardziej odpowiednie, dlaczego ?
- Napisanie programu na PLC było by pracochłonne i wymagało by zapewne jakiś specjalny modułów pozycjonujących + serwozmacniaczy przeznaczonych do nich np. (Omron z Mechatronikiem wymaga odpowiednich modułów NCXXX czy GeFAnuc Pacmotion) .
MAcha można też wykorzystać przez komunikacje po RSie tu też bym się zagłębił na Twoim miejscu.