Odczyt cyfrowy mojej konstrukcji zamiast SINO

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Skywalker88
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 21 cze 2010, 09:58
Lokalizacja: bolesławiec
Kontakt:

Odczyt cyfrowy mojej konstrukcji zamiast SINO

#1

Post napisał: Skywalker88 » 25 sie 2011, 14:36

Witam.

Jestem konstruktorem elektronikiem i programistą komputerowym.

W firmie mojego ojca kupiliśmy frezarkę z odczytem cyfrowym firmy SINO 3 osie...

Od pół roku nie możemy się doprosić dystrybutora o skalibrowanie odczytu, bo pokazuje wszystkie pomiary, jakby każdy przemnożony przez inną wartość, a moje próby skalibrowania nie udały się, więc postanowiłem, że spróbuję zbudować taki odczyt cyfrowy sam...

Jak działają czujniki pomiarowe na liniałach frezarki?

Czy są różne typy czujników?

Jak rozbiorę taki czujnik, to zrobię zdjęcie i dodam na forum...

Pozdrawiam.

Łukasz Kiełbowicz



Tagi:

Awatar użytkownika

cizar
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 55
Rejestracja: 11 sty 2010, 17:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#2

Post napisał: cizar » 25 sie 2011, 18:15

Z mojej praktyki istnieją 2 rodzaje czujników pomiarowych cyfrowe oraz analogowe.
Zasada działania czujnika cyfrowego opiera sie na przerywaniu strumienia światła przez prążki (namalowane/trawione na specjalnym szkle) podobnie jak w enkoderach tylko tutaj jest to rozciągnięty enkoder. Na wyjściu z Takiej głowicy dostajemy impulsy w kodzie Graya. Czasami są to tylko 2 linie lub 2 pary (wyjście różnicowe). Dodatkowo jeszcze jedna linia lub para która daje wyjście indeksu (punktu bazowego) takiego liniału, punkt ten może być w jednym miejscu lub co jakiś stały odcinek. Najczęściej spotyka się wyjście typu TTL ale istnieją tez liniały z wyjściem 24V.
Czujniki analogowe najczęściej stosowane w taśmach magnetycznych. Taśma taka jest namagnesowana SIN/COS analogowo. Okres przebiegu na takiej taśmie może być co 1cm lub tez inny. Wyjście z takiej głowicy może być różnego rodzaju (cyfrowe - takie jak opisane powyżej) lub tylko wzmacniane i podawane do systemu odczytu (stosowane często przez firmę HEIDENHAIN).

Co do Twojego problemu to wygląda na to że posiadasz liniał pomiarowy o rozdzielczości (przykładowo 1um) a w czytniku ustawione masz (np. 5um) wtedy będzie wyglądało to tak jak by czytnik mnożył wartość przez 5. Sami Jesteśmy twórcami czytnika ARBAH-L oraz ARBAH-M i tego typu konfiguracje należą do podstawowych parametrów ustawianych w czytnikach. Czytnik firmy CS-LAB opiera się o standard cyfrowego odczytu jaki opisałem powyżej.

Obrazek

Obrazek

Zapraszam do lektury.

http://www.cs-lab.eu/galeria-zdjecie-dD ... ARBAH.html

Pozdrawiam


Autor tematu
Skywalker88
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 21 cze 2010, 09:58
Lokalizacja: bolesławiec
Kontakt:

Cena ARBAH.

#3

Post napisał: Skywalker88 » 25 sie 2011, 19:56

Witam.

Mam frezarkę, więc jaka jest cena ARBAH dla frezarki?

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”