Przewody ekranowane do zasilania silników krokowych

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Przewody ekranowane do zasilania silników krokowych

#1

Post napisał: dasza77 » 22 paź 2006, 18:15

Witam !
Po przerwie wakacyjno-urlopowej kończę prace nad swoją frezarką cnc (wym. stołu roboczego ok. 120 x 90 cm).
Zostało mi podłączenie elektroniki - okablowanie oraz podłączenie elektrowrzeciona (ELTE 0,8 kW 400Hz ) do falownika LG 2 kW.
Mam kilka pytań do osób , które już przez ten etap przeszły :
1. Silniki krokowe mam zamiar podłączyć kablami ekranowanymi : jeden ekranowany kabel 2-żyłowy(2x0,5 mm2) na jeden biegun silnika (1,9 Nm, 3 A)- czyli na jeden silnik dwa kable 2-żyłowe ekranowane osobno ? - czy jest to prawidłowo ?
2. Gdy już doprowadzę wszystkie kable z 3 silników do skrzynki sterowniczej to gdzie mam podłączyć ekrany z tych kabli (wiem z teorii, że wszystkie ekrany powinne być połączone w jednym punkcie) - do masy zasilacza ?
3. Czy masę zasilacza lub punkt podłączenia ekranów, należy również podłączyć do punktu zerowego maszyny?
4. Czy któryś z kolegów wykonał w swoich urządzeniach połączenia wyrównawcze ( zerowe) części ruchomych ( np. bramy Y lub osi Z, które połączone są z głównym korpusem X jedynie przez łożyska) ? - należy to wykonywać ze wzgl. BHP oraz ?
5. Czy ekranujecie przewody łączące krańcówki oraz e-stop - gdzie podłączyć ekran ?
6. Czy ekranujecie 3-przewody fazowe łączące falownik z wrzecionem oraz jakie przekroje przewodów do w/w wrzeciona ( na tabliczce podany prąd 4,1 A) ?

Osobnym tematem jest skonfigurowanie falownika do wrzeciona, ale o to zapytam w osobnym temacie.

Pomimo, że temat wydaje się błahy, warto się nad nim zastanowić i popytać o doświadczenia innych, bo może przez brak ekranowania lub jego niewłaściwe połączenie może powstawać zjawisko gubienia lub generowania dodatkowych kroków.

Wszystkim , którzy odpowiedzą serdecznie dziękuję.

P.S. W jaki sposób zamieścić zdjęcia mojej frezarki w galerii ?



Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#2

Post napisał: gmaro » 22 paź 2006, 19:07

P.S. W jaki sposób zamieścić zdjęcia mojej frezarki w galerii ?
pisałem kiedyś o tym:

trzeba być zalogowanym na forum a następnie wybrać ten link :

https://www.cnc.info.pl/album.php

następnie wybrać "Twoja prywatna galeria" i dodać zdjęcia

chyba nic nie namieszałem...
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#3

Post napisał: markcomp77 » 23 paź 2006, 01:10

dasza77 pisze:1. Silniki krokowe mam zamiar podłączyć kablami ekranowanymi : jeden ekranowany kabel 2-żyłowy(2x0,5 mm2) na jeden biegun silnika (1,9 Nm, 3 A)- czyli na jeden silnik dwa kable 2-żyłowe ekranowane osobno ?
tak - kabel ekranowany zmniejszy ilość promieniowanych zakłóceń
dasza77 pisze:2. Gdy już doprowadzę wszystkie kable z 3 silników do skrzynki sterowniczej to gdzie mam podłączyć ekrany z tych kabli (wiem z teorii, że wszystkie ekrany powinne być połączone w jednym punkcie) - do masy zasilacza ?
tak - ekrany w jednym punkcie... najlepiej blisko masy bloku kondensatorów zasilacza

ważne - ekran z kabla łączymy z masą jedynie z jednego kończa... drugi koniec ekranu zostawiamy nie podłączony

można również dorzucić na kabel pierścionek ferrytowy... dodatkowo wytłumi promieniowanie
...
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#4

Post napisał: ALZ » 23 paź 2006, 09:55

Ekranowanie kabli do silników krokowych nie ma większego znaczenia w przeciwieństwie do kabli od falownika które powinny być ekranowane jednostronnie.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7587
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 23 paź 2006, 15:38

witam !! ekran nie zaszkodzi :lol: , ale czy pomoże ? . z techniki w.cz. wiadomo że odbiorniki symetryczne ( np. dipol ) powinny być zasilane symetrycznie , zaś niesymetrycznie zasilamy odbiorniki niesymetryczne ( np . G.P.) myślę że wykonanie skrętki powinno załatwić sprawę . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#6

Post napisał: triera » 23 paź 2006, 21:46

trochę informacji związanych z instalacją silników różnego typu
(też krokowych) a EMC:
http://www.automotsys.com.au/EMCguide.pdf

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#7

Post napisał: markcomp77 » 24 paź 2006, 17:32

triera pisze:trochę informacji związanych z instalacją silników różnego typu
(też krokowych) a EMC:
http://www.automotsys.com.au/EMCguide.pdf
super obrazkowy opis... nawet czytać nie trzeba ;)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”