Sterownik do plotera

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
P107R
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 17 lut 2011, 00:33
Lokalizacja: Barlinek

Sterownik do plotera

#1

Post napisał: P107R » 24 sie 2011, 23:47

Witam wszystkich forumowiczów, to mój pierwszy post.

Od jakiegoś czasu interesuję się tematyką CNC, miałem zamiar zbudować sobie jakąś małą frezareczkę 3 osiową, ale niestety zbudowanie nawet małej maszyny "na poziomie" kosztuje niemało. Na razie postanowiłem zawiesić ten projekt ze względów finansowych, ale postanowiłem zbudować w celach edukacyjnych coś znacznie mniejszego i mniej obciążającego kieszeń - ploter rysujący. Mam starą atramentówkę z której pozyskałem dwa silniki krokowe Mineby (jeden większy drugi mniejszy) oraz trochę elektroniki (cała płytka sterownika + zasilacz)
O ile wykonanie mechaniki nie będzie dla mnie szczególnym wyzwaniem, o tyle elektronika... to niestety moja słaba strona :(
Dlatego piszę do Was jako do specjalistów abyście mi coś poradzili, jakieś niedrogie sterowanie dla takiego ploterka, najlepiej DIY.
Koncepcja jest następująca - duży silnik napędza oś Y (czyli całą tą powiedzmy bramę z osią X), mniejszy lata na osi X z pisakiem, jako mechanizm opuszczający pisak zastosował bym elektromagnes który dociskał by pisak poprzez sprężynę, pomijam stronę mechaniczną bo to nie jest problemem. Koncepcja jest oczywiście wyłącznie moim wymysłem, może być w niej coś do poprawy lub jakaś niezgodność, proszę o poprawienie w razie konieczności ;)

Co do sterownika to mógłbym go wykonać własnoręcznie, wykonanie płytki oraz polutowanie wszystkiego to nie problem, problemem jest dla mnie właśnie znalezienie jakiegoś schematu z objaśnieniem, dlatego zwracam się z prośbą do Was, czy może ktoś ma jakieś przydatne dla mnie informacje o takim sterowniku.

A może można jakoś wykorzystać sterownik z drukarki? albo chociaż jakieś jego konkretne podzespoły. To bardzo ułatwiło by mi pracę, a przy okazji zminimalizowało koszta :)

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź



Tagi:

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#2

Post napisał: blue_17 » 30 sie 2011, 02:18

Wszystko jest na forum wystarczy cierpliwie czytać :)
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


Autor tematu
P107R
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 17 lut 2011, 00:33
Lokalizacja: Barlinek

#3

Post napisał: P107R » 30 sie 2011, 20:38

i tak też chyba zrobię, wiedzy nigdy nie za wiele ;)


opaluch
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 08 lut 2011, 00:01
Lokalizacja: Pyrzyce
Kontakt:

#4

Post napisał: opaluch » 06 wrz 2011, 21:40

Znalazłem kiedyś w drukarce canona silnik ze sterownikiem i wystarczyło tylko podawać sygnał zegarowy i sygnały lewo prawo. Teraz nie pamietam modelu ale sprawdze. Co do konstrukcji to prościej zrobić stół jeżdżący a bramę nieruchoma za która może posłużyć gotowa konstrukcja z drukarki. Ten mechanizm na pasku jest gotowy do wykozystania. Sterownik najprościej zrobić na tranzystorach i atmedze. Lub gotowy kit z avt. Poszukaj jest naprawdę dużo informacji. Modelarze na swoich stronach maja ciekawe i tanie pomysły.
Tu powstaje moja mała frezareczka:
http://www.bascomowo.ubf.pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”