Ocena projektu płyty głownej sterowania CNC

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#21

Post napisał: prokopcio » 25 lip 2011, 22:09

tuxcnc pisze:To u Ciebie rozpędzone silniki zmieniają kierunek ???
Absolutnie nie przyszło by mi nic takiego do głowy ;)

Nie chodzi o zmianę kierunku rozpędzonego silnika tylko o założenia programowe, tak jak sugerujesz : nie koniecznie mądre, które zakładają, że Twój układ jeśli dostanie najpierw sygnał o zmianie kierunku DIR (silnika zatrzymanego) a powiedzmy po 10us co nie jest czasem małym, otrzyma pierwszy impuls STEP to za optoizolacją na pc817 może być dokładnie w odwrotnej kolejności (wg PDF). Są programy (być może jak nazwałeś - nieprawdziwe jak np starsze wersje CncGraf) które tego również nie przewidują - dlaczego mamy je skreślać tylko dlatego, że mam hu.... optoizolację Dir'a a Dobrą sygnału STEP?

Ja u siebie rozwiązałem to bezproblemowo w moim "nieprawdziwym" programie (jeden z forumowiczów miał opto tak jak sugerujesz i wykrył to jeszcze w pierwszej wersji) nie ma nawet potrzeby parametru DIR HOLD potrzeby wystawiać na zewnątrz ale czy wszystkie programy mają okienko jakie przedstawiłeś? Nie wiem.

[ Dodano: 2011-07-25, 22:13 ]
ps. spotkałem się z dwoma sytuacjami (z programem nie-moim) gdzie aby silnik przestał gubić kroki wystarczyło zamienić różne opto Step z opto Dir - jeden przypadek dotyczył CncGrafa dlatego o tym problemie wspomniałem.



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#22

Post napisał: pukury » 25 lip 2011, 22:24

witam.
sprawdzałem na allegro - wygląda na to że szybkie ( wystarczająco chyba ) transoptory można kupić po 2.5 - 3.5 pln .
więc myślę że lepiej wydać RAZ 20pln niż bujać się godzinami - albo psuć materiał .
ale - to oczywiście do uznania każdego .
obcieranie d...y szkłem boli .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#23

Post napisał: tuxcnc » 25 lip 2011, 23:23

prokopcio pisze:Twój układ jeśli dostanie najpierw sygnał o zmianie kierunku DIR (silnika zatrzymanego) a powiedzmy po 10us co nie jest czasem małym, otrzyma pierwszy impuls STEP
Ile razy na sekundę chcesz zmieniać kierunek obrotów silnika ?
Bo mi wychodzi, że 10 ms to jest mały czas.
prokopcio pisze:Są programy (być może jak nazwałeś - nieprawdziwe jak np starsze wersje CncGraf) które tego również nie przewidują - dlaczego mamy je skreślać tylko dlatego, że mam hu.... optoizolację Dir'a a Dobrą sygnału STEP?
Jeśli coś tu jest hu.. , to tylko oprogramowanie .
Mógłbyś bez problemu wskazać dziesięć innych niedociągnięć tego zabytkowego softu, z powodu których nie ma sensu go używać.
Ale Tobie chyba tylko o to chodzi, żeby udowodnić za wszelką cenę że nie mam racji.

------------
pukury pisze: wygląda na to że szybkie ( wystarczająco chyba ) transoptory można kupić po 2.5 - 3.5 pln
Cena faktycznie nie jest przerażająca, tylko z nimi są inne problemy.
Na przykład wyjście TTL i większa obudowa, więc nie włożysz ich zamiast PC817.

.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#24

Post napisał: pitsa » 25 lip 2011, 23:56

tuxcnc pisze: Ale Tobie chyba tylko o to chodzi, żeby udowodnić za wszelką cenę że nie mam racji.
Lepiej sam zadaj sobie pytanie o co tobie chodzi! Prokopcio bezinteresownie podzielił się doświadczeniem i swoją wiedzą, a ty znów nawracasz czytelników forum na jakieś swoje teorie o prawdziwych programach cnc. Do tego wmawiasz innym działania przeciwko tobie i koniecznie chcesz abyś to ty miał rację. Nie o to chodzi na tym forum. Zastanów się nad tym.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#25

Post napisał: tuxcnc » 26 lip 2011, 00:11

pitsa pisze:
tuxcnc pisze: Ale Tobie chyba tylko o to chodzi, żeby udowodnić za wszelką cenę że nie mam racji.
Lepiej sam zadaj sobie pytanie o co tobie chodzi! Prokopcio bezinteresownie podzielił się doświadczeniem i swoją wiedzą, a ty znów nawracasz czytelników forum na jakieś swoje teorie o prawdziwych programach cnc. Do tego wmawiasz innym działania przeciwko tobie i koniecznie chcesz abyś to ty miał rację. Nie o to chodzi na tym forum. Zastanów się nad tym.
Masz coś do powiedzenia na temat ?
Konkretnie o propagacji sygnału DIR przez transoptor o częstotliwości granicznej 80 kHz ?


.


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#26

Post napisał: prokopcio » 26 lip 2011, 07:26

tuxcnc pisze:Ile razy na sekundę chcesz zmieniać kierunek obrotów silnika ?
1000razy na sekundę (nie ja ale klienci np podczas kucia w kamieniu ale też "nieprawdziwym oprogramowaniem" prawdziwe nie steruje głowicą do "kujki")
tuxcnc pisze:10 ms to jest mały czas.
a 2km to też jest mało ?
tuxcnc pisze:Tobie chyba tylko o to chodzi, żeby udowodnić za wszelką cenę że nie mam racji.
Nie wypisuj takich głupot tylko czytaj ze zrozumieniem :
prokopcio pisze:............chodzi o ..... założenia programowe, tak jak sugerujesz : nie koniecznie mądre, . .. . . .
dla wyjaśnienia powyższego : W tym zdaniu przyznałem Ci rację, że :
tuxcnc pisze:Jeśli coś tu jest hu.. , to tylko oprogramowanie .
Uważam, że to Ty siejesz największy zamęt i co najbardziej mnie dziwi - z góry zakładasz, że program, który posiada niedociągnięcia jest programem, którym nie warto się interesować mimo, że sam programujesz.

Tak jak napisał pitsa, podzieliłem się swoim doświadczeniem (prawdziwym), z którego ani Ty ani Autor wątku nie musi skorzystać i może rzeczywiście zaoszczędzić na tych 4 transoptorach 7zł i 1,5cm miejsca na płytce - przecież nikt nie namawia go do używania h.. programów... mam nadzieję, że mimo wszystko komuś informacje kiedyś się przydadzą (również te kol.tuxcnc, które przekazałeś)...

poza tym nie jest to miejsce i nie "Nasz" temat do zaśmiecania takimi debatami.


Autor tematu
kasztan
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 19
Posty: 165
Rejestracja: 12 lip 2010, 15:23
Lokalizacja: Warszawa

#27

Post napisał: kasztan » 26 lip 2011, 11:15

Witam,
Widzę że rozpętała się tutaj prawdziwa wojna.
Generalnie 6n137 to jeszcze nie jest drogi element więc można spokojnie szaleć.

Ja mam nieco inne pytanie.
Chciałbym zasilić linię 5v i 12v (oba lm2576) z tego samego transformatora co silniki krokowe. Te układy powinny wytrzymać te 37V (lub prawie 60V w wersji HV). Ma ktoś może doświadczenie w takiej aplikacji tych stabilizatorów?

Dziękuje i pozdrawiam,
Łukasz

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#28

Post napisał: tuxcnc » 26 lip 2011, 19:40

prokopcio pisze:
tuxcnc pisze:Ile razy na sekundę chcesz zmieniać kierunek obrotów silnika ?
1000razy na sekundę (nie ja ale klienci np podczas kucia w kamieniu ale też "nieprawdziwym oprogramowaniem" prawdziwe nie steruje głowicą do "kujki")
Nie dopisało Ci się zero ?

Co do programów, to czasem wystarcza prosty, bez wielu funkcji i wodotrysków, ale działający poprawnie.
Dorabianie hardwaru do starego, wadliwego softu nie ma sensu.

I na tym faktycznie naszą rozmowę chyba możemy zakończyć.
Myślę że wbrew pozorom w wielu kwestiach się ze sobą zgadzamy, a różnice jakieś być przecież muszą.

.


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#29

Post napisał: prokopcio » 26 lip 2011, 22:01

tuxcnc pisze:Nie dopisało Ci się zero ?
nie. aktualnie jest 600 zmian DIR co daje 300 uderzeń na sekundę co przy plamce 0,22mm daję prędkość posuwu ok.4000mm/min. W planach mam podwoić tą prędkość więc wcześniejsza wartość i tak jest zaniżona :)
tuxcnc pisze:Myślę że wbrew pozorom w wielu kwestiach się ze sobą zgadzamy
pewnie nawet w większości :).


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#30

Post napisał: jarekk » 27 lip 2011, 17:18

kasztan pisze:Ja mam nieco inne pytanie.
Chciałbym zasilić linię 5v i 12v (oba lm2576) z tego samego transformatora co silniki krokowe. Te układy powinny wytrzymać te 37V (lub prawie 60V w wersji HV). Ma ktoś może doświadczenie w takiej aplikacji tych stabilizatorów?
Można ale trzeba uważać na inną rzecz - niektóre sterowniki silników krokowych potrzebują zasilania +5V pojawiającego się najpierw - przed pojawieniem się zasilania krokowców. Dlatego też cześć woli dać małe trafo do zasilania logiki tak aby napięcie wstało szybko ( bo tam masz małe kondensatory, w przeciwieństwie do zasilania częsci mocy).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”