Ocena projektu płyty głownej sterowania CNC

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

damianavr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 20 lis 2010, 15:15
Lokalizacja: stargard

#61

Post napisał: damianavr » 09 wrz 2011, 23:19

Ja wlasnie jestem zdania ze taki kondensator moze tylko zaszkodzic. "CL" w nocie katalogowej wg mnie wystepuje w celu symulacji szkodliwych pojemnosci ktore moga wystepowac w ukladzie. Tak wiec uklad powinien pracowac lepiej bez tych kondensatorow.

Kondensator na wyjsciu zwarty do masy nie jest raczej niczym dobrym. Kiedys przerabialem jakis chinski sterownik silnikow gdzie podobnie umieszczony kondensator 100nF palil chinskie odpowiedniki bd139 po kilku godzinach pracy urzadzenia.



Tagi:


Autor tematu
kasztan
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 19
Posty: 165
Rejestracja: 12 lip 2010, 15:23
Lokalizacja: Warszawa

#62

Post napisał: kasztan » 12 wrz 2011, 13:04

damianavr pisze:Ja wlasnie jestem zdania ze taki kondensator moze tylko zaszkodzic. "CL" w nocie katalogowej wg mnie wystepuje w celu symulacji szkodliwych pojemnosci ktore moga wystepowac w ukladzie. Tak wiec uklad powinien pracowac lepiej bez tych kondensatorow.

Kondensator na wyjsciu zwarty do masy nie jest raczej niczym dobrym. Kiedys przerabialem jakis chinski sterownik silnikow gdzie podobnie umieszczony kondensator 100nF palil chinskie odpowiedniki bd139 po kilku godzinach pracy urzadzenia.
Nię bronię swojego rozwiązania na siłę ponieważ muszę je przetestować.
Jednak prosiłbym o uzasadnienie swoich historii od strony technicznej.
To co napisałeś to ogólniki. Równie dobrze mógłby ktoś powiedzieć, że te chińske bd139 były po prostu do kitu i nie trzymały parametrów, które powinny ...

Ja wstawiłem te kondensatory ponieważ uważam, że jest możliwość dodatkowej poprawy kształtu sygnału małym kosztem. Generalnie dalej są 7414 i cały zabieg może być niepotrzebny. Nie powiem dokładnie do puki nie zobaczę oscylogramu.

Na razie projekt idzie systematycznie, ale bardzo powoli. Chce dokończyć prace magisterską, która już przeciągam kilka latek;>


damianavr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 20 lis 2010, 15:15
Lokalizacja: stargard

#63

Post napisał: damianavr » 13 wrz 2011, 18:48

Fakt moze troche niejasno sie wyrazilem. Geniuszem elektroniki tez nie jestem :wink: . Co do uzasadnienia - wg mnie kondensator na wyjsciu przez ulamek sekundy robi zwarcie i podejrzewam, ze oryginalne bd139 tez moglyby padac przy pojemnosci 100nF na wyjsciu. Jesli taki kondensator mialby cos filtrowac to powinien byc jeszcze jakis opor ktory ograniczalby prad (tak jak to sie robi chociazby w zwrotnicach audio).

Nie mniej jednak tak mala pojemnosc ktora podales wyzej nie powinna zaszkodzic ukladowi, bo producent testowal urzadzenie w takich warunkach i i gwarantuje parametry jak w nocie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”