Strona 1 z 7

UHU - PYFFEL

: 09 paź 2006, 22:37
autor: olo_3
Witam
Jak wszyscy ostatnio składam sobie UHU, a ze elektronik to ze mnie początkujący postanowiłem sobie kupić gotowe płytki od jednego z kolegów i jak po sznurku poskładać wszystko.

Jednak aby nie było za łatwo koledzy z „Prffel-la” postanowili ulepszyć projekt Ulego i wprowadzili zmiany po swojemu. Dając co prawda schemat, ale zapomnieli nanieść częściowo wartości rezystorów, kondensatorów, trzeba się domyślać jaki jest kondensator jest na100V (są jeszcze na 63,16), jaki rezystor na 2W(0,6) pozmieniali nieco diodek według uznania itd. Zamawiając wcześniej części do sterownika posłużyłem się lista Ulego wiec miałem niezłe problemy aby to poskładać – może dla doświadczonego elektronika to normalka, ale ja byłem lekko zszokowany.

Mam jednak nadzieje, ze koledzy dorobią stosowna dokumentacje do sprzedawanych płytek.

A teraz do sedna sprawy:

1)Kiedy zamawiałem w tme nie mieli kondensatorów 1000uF/100V (w projekcie UHU- C15,16 ; Pyffel C39,40) - czy można w tym sterowniku założyć zamiast tych dwóch jeden 4700uF/100V ?
2)Uli pisze aby rezystor (UHU R13 (1k2) Pyffel R16,17) zastąpić na 330R – czy w wypadku płytki Pyffel jest konieczne ?
3)ultra :) szybkie diody (UHU D7,8,9,10 ; PyffelD18-21) sa wymagane kiedy MOSFET-y ich nie maja (irfp260- takie zamontowałem) są wyposażone w nie (chyba ze nie) wiec uli pisze aby nie montować – a jak to wygląda w sterowniku Pyffel ?
4)Jak usunąć wybiórczo soldermaske ze ścieżek prądowych w celu ich ocynowania, aby nie popsuć całej płytki ?
5)przycisk reset (mikrostyk) ma być NO czy NC ? (oczywiście Pyffel)
6) w jaki sposób posługiwać się rezystorem (Pyffel R27) ?
7)Jaka optoizolacje założyć do projektu Pyffel (na pewno DIL8) ?


jeszcze małe sprostowanie:
kupując płytkę (wcale nie tania i tez nie jedna) zostałem poinformowany, ze jest nieco przerobiona- miało to polegać na wyrzuceniu pewnych mostków (zastąpieniu ich ścieżkami) i wydłużeniu jej w celu pomieszczenia opisów – niestety płytką jest trochę inna niż Uli sobie wymyślił.

UHU - PYFFEL

: 10 paź 2006, 12:07
autor: sq9gin
Witam, najlepszym sposobem będzie zadzwonić do Wojciecha Pyffla lub wysłać email na adres [email protected] . Wojtek, na pewno ci wszystko dokładnie napisze lub wytłumaczy przez telefon.

Krzysztof

: 10 paź 2006, 19:33
autor: faniron
Zmontowałęm UHU na płytce Uliego i na płytce Pana Wojciecha Pyffla. W załączeniu fotki.
Na łytce Uliego jest więcej łączówek, a każda jest innej długości (strasznie upierdliwa robota). Na płytce P.Pyffla jest ich mniej i wszystkie są tej samej długości. Na płytce Uliego nie ma żadnych opisów, ani dotyczących umiejscowienia poszczególnych elemętw, ani podłączeń "kabelków" . U P.Pyffla są opisy. O soldermasce nie wspomnę, czas złożenia płytki P.Pyffla kilkakrotnie krótszy niż płytki Uliego. Reasumując, płytki P.Pyffla są łatwiejsze do zmontowania , robi się to szybciej, a późnie przy łączeniu instalacji na maszynie opisy dotyczące podłączenia "kabelków" baaaardzo się przydają.

: 10 paź 2006, 20:22
autor: pit202
ja tez montuje uklad na plytce P.Pyffla , bez watpienia latwiej jest montowac elementy jak są opisane na plytce , to ze numery elementów nie są zgodne z listingiem płytki UHU to chyba nie ma zadnego znaczenia, jedyne do czego sie moge przyczepic to brak opisu kolorów LED`ow , ale to mały pikuś.

to ze zworki sa tej samej dlugosci to juz ulatwienie dla tych co mają zaginarke - ja nie mam :(

: 11 paź 2006, 00:01
autor: olo_3
Tak wiec po wymianie korespondencji w kolega Wojciechem, ustaliłem co następuję:

Ad1)- można
Ad2)-ma być 330R
Ad3)-?
Ad4)-nie usuwać połączyć przewodem możliwie najkrótszym
Ad5)-rozwarty
Ad6)-?
Ad7)- ma być 6N137

Ponadto na stronie firmowej są do ściągnięcia przedmiotowe schematy. ( http://www.pyffel.com.pl/ )

Warto nadmienić iż kolega Wojciech niezwłocznie zareagował na moje pytania i wnioski, jego postawa zasługuje na wyróżnienie – oby więcej takich kolegów na naszym forum.


Poskładałem dzisiaj UHU do końca, wzmocniłem ścieżki, jutro będę próbował, na fotce uhu, kondensatory (450V) i silnik dc z którym na pracować.

: 11 paź 2006, 12:17
autor: gmaro
olo_3 pisze:Poskładałem dzisiaj UHU do końca, wzmocniłem ścieżki, jutro będę próbował, na fotce uhu, kondensatory (450V) i silnik dc z którym na pracować.
co to za silnik możesz coś bliżej napisać? bo na przeciwko tego pcb to potwór .. :D

: 11 paź 2006, 22:48
autor: olo_3
gmaro pisze: na przeciwko tego pcb to potwór ...

:mrgreen: I niech moc będzie z nami :mrgreen:

Tak z głowy pamiętam ze to na pewno:
Fanuc DC servo 5/2000M
Ale jak Cię bardzo interesuje to mogę pogrzebać w papierach (wyciągnięty z tokarki GILDEMEISTER NEF 480).

: 12 paź 2006, 20:07
autor: chomikaaa
nie zgodz sie ze do plytki uliego nie ma dokumentacji

oto ona:

[ Dodano: 2006-10-12, 20:21 ]
czas zlozenie plytki bedzie zalezec tylko od wprawy skladajacego i od roznicy ilosci mostkow
a liczba elementow jest przeciez taka sama wiec dla mnie to zadne ulatwienie

nie pisze tego aby przekonywac ludzi do plytek uliego czy pyfla ale prostuje informacje

ilosc mostkow nie zmienia trudnosci montarzu sterownika bo co za filozofia przylutowac drut czy srebrzanke (wieksza ilosc mostkow, roznica to tez nie liczba 100 mostkow a pewnie kilka do kilkanascie)

w plytkach pyfla nie podoba mi sie polozona soldermaska na calosci co swiedczy tylko o nie przemysleniu do konca projektu i dzialaniu na szybko pozatym te przlutowane druty sa mozna powiedziec maloprofesjonalne (ale wyjscia innego nie bylo) pewnie w nastepnej partii problem taki znikinie

wybor oczywiscie nalezy do samego zamwiajacego

w tej chwili czekam na odp w sprawie pcb wiec zapewne niedlugo oglosze cene na pcb a la"uli" oraz kompletu pozostalych czesci

: 12 paź 2006, 22:21
autor: olo_3
Po przejściowych trudnościach dokonałem pierwszych testów (wszystko na pająkach) i tak:

Na moim silniczku 9A 151V 6Nm 2000obr/min- został zamontowany w swoje pierwotne miejsce czyli tokarki gildemeister nef 480 :

-Przy napięciu 48V-60V i natężeniu 6A (szcztowo30A- koniec możliwości zasilacza) i enkoderach od kolegi z forum, silniki pracowały dosyć stabilnie ale wolno, często uruchamiał się układ przeciążeniowy.
-Przy 150V 8A odparował rezystor (UHU R10) i na tym zakończono próby :cry:

MOSFET na około 30-35stC


i pytanie do kolegów co uczynić aby rezystor przestał zmieniać stan skupienia ze stałego w lotny (?) ponadto nie uszkodzić innych elementów.
Ścieżki na kablach (7mm2) choć podobno nie profesjonalnie, ale w stanie nie wzruszonym ;) innych uszkodzeń nie odnotowano

: 13 paź 2006, 00:03
autor: Adalber
Sprawdż kondensator C3 włączony szeregowo z tym rezystorem czy nie ma przebicia .Na jakie napięcie jest ten kondensator ?
Generalnie ten dwójnik (kondensator z rezystorem ) ma za zadanie ograniczyć przepięcia powstające na silniku .Wielkość tych przepięć jest zależna od wielu rzeczy np. od typu serwa .Najlepiej wartość R i C dobrać doświadczalnie do konkretnych warunków jeśli mamy oscyloskop.
Jeśli kondensator jest dobry - masz dwa wyjścia zamienić na kondensator o mniejszej pojemności albo zwiększyć rezystancje R10 .