Sterownik serwo na PIC30F - zrobimy konkurencje Ullemu ?

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#121

Post napisał: rockykon » 10 mar 2007, 18:07

Nie mam serw BLDC - ale mże ktoś bazując na moim sterowniku pokusi się o przeróbkę ?

jakrek, jak jeszcze uda mi sie znlaść te silniki cowidziałem to moze kupic jedno więcej i porzyczyć ci je na potzreby tesowania ;-)



Tagi:


Autor tematu
jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 42
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#122

Post napisał: jarekk » 10 mar 2007, 20:29

Leoo pisze:Przyznam, że jeszcze nie analizowałem schematu serwa BLDC ale przy obecności enkodera (często zamontowany wprost na osi silnika) oraz konieczności zastosowania mikrokroku, włączenie kolejnej pętli sprzężenia zwrotnego, bez specjalizowanych układów, wprowadzi więcej zamieszania niż pożytku.
Czujniki Halla - tak ale w aplikacjach gdzie silnik ma się kręcić cały czas, ze stałą prędkością tj. wiatrak, głowica magnetowidu itd.
Do sterowania "pozycją" używany jest enkoder ( jako główne sprzężenie). Sygnał z sensorów Halla używany jest w zasadzie do wyboru schematu kluczowania tranzystorów.

Serwo BLDC w zasadzie różni się tylko "najniższą" warstwą kontrolera - drajwerem kluczy który dla BLDC dostaje dodatkowo informację z sensorów Hall. Tak mi przynajmniej wyszło po analizie schematów i kodu udostępnionego przez Microchipa w notach aplikacyjnych.

Procesor (cała rodzina dsPIC control) ma hardwarowy support dla większości potrzebnych podukładów - specjalizowane (elektrycznie) wyjścia dla enkodera, sam sprzętowy enkoder, cały programowalny podukład dla sterownia tranzystorami i jeszcze kilka innych - dlatego tak dobrze się nadaje.

zmontowany - bez tranzystorów i opcjonalnej części charge pump'y
(podziękowania dla kolegi Konrada który zrobił płytkę)

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

Asza PL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 308
Rejestracja: 06 sty 2007, 11:12
Lokalizacja: Prowincia Golensici

#123

Post napisał: Asza PL » 11 mar 2007, 20:47

Znalazłem dość ciekawą pracę dyplomową może kogoś zainspiruje co prawda na zupełnie innym procesorze ale dotyczy BLDC.
http://rab.ict.pwr.wroc.pl/~mw/Stud/Dyp ... om2005.pdf
Gildemeister GDM42\4A

Już ten chomik mniej mi się podoba ale jest.
http://chomikuj.pl/AszaPL
i nowy filmik C6 CNC

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#124

Post napisał: rockykon » 11 mar 2007, 23:09

podziękowania dla kolegi Konrada który zrobił płytkę
:-) niema sprawy, polecam sie na przyszłość, to moze dasz spis elementów, to powoli zaczne kompletować zebym szybciej mogł zacząć testować :-)


Autor tematu
jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 42
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#125

Post napisał: jarekk » 12 mar 2007, 10:42

Zrobię - gdzieś już mam po prawdzie. Wszystkie dostępne od ręki z TME

Awatar użytkownika

metalex
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 63
Rejestracja: 23 wrz 2005, 21:19
Lokalizacja: Wielkopolska

#126

Post napisał: metalex » 12 mar 2007, 15:35

znalazłem takie coś w necie nie jestem elektronikiem ale może się przyda gdy by było potrzebne servo bldc do prób to służę pomocą
Załączniki
dspic-servo-25sep-2006.zip
(89.48 KiB) Pobrany 592 razy


Autor tematu
jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 42
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#127

Post napisał: jarekk » 12 mar 2007, 16:04

Przyda się - to dobry start ( zwłaszcza że większość jest GPL ). Gdzie to można znaleźć ? Zapytałbym autora czy można wykorzystać jego pracę ?


Co do serwa BLDC - sam go nie mam i planuję swoją maszynę na krokowcach albo serwach ( tokarka pójdzie napewno na krokowcach, frezarka - jeszcze nie wiem ).

Nie wiem czy będę miał motywację aby tak dla sztuki zrobić jeszcze drajwer BLDC.

Awatar użytkownika

metalex
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 63
Rejestracja: 23 wrz 2005, 21:19
Lokalizacja: Wielkopolska

#128

Post napisał: metalex » 12 mar 2007, 16:25


Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#129

Post napisał: rockykon » 12 mar 2007, 16:53

Nie wiem czy będę miał motywację aby tak dla sztuki zrobić jeszcze drajwer BLDC.
i tam masz duuza wytrwałości i pewnie robisz więcej w dziedzinie "domowe cnc" niż ktokolwiek inny

ja bym proponował pomyśleć nad forma rekompensaty, na pewno nie będzie to nowe BMW, ale może by cos w stylu jak Uli robi, "zwrot kosztów za programowanie procka"
kiedyś spotkałem sie z takim rozwiązaniem że w projekcie był ds18B20 o unikalnym numerze seryjnym i autor w w zamian za opłaty manipulacyjne wysyłał mejla z skompilowanym programem który działa tylko z tym DS'em i przy okazji monitorował temp..

co wy na to ?? no i co sam potencjalny autor projektu na to ?


Autor tematu
jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 42
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#130

Post napisał: jarekk » 12 mar 2007, 17:21

Dzieki też już znalazłem i posłałem pytanie autorowi.
rockykon pisze:ym proponował pomyśleć nad forma rekompensaty, na pewno nie będzie to nowe BMW, ale może by cos w stylu jak Uli robi, "zwrot kosztów za programowanie procka"
kiedyś spotkałem sie z takim rozwiązaniem że w projekcie był ds18B20 o unikalnym numerze seryjnym i autor w w zamian za opłaty manipulacyjne wysyłał mejla z skompilowanym programem który działa tylko z tym DS'em i przy okazji monitorował temp..

co wy na to ?? no i co sam potencjalny autor projektu na to ?
Nie da się zrobić - jak projekt serwa DC będzie GPL to jego pochodna w postaci BLDC nie może być komercyjna.

Skończmy najpierw projekt dla DC - wtedy pogadamy dalej ( zobaczymy na ile starczy mojej wytrwałości)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”