Frezarka ciągle gubi kroki w jedną stronę.

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
migomat
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2010, 13:55
Lokalizacja: jestem?
Kontakt:

Frezarka ciągle gubi kroki w jedną stronę.

#1

Post napisał: migomat » 12 lut 2011, 12:12

Witam sterowanie silników ssk-b01 do tego 3 identyczne silniki 2A 2Nm. Sterowanie mach 3 program generujący obróbkę ArtCAM 2009. Problemy te zaczynają się gdy jest kilka przejść po tych samych liniach w celu pogłębienia. Zamieszczam miniatury zdjęć. Na jednym ze zdjęć z tym jajkiem miało być pół kuli i to na nim najlepiej widać jak gubi kroki. Jest też gwiazdka wykonana 2 razy zwróćcie uwagę na wargi na górze i na dole. W załączniku umieszczam również obydwa programy. Dodam że prędkości posuwu max w mach ustawione na 500mm/min przyspieszenie 20mm/sek na wszystkich osiach. Prędkość obróbki 500mm/min. Silniki śmiało radzą sobie z dużo większymi prędkościami i nie łapią takich zawiech jak przy standardowym gubieniu kroku. Prędkość jądra programu 450000.
Dodam jeszcze, że gdy po takiej obróbce dam powrót do punktów 0,0,0 wrzeciono nie wraca do początkowej pozycji gdyż oś gubiąca kroki jest przesunięta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Załączniki
kodyt.rar
kody
(22.16 KiB) Pobrany 254 razy



Tagi:


creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

#2

Post napisał: creative1agh » 12 lut 2011, 15:10

Silniki to może i sobie radzą, jak nie ma oporu obrabianego materiału na frezie - próbowałeś zmniejszyć prędkość posuwu ?? skoro wszystko chodzi lekko na sucho ( rozumiem, że wykonanie programu "na sucho " tzn bez zagłębiania frezu w materiał nie generuje błędu i całym cyklu osie się zerują prawidłowo ?? ) Jeśli tak jest, to proponuję na początek zmniejszyć znacznie prędkość posuwu. Może gubi kroki przy kolejnych warstwach, potem jak schodzi do następnej warstwy automatycznie są miejsca nie " nie zebrane wcześniej i już całkiem sobie nie radzi, lawinowo gubiąc kroki - widać, że po każdej zebranej warstwie kształt jest lekko przesunięty.
Czy czasem nie dzieje się tak tylko na jednej osi ??


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#3

Post napisał: ma555rek » 12 lut 2011, 16:38

transoptory na LPT mogą się nie wyrabiac i sukcesywnie gubisz krok na nawrotach danej osi. Mach chyba ma coś do wydłużenia impulsu. Zrób próbe - 100x do przodu na czujnik i do tyłu. Zobaczysz czy zmiana narasta sukcesywnie z każdym najazdem czy jest przypadkowa
Pasjonat


Autor tematu
migomat
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2010, 13:55
Lokalizacja: jestem?
Kontakt:

#4

Post napisał: migomat » 13 lut 2011, 00:11

Dziękuje bardzo za tak szybką reakcję. z tego co się orientuję to moja płytka nie jest na transoptorach bo to jest mb-01. tak właśnie mi sie wydaje że kroki gubione są tylko na jednej osi i to w jedną stronę. Dzisiaj już jest za poźno ale jutro z samego rana sprawdzę i odrazu napiszę jak wygląda test na sucho którego przyznam sie szczerze nie przeprowadzałem.

[ Dodano: 2011-02-13, 14:45 ]
no test został przeprowadzony na sucho i nadal gubi kroki. chciałem zamienić osie i sprawdzić czy po zmianie też tak się będzie działo ale ośka w silniku mi sie ukręciła (na osi która kroków nie gubiła) bardzo dziwne myślicie że można to reklamować? (dodam ze silnik 2Nm to przecierz żadna siła).


creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: creative1agh » 15 lut 2011, 22:45

Skoro na sucho też się tak dzieje, to proponuję ten sam Gcode wykonać - tzn wszystko identycznie jak ten, który gubi kroki, a zmniejszyć prędkości posuwów. Pomysł z zamianą osi też jest dobry. Być może któraś oś ma za duże opory ruchu ( za ciężka, coś nie liniowo założone - łożyska, śruba etc ) i silnik nie daje sobie rady. Rozumiem, że silniki osi są prawidłowo ustawione w MotorTuning - czyli ustawiamy sobie wykres jak nam się podoba i klawiszami strzałek testujemy daną oś, czy pracuje poprawnie.
Sam mam podobne silniki i jakoś ciężko mi sobie wyobrazić, żeby się ukręciła oś, choć widziałem już na tym forum takie " nowiny ".
Czy bez założonych silników, da się swobodnie kręcić śrubą napędową każdej z osi??

Awatar użytkownika

Kieriestof
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 10 sty 2005, 02:52
Lokalizacja: Lębork

#6

Post napisał: Kieriestof » 25 lut 2011, 21:46

To o czym piszesz, pomijając problemy mechaniczne to bardzo częsty objaw zbyt dużego czasu narastania lub opadania zbocza sygnału STEP/DIR (szczególnie DIR) transoptorów na wejściach modułu sterownika silnika (lub w module optoizolacji portu LPT) lub ich zakłóceń. Co prawda objaw gubienia kroków w ty przypadku powinien się pogłębiać ze wzrostem prędkości posuwu ale bez względu na jej wartość prawie zawsze jest widoczny. Krótko mówiąc najlepiej jest stosować szybkie transoptorki z wyjściem TTL np. 6N137.


andrjalo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 724
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:15
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: andrjalo » 06 mar 2011, 13:14

Czy temat jest aktualny?.


Autor tematu
migomat
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2010, 13:55
Lokalizacja: jestem?
Kontakt:

#8

Post napisał: migomat » 10 mar 2011, 14:27

tak temat jest nadal aktualny. Frezara stoi w domu ferie się skończyły i trzeba było wracać na studia dla tego nie miałem czasu przeprowadzić testów.

Kieriestof : masz rację coś jest z tym sygnałem dir ponieważ silnik wykonuje ruchy w przód i w tył mimo tego że ruch powinien odbywać się w jednym kierunku. Tylko problem polega na tym że ja nie mam nic na transoptorach. Standardowa płyta MB01 i SSKB01. Kombinuje dzisiaj od rana kupiłem już nawet 2 port lpt ale to też nie pomogło zmieniałem wszystkie kable, zamieniałem miejscami silniki i sterowniki też nie pomaga teraz jeszcze przeprowadzę test na zamienionych osiach w machu i napisze co i jak.



creative1agh: no niestety miałem problem ze sprzęgłem tokarz zrobił mi otwory nieosiowo i nastąpiło ukręcenie w wyniku zmęczenia materiału. Ośka już jest nowa. i problem sprzęgieł rozwiązany.
Czy bez założonych silników, da się swobodnie kręcić śrubą napędową każdej z osi??
tak da się bez problemu na każdej z osi czuć minimalny opór ale tylko w określonej części obrotu jest spowodowane delikatnym pokrzywieniem śrub przy toczeniu (opór ten jest ledwie wyczuwalny). Ale nie ma szans żeby to powodowało jakiekolwiek problemy. Ponieważ gdy chce zatrzymać stół ręką to cała frezarka zaczyna jechać. dodam że jest to sprzęt o polu roboczym 500x500 i wadze ponad 50kg


A czy przyczyną to że minimalny ruch jaki mogę wykonać to 0.020mm a w g-kodzie występują 0.001??

Moim zdaniem gubienie kroków następuje w tym momencie silnik strasznie skacze i kreci sie tył przód.
X0.000
Y0.000
G0 Z2.000
G0 X99.210 Y28.000 <------------ dokładnie ta linijka czyli os y idzie ok 3 razy wolniej niz x


w załączniku dodaje film z pracy maszyny w tym momencie
Załączniki
20110310.rar
FILM
(2.9 MiB) Pobrany 522 razy


andrjalo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 724
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:15
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: andrjalo » 11 mar 2011, 01:54

A silnik nie utyka bo ma za ciężko może to być problem mechaniczny.


Autor tematu
migomat
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2010, 13:55
Lokalizacja: jestem?
Kontakt:

#10

Post napisał: migomat » 12 mar 2011, 00:01

nie jest to możliwe. Sądze że problem po części rozwiązałem dałem na silnik mniejszy prąd (silnik i sterownik 2A a na 1.5A juz swirował teraz jest około 1A) i przestał się tak dziwnie zachowywać. Ale przy frezowaniu napisów dolna i górna krawędź kolejnych liter nie pokrywa się jutro podeśle foto.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”