Strona 1 z 3

Ambitny problem dla Elektronika programisty

: 09 sty 2011, 13:29
autor: smouki
jest to urządzenie do personalizacji pracowników, czyli przychodzisz do pracy wpisujesz swój pin i urządzenia melduje cię w pracy i to samo przy wyjściu, pytanie jest następujące czy da się z tego zrobić sterowanie frezarką? czy na forum jest jakiś zapalony elektronik programista?

: 09 sty 2011, 18:32
autor: creative1agh
Na elektrodzie kolega może też zapytać, tam co drugi to zapalony elektronik programista :) Swoją drogą, ciekawe, czy ktoś z tego forum się odezwie ( pewnie też zagląda na elektrodę ;) )

: 09 sty 2011, 20:23
autor: ezbig
Musiałby być naprawde zapalony :) żeby z tego zrobić sterownik do maszyny to trzebaby tylko obudowę zostawić :). Chyba że chodzi o logowanie się na stanowisku pracy przy maszynie, ale wtedy chyba nic nie trzeba kombinować urządzenie już daje tę funkcjonalność.

: 09 sty 2011, 20:32
autor: smouki
z tego co znalazłem w necie jest tam zwykły procesor jak w pc tylko słaby, może dało by się napisać softa i go wgrać, złącza jakie posiada to com i rj45 do neta i serwisowe

: 15 sty 2011, 20:42
autor: upanie
Tada ;)
Odezwałem się, jestem z elektrody a tutaj od dzisiaj :D

A co do tematu to zapomnij, jestem i programistą i elektronikiem ale nie babrałbym się w tym. Prościej zrobić od początku bo poznanie tego urządzonka i dostosowanie się do niego jest nieuzasadnione ekonomicznie.

A tak swoją szosą to co Ty chcesz mieć w takim sterowniku?

: 15 sty 2011, 22:54
autor: smouki
co chcę mieć?
co można!
nie wiem na ile wydolny byłby ten procesor, ja to bym chciał proste wpisywanie ścieżki narzędzia

: 15 sty 2011, 23:58
autor: blue_17
A może coś w tym guście bo już od dawna słyszę a co będzie jak komputery z lpt znikną a po drugie przecież współczesny komputer to ma dużo większe możliwości niż sterowanie obrabiarką i zużywa więcej energij

http://www.usinages.com/controleur-auto ... t2415.html

: 16 sty 2011, 08:04
autor: upanie
Moja mówić i pisać tylko po polski i angielski :oops:
Jak się zorientowałem w jaki sposób są sterowane maszynki CNC (czyli lpt) to się załamałem. Ciągle korzysta się z tego nieszczęsnego lpt ale to chyba wynika z popularności programów sterujących. LPT wprowadza sporo ograniczeń, trzeba go najpierw mieć a to już nie jest takie oczywiste, nowe systemy utrudniają do niego dostęp a co za tym idzie maks. częstotliwość i nierówność sygnałów jest na kiepskim poziomie.
Tak sobie pomyślałem, że mógłbym zrobić fajny sterownik np. na USB czy ethernet ale co to da? No nic bo większość, dostępnych dla szarych zjadaczy chleba, programów steruje poprzez lpt. Jeżeli się mylę to dajcie mi znać :) Pisanie nowego to już ładne wyzwanie chyba, że ograniczałby się do sterowania maszyną na podstawie danych wygenerowanych przez inny program.
Muszę sobie poczytać sporo o tym zagadnieniu bo być może ten tajemniczy G-Code jest kluczem do sukcesu.

: 16 sty 2011, 10:00
autor: smouki

: 16 sty 2011, 13:15
autor: upanie
Czyli jednak są jakieś rozwiązania. Z tego co widzę i czytam to od strony algorytmiki jest ogromny temat do ogarnięcia. Nie wiem czy jest sens brnąć w temat skoro są już gotowe rozwiązania.