Strona 1 z 1

Sterownik silnika DC na dsPIC

: 24 gru 2010, 10:50
autor: Frodo
Witam wszystkich.
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zbudowania sterownika do silników DC ( silniki + enkodery). Moim celem jest zbudowanie sterownika dla silników o niezbyt dużych mocach ( 12V, ok 3A). Przeszukałem to szanowne forum i znalazłem kilka wątków które przeczytałem z zainteresowaniem.
Poniżej zamieszczam schemat ideowy sterownika jaki chciałbym popełnić.
Chce go wykonać na dsPIC-u bo mam programator, kilka układów
4012, coś mocniejszego też się znajdzie ( dsPIC:))
Proszę o komentarze oraz uwagi ( z elektroniki i programowania jestem raczej początkujący).
Dzięki i pozdrawiam.Obrazek

: 24 gru 2010, 10:58
autor: pukury
witam.
może coś z tego Ci się przyda - http://members.shaw.ca/swstuff/dspic-servo.html
masz tam wszystko - schemat , kod , itp .
pozdrawiam .

: 24 gru 2010, 11:30
autor: Frodo
Wszystko fajnie, dzieki za link.
Mi chodzi jednak o coś mniejszego, tzn tak samo funkcjonalny sterownik ale znacznie mneijszy ( fajnie byłoby gdyby wszedł na płytkę 50x50mm.
Samego dsPICa chce w wersji SMD, końcówki mocy nie trzeba umieszczać chyba na płytce, może być obok ( połączony odpowiednimi przewodami).
Jeszcze mam pytanie o dwa wielkie kondesatory C10 i C11, jakie warunki musiałby spełniać układ ( zasilanie?) aby te kondesatory usunąć?
Pozdrawiam.ObrazekObrazek

PS. W projekcie z linku ( fotki wyżej) zastosowany był wzmacniacz op dużej mocy, ja wolałbym mostek H ( do mniejszych silników np L298- posiadam 2 sztuki).

: 25 gru 2010, 23:28
autor: blue_17
Opracowuje tzn przeprojektowuję płytkę płytkę d tego właśnie ale nie robię tego w eaglu

Kondensatory są mniejsze niż te które są w oryginalnym projekcie tzn jeśli chodzi o rozmiar a nie pojemność dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch takich kondensatorów bo w momencie bez nich mogło by siadać nieco zasilanie.

Jeśli chodzi o rozmiar PCB to na elementach przewlekanych to robię i zastosowałem MAX232 bo cena tamtego układu ze schematu to ponad 25zł przynajmniej w TME, jeśli by ktoś kupował za granicą końcówki mocy to bym się przyłączył bo na e-bay można je kupić po trochę ponad 30 pln a w TME 170pln bez vatu

Jeśli chodzi o rozmiary płytki to płytka nie może być mała bo końcówka może poważnie się grzać i trzeba zastosować odpowiedni radziator ja mam zamiar zastosować radiator o wymiarach 100x165mm i dołączyć wiatraczki

Więc płytka nie może być super mała ale da się ją rady zmniejszyć

Obrazek

: 28 gru 2010, 10:14
autor: Frodo
Witam i dzięki za odpowiedź.
Rzeczywiście, końcówka mocy będzie się grzała ( docelowo na większych silnikach będzie), wiec trzeba ją umieścić na radiatorze. Natomiast co do kondensatorów to myślałem ( w celu minimalizacji płytki) żeby kondensatory umieścić np pod płytką ( lub w innym miejscu nie dalej jak ok 10 cm od płytki), czy byłby to błąd?
Mam jeszcze jedno pytanie do Forumowiczów- w swoim projekcie chciałbym wykorzystać enkoder zakupiony dawno temu na allegro, jest to właściwie silniczek ( małej mocy) z enkoderem firmy Maxon Motors.
Zamieszczam zdjęcia silniczka i opis wyprowadzeń z enkodera. Mogą Koledzy podpowiedziec które z tych oznaczeń to kanał A, B itd?
Oznaczenia na enkoderze zaczynając od lewej strony: Vcc E2 C2 E1 C1 K2 K1 A
ObrazekObrazek
Dzieki i pozdrawiam.

[ Dodano: 2011-01-16, 16:36 ]
Witam ponownie.
Rozkręciłem enkoder i chce pokazać co w nim jest- to na fotkach.
Nie ma tam żadnej elektroniki więc muszę ją zbudować. I tu mam do Kolegów pytanie- bo o ile dość jasno widać jak podłączyć diody świecące to z elementami odbiorczymi mam mały kłopot. Czy mogą to być fototranzystory połączone tak jak na schemacie?
Czy mogliby Koledzy zaproponować układ który po podłączeniu do niego enkodera da na wyjściu sygnały A i B?
Pozdrawiam.



ObrazekObrazekObrazek

: 01 mar 2011, 00:16
autor: kamilkamil1
Witam, jak przebiegają prace nad sterownikiem ? uruchomił kolega już go ?. Co do podłączenia enkodera można spróbować tak http://www.mcselec.com/index.php?option ... &Itemid=57