Strona 1 z 2

Wersja BETA uniwersalnego sterownika mikrokrokowego 1/64

: 06 sie 2006, 20:40
autor: szalonyelektron
Witam
Chciałbym zaprezentować troszke materiałów z projektu nad którym od około roku w wolnych chwilach pracuję. Fotki prototypu znajdują się w mojej galerii, niedługo postaram się udostępnić także krótki filmik. Całość proszę traktować narazie jako prezentacje urządzenia w baaardzo wczesnej wersji rozwojowej gdyż zbudowany jest bez żadnego procesora itp a cała konstrukcja oparta o cmos-y i OPamp-y. Teraz pracuję nad układem wykonawczym dla silników bipolarnych schematy już gotowe planowane parametry to około 8-10A(max) na cewkę i 40-60V zasilania ale wszystko wyjdzie w praniu. Schematy poglądowe
Obrazek
Obrazek
Miejsca zasłonięte lub wymazane poprostu już są zmienione albo niedługo zostaną przebudowane więc nie ma sensu ich prezętować gdyż tylko wprowadziły by zamęt. Napewno zrezygnuję w przyszłości z części cmos-ów na żecz procka, będziem wtedy możliwe zwiększenie podkroków nawet do 1024 maksymalnie. Proszę o wszelkie sugestie i pomysły które będą pomocne podczas budowy. W miare postępów będe umieszczał kolejne materiały. Pozdrawiam i zapraszam do rozmowy :)

: 06 sie 2006, 21:06
autor: webserver
Interesujace czekamy na dalsze efekty pracy ;)

: 06 sie 2006, 21:14
autor: szalonyelektron
Przesyłam filmik w 3 archiwach powiązanych
Częstotliwość taktowania sterownika 2KHz zasilanie 12V

: 06 sie 2006, 21:22
autor: skoti
Nie ma pierwszej czesci :(

: 06 sie 2006, 21:32
autor: szalonyelektron
Nie ma pierwszej czesci :(
Za szybki jesteś :D Własnie dosyłałem

: 06 sie 2006, 21:41
autor: Dobromir
Widzę ,że zrezygnowałeś z prowadnic szufladowych na rzecz prowadnic z tulejami. Miałem zamiar zrobić prototyp na takich samych prowadnicach . Luzy były za duże? Nie dało się ich zmniejszyć? Coś kombinowałeś z ustawieniem jednej w pionie drugiej w poziomie . Czy to coś pomagało?

: 06 sie 2006, 21:46
autor: szalonyelektron
Ploterek z płyty nadal jest na prowadnicach szufladowych i ma się całkiem nieźle :) Teraz go dokańczam po zastosowaniu dodatkowych patentów jak łożyska naprężające będzie miodzio

: 06 sie 2006, 22:11
autor: gmaro
z tego co wiem i widzialem powstaje już pare projektów a teraz kolejny miło że będzie coś nowego ..:)

: 06 sie 2006, 23:46
autor: jarekk
Jestem w trakcie budowy podobnego sterownika. Do obejrzenia materiały w :
http://www.kartech.org/cnc/cnc.zip ( 4.2MB)

Są tam schematy dwóch wersji - jedna już zbudowana, druga ( powinienem w tym tygodniu dostać płytki) jeszcze w fazie uruchomiania. Wersja druga zawiera poprawione błędy pierwszej, rozdzielona jest część sterująca i tranzystory mocy wzraz z drajwerami.

Sterownik oparty jest na Mega88, program w assemblerze ( działa :-), sterownik kręcił silnikiem w prototypie, problemy były z elektroniką, kilka koncepcji się nie sprawdziło i zostało zmienonych w wersji 2)

Program jest konfigurowalny - do 256 kroków max ( ograniczenie pamięci + przetwornika C/A ) .

Docelowo w programie będzie jeszcze multiplikator kroków oraz układ przełaczający mikrokrok na pracę pólkrokową ( aby móc osiągnąć maksymalną częstotliwość pracy silnika).

: 07 sie 2006, 00:03
autor: szalonyelektron
Chyba wiem jakie maiłeś problemy z elektroniką czy dawały ci się we znaki komparatory w obwodzie pomiaru prądu? :) Ja właśnie siedzę nad układem wykonawczym bi-uni polarnym i mam do ciebie pytanko jak sprawowały ci się układy ir... . Następne jaką maksymalną prędkość udało ci się uzyskać przy maksymalnym mikrokroku?