Czy silniki BLDC są lepsze od krokówek

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 39
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

Czy silniki BLDC są lepsze od krokówek

#1

Post napisał: blue_17 » 16 sie 2010, 17:55

Witam nurtuje mnie od pewnego czasu pytanie jak w temacie a na forum mało jest projektów na tych silnikach.

Ewentualnie chciałbym zapytać jak ze sprawnością takich silników i czy podaję sie przy nich moment czy też inny parametr, bo chciałbym popełnić na nich frezarkę o polu roboczym A4 do frezowania w drewnie i w materiałach syntetycznych.

Pozdrawiam


"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D

Tagi:

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#2

Post napisał: Piotrjub » 16 sie 2010, 19:36

dużo lepsze
a o jakie parametry chodzi

http://www.transmotec.com/brushless-dc- ... eries.aspx

Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 39
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#3

Post napisał: blue_17 » 17 sie 2010, 09:38

Teraz już zrozumiałem, oglądałem silniczki na allegro i tam opisu nie było a tu widzę, że wszystko dokładnie opisane tylko ciekawi mnie co to jest ROTOR INERTIA

Poza tym chciałbym zapytać czy można je przeciążać i czy "nie gubią kroków", bo nie znalazłem na YouTubie żadnej maszynki w ruchu na silnikach BLDC, a chętnie bym zobaczył jak to chodzi, jestem również ciekaw z czego można wyrwać taki silniczek na próby, czy tylko z CD/DVD

Na allegro znalazłem poza modelarskimi tylko taką ofertę ale i tak niema do niej noty katalogowej.

http://allegro.pl/item1186538196_silnik ... f_vat.html

Pozdrawiam.
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: pasierbo » 17 sie 2010, 17:09

Rotor inertia to masowy moment bezwładności wirnika w skrócie to odpowiada za zdolność silnika do przyspieszania ale zbytnio się tym nigdy nie sugerowałem. przydatne przy dokładniejszych obliczeniach.

Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 39
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#5

Post napisał: blue_17 » 17 sie 2010, 19:30

A zapytam tak od drugiej strony bo przy sterowaniu krokówkami zasila się tylko uzwojenia w odpowiednim momencie i się kręci, a enkoder jest opcjonalnie.

Czy w silnikach bez szczotkowych również można stosować bez enkodera i poco są (co dają) czujniki Halla do sterownika tzn o czym informują czyżby o prędkości obrotowej i natężeniu prądu w uzwojeniach.

Pytam ponieważ jestem ciekawy jak wygląda sterowanie od strony cnc takim silnikiem, bo w krokówkach jeden impuls wyznaczał pewien odcinek o który silnik się przekręcił, a jak jest w tym przypadku czy te sterowniki też steruje się impulsami bo sterowanie, prawo lewo to niema problemów zmiana polaryzacji.

Jeśli by miał ktoś jakiś schemat z softem do takowego sterownika mile widziane bo widzę że takie żeczeczy to Microchip
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#6

Post napisał: Leoo » 17 sie 2010, 21:04

blue_17 pisze:Czy w silnikach bez szczotkowych również można stosować bez enkodera i poco są (co dają) czujniki Halla do sterownika tzn o czym informują czyżby o prędkości obrotowej i natężeniu prądu w uzwojeniach.
Wyjątkowo lamerskie pytania Kolega zadaje, które nie przystoją specjaliście poziomu 2.
Dziesięć lat temu pytając w sieci o "brushless dc motor" albo "BLDC" wyskakiwało raptem kilka linków. Dziś jest wszystko, łącznie z gotowymi aplikacjami i softem dla modelarskich sterowników bezczujnikowych.
Dobrze Kolega szukał w Microchip, jest jeszcze Toshiba i dziesiątki innych.

Jeśli Kolega nie znajdzie tak fundamentalnych odpowiedzi, to powiem jedynie, że BLDC to tylko silnik, który bez odpowiedniego sterownika i enkodera może napędzać np. wiatrak.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: diodas1 » 17 sie 2010, 21:07

Żeby ożywić taki silnik BLDC potrzebny jest odpowiedni falownik (najczęściej trójfazowy) W efekcie silnik zacznie się obracać ale to za mało żeby mógł zastąpić silnik krokowy w maszynce CNC. Dla uzyskania możliwości pełnego nad nim panowania trzeba użyć jednak enkodera i układu elektronicznego w jakiś sposób zliczającego generowane przez enkoder impulsy itd. Jednym słowem zagadnienie nieco się komplikuje. Żebyś nie ugrzązł w problemach na początku całej zabawy, lepiej moim zdaniem zamiast gołego silnika kupić go razem z falownikiem i enkoderem. Ten sam sprzedawca ma go w ofercie swojego sklepiku internetowego http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=796 Mały zgrzyt-enkoder ma dość niewygodną rozdzielczość ale do pierwszych prób ożywienia to nie przeszkadza. Jeżeli eksperymenty się powiodą to zawsze można go wymienić na inny, lepszy. Nie znam tego silnika i osobiście nie rozgryzałem w szczegółach zagadnień sterowania serwomotorami, układów UHU itd więc innych informacji uzupełniających nie udzielę. Mogę tylko powiedzieć że sam już kupowałem inne drobiazgi z powodzeniem i pełną satysfakcją w tym sklepie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 39
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#8

Post napisał: blue_17 » 17 sie 2010, 21:13

No faktycznie czasem nie za mądre pytania zadaję :oops: , a chociaż mógł bym się dowiedzieć jak to się steruje od strony CNC bo aplikacji przejrzałem chyba z 20 (nawet atmela) i tam jest to tak, że silnik się kręci się i wszystko jest super, a w CNC musi obracać się o dany "odcinek" za każdym razem, a nie mogę wyczytać nigdzie w jaki sposób jest to realizowane, czyżby właśnie do tego miały być czujniki Halla :?:

myślę nad tymi silnikami

http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=795

Ale do innych dostosować sterownik to chyba kwestia zmiany końcówki mocy
Ostatnio zmieniony 17 sie 2010, 22:57 przez blue_17, łącznie zmieniany 2 razy.
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: diodas1 » 17 sie 2010, 21:51

Czujnik Halla służy do badania zmian pola magnetycznego więc może być użyty do różnych celów, także jako odbiornik impulsów w enkoderze.To zresztą nie jest obowiązkowe bo w enkoderze mogą równie dobrze pracować fototranzystory. W układach serwomotorów zasilenie silnika żeby zechciał się obracać (przez odpowiedni falownik w silnikach BLDC, napięciem zmiennym w AC lub stałym w DC) to jedno a nadzór nad nim żeby obrócił się tylko o zadany odcinek i do tego z założoną prędkością to drugie. W silnikach krokowych jak wiesz odpowiednie spolaryzowanie wyprowadzeń silnika powoduje przeskok do zadanej pozycji i oczekiwanie na kolejną zmianę polaryzacji. W serwomotorach żeby silnik się w ogóle zatrzymał trzeba wyłączyć zasilanie a często dla dynamicznego zahamowania wcześniej włączyć na moment zasilanie odwrotne. Czuwa nad tym sterownik który otrzymuje sygnały zwrotne z enkodera. Można sobie ten sterownik wyobrazić na 1000 sposobów. Na przykład projektant sterownika zakłada że jednemu sygnałowi step z komputera odpowiada 100 impulsów z enkodera. Zatem kiedy pojawi się sygnał DIR, STEP i ENABLE to sterownik uruchamia zasilanie (na przykład ten falownik dla BLDC) Silnik rusza a z enkodera do sterownika gnają impulsy i są w nim zliczane. W odpowiednim momencie, kiedy licznik zbliża się do zadanej liczby 100 następuje hamowanie aż do wypełnienia licznika, po czym silnik staje. Żeby uniknąć znanego z silników krokowych jęku spowodowanego kolejnymi skokami sterowanie zwykle jest bardziej złożone i przyjmuje z góry więcej decyzji o kolejnych krokach a realizuje je płynniej. Przykład najbardziej znamienny- frez ma wykonać drogę z punktu A do B pokonując po drodze odległość wielu odpowiedników kroków wzdłuż tylko jednej osi. Dzięki temu silnik nie traci czasu na zbędne hamowania i ma szansę pracować szybciej. Nie występuje też zjawisko gubienia kroków bo nie zostanie zdjęte zasilanie z silnika, dopóki enkoder nie stanie na zadanej pozycji. Chyba że opór jest tak duży że silnik nie daje już rady. Sterownik może też (badając częstotliwość impulsów z enkodera) pilnować z jaką prędkością obraca się silnik i zależnie od tego czy zwalnia czy nadmiernie się rozpędza, odpowiednio dozuje zasilanie. Zakładam że z grubsza wiesz co to jest enkoder i jakie jest jego zadanie :) .

Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 39
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#10

Post napisał: blue_17 » 17 sie 2010, 22:46

No właśnie oto mim chodziło prosto i z grubsza na temat :) Wielkie dzięki już jak wiem jak działa to będę umiał zrealizować przynajmniej podstawowe założenia i spróbuje sam wykonać sterownik bo dokumentacja do silników i wszystkie zjawiska związane z indukcyjnością w nich są szczegółowo opisane, a jak będzie praktycznie to zobaczę

Jeszcze miałbym dwa pytania czy moc a właściwie prąd podaje się na jedną cewkę i czy trzeba zakładać iż maksymalny prąd może być stałą wartością w pewnych momentach przez dłuższy czas :?:

Ewentualnie chciałbym się dowiedzieć czy to również można przeciążać chwilowo i do jakich granic.

Szukałem jakiegoś filmiku na Youtube z cnc na BLDC ale znalazłem tylko 2 a chciałbym zobaczyć jak to chodzi
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”