Strona 1 z 1

kopmarator na zasilanie do sterowika na PIC-u

: 06 cze 2006, 04:02
autor: Filip60
Witam
Przypadł mi do gustu sterownik z mikrokrokiem na pic-u ze stronki http://www.piclist.com/techref/io/stepp ... /index.htm . Jedyne co mi się w nim nie podoba to to że nie ma on chopera i właśnie coś takiego chciałbym dorobić do tego... wstępnie zapoznałem się z komparatorami i z całym tym zjawiskiem choperowym, nie wiem jak wychwycić informacje o prądzie jaki jest w danej chwili. Wiem że robi się to na podstawie napięcia chwilowego, tylko jakiemu napięciu odpowiada jakie natężenie, jak to policzyć/oszacować? Pod spodem kawałek noty komparatora ze wzorkiem na napięcie... Czytałem te pare postów z forum ale nic mi one nie pomogły. Mam w domu pare kostek 339 (poczwórny komparator) więc na wszystkie silniki starczy (każdy oddzielnie, każda ma również własne uzwojenie w trafie)... Podpowiedzcie mi tylko jak obliczyć prąd aa ja zrobie reszte, i wrzuce na forum... (silnik unipolarny, 2.55V, 3A/faze, 1,3mH, trafo 40V, sterownik dwufazowy)

: 06 cze 2006, 06:19
autor: jarekk
Dodanie czoperowania może nie być tak proste, wymaga jeszcze jakiejś formy przetwornika D/A (lub bardzo szybkiego A/D - jakoś ten prąd trzeba mierzyć). Sam jestem w trakcie budowy takiego sterownika na AVR.

Co do pytania: ja porównuje chwilową wartość napięcia ( z rezystorów dołączonch do mostka sterującego silnikiem - przekłada się to bezpośrednio na wartości chwilową prądu według prawa ohma) do ustalonej wartości napięcia na przetworniku D/A. U mnie dodatkowo pomierzona wartość napięcia jest wzmocniona około 10 razy aby dopasować jej zakres do zakresu przetwornika.


Mój projekt można znaleźż w
http://www.kartech.org/cnc/controller.pdf
http://www.kartech.org/cnc/stepper.zip

Właśnie kończę program sterownika (AVR studio), jak zrobię płytkę i sprawdzę działanie, to się pochwalę całym projektem. Uwaga - program się jeszcze nie kompiluje - załączyłem go tylko dla oglądu algorytmu sterowania ( mam nadzieję, że czyta się go łatwiej niż ten dla PIC'a)

Obejrzałem oryginalny kod - on używa czoperowania ( nic dziwnego, skoro ma mikrokrok). Ale robi to w pętli otwartej - na sztywno ustawia wypełnienie dla kolejnych "kroczków". Nie sprawdza prądu więc prąd średni płynący przez uzwojenie jest funkcją tego wypełnienia i napięcia zasilania ( w przybliżeniu Uzas/Rsilnika * wypełnienie{0..1} ). Rozwiązanie proste, ale mające swoje wady - nie da rady podwyższyć napięcia zasilania gdyż te sterowanie jest niedokładne (do dokładnego potrzebny jest jednak układ wyłączający prąd gdy osiągnie zadaną wartość)

: 06 cze 2006, 06:34
autor: GumiRobot
1) PIC 16f628 ma wbudowany komparator analogowy.
2) Zastosuj lepiej jeden z nowszych PIC-ów ze sprzętowym PWM i przetwornikami AD. Wejdź na stronę Microchip'a i przeczytaj dokumentację kitów do mechanotroniki i sterowania silnikami. Dużo schematów i przykładowego firmeware do sterowania różnymi silnikami .

: 06 cze 2006, 15:06
autor: Filip60
Kurde, nic nowszego już nie kupie bozamówiłem już 4 szt 16f628, i troszkę mnie to kosztowało (40 + przesyłka), więc narazie nic innego nie wymyśle...