Strona 1 z 2
Dlaczego maszyny CNC są sterowane przez LPT ?
: 25 maja 2010, 15:11
autor: blue_17
Witam
Od pewnego czasu nurtuje mnie to dlaczego większość maszyn sterowanych jest poprzez LPT podejrzewam że może to wynikać z historii maszyn CNC i prostoty obsługi portu LPT
Zastanawia mnie dlaczego stosuje się je aż do dziś przecież mamy dostępne o wiele szybsze proty szeregowe (USB) i odpowiednie procesory do buforowania i multipleksowania danych do maszyny ?
: 25 maja 2010, 15:53
autor: radziwon
Witam
Użycie portu LPT to nie kwestia szybkości. W porcie szeregowym masz wybór w którym momencie dany pin zmieni stan. W portach szeregowych nie masz takiej możliwości ( dane idą w postaci ciągu bitów z określoną częstotliowścią, np 9600 bitów na sekundę ). USB to z kolei protokół pakietowy - dane zostaną przesłane dopiero kiedy nazbiera się wystarczająco duża paczka, albo minie określony czas od ostatniego wysłania danych.
Oczywiście można przesłać zakodowane dane do mikrokontrolera, który zbuforuje dane i zadba o to żeby przełączać stany pinów w określonych momentach. Na tej zasadzie działają płytki typu smoothstepper i te które ostatnio były prezentowane na forum. W tym momencie mikrokontrolery robią za taki port szeregowy.
: 25 maja 2010, 20:42
autor: blue_17
To czemu nadal LPT jest tak popularny

: 25 maja 2010, 20:56
autor: SQ3VAZ
Witam.
Moze dlatego, ze nadal nie wymaga to wchodzenia w zaawansowany dla wiekszosci ludzi swiat uC. Kto chce bardziej zaawansowanej technologii bawi sie w zabawki z USB czy RS'em, kto nie - ma wszystko ma porcie rownoleglym jak na tacy. Jak dla mnie - prostota urzadzenia.
Pozdrawiam.
: 25 maja 2010, 22:51
autor: kostner
akurat dlatego ze jest to najprostzy sposob uzyskania sygnalow step/dir z komputera - nie potrzeba dodatkowych kart ani urzadzen.
: 26 maja 2010, 01:00
autor: triera
Porty szeregowe są znacznie tańsze w masowej produkcji.
Powoli nadchodzi czas USB3, tym razem ma być wreszcie
naprawdę szybki, sprawny i niezawodny ?
Szkoda, że nie upowszechnił się jakiś nowy,
uwspółcześniony standard portu równoległego...
: 26 maja 2010, 08:44
autor: radziwon
Szkoda, że nie upowszechnił się jakiś nowy,
uwspółcześniony standard portu równoległego...
Tu nie ma czego unowocześniać. Generalnie wszystko dąży ku uproszczeniu. W większości przypadków potrzebne są instrukcje typu "prześlij te dane do tego urządzenia/na ten adres, nie obchodzi mnie jak". Tak działa ethernet, tak działa USB. Port szeregowy to instrukcje typu przełącz pin w stan niski, przełącz w stan wysoki - to znaczy że samemu trzeba zadbać o protokół komunikacji, o obsługę protokołu po obu stronach i wiele innych drobiazgów.
: 26 maja 2010, 10:22
autor: cnc3d
Przyszłością jest Ethernet. W stosunku do USB ma wiele zalet. Ale te najważniejsze to izolacja galwaniczna i możliwość częstego wysyłania stosunkowo krótkich pakietów. Pod tym względem ethernet jest dużo szybszy niż USB ponieważ w większości przypadków popularnych sterowników USB częstotliwość wysyłania ramek jest znacznie niższa.
: 26 maja 2010, 18:45
autor: triera
Dziękuję za takie uproszczenie,
przy porcie LPT wystarczy raptem kilka prostych elementów el.
i kilka minut lutowania aby uzyskać np. optoizolowany przekaźnik.
A napisanie prostego programu sterującego
nie jest jakimś szczególnym wyczynem.
: 30 cze 2010, 15:42
autor: cirahs
Bo szybsze są tylko specjalizowane karty I/O, tylko cena od ok700zł. Natomiast dodatkowa karta lpt to jakieś 40zł i wpisanie adresu portu na szynie PCI.