Płynne sterowanie silnikami krokowymi

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Wkmita
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 29 kwie 2006, 22:03
Lokalizacja: Poznań

Płynne sterowanie silnikami krokowymi

#1

Post napisał: Wkmita » 29 kwie 2006, 22:07

Witam,
szukam kogoś kto szybko i sprawnie wykonałby układ sterowania silnikami krokowymi, przy następujacych założeniach:
-bardzo płynny(bez jakichkolwiek przeskoków na krokach ruch obrotowy)
- sterownie joystickiem na zasadzie im wieksze wychylenie, tym szybsze obroty. Po wyzerowaniu joysticka silnik staje.
- wolne obroty silnika (max. 3-4/s.)
- poruszane miałybyby być urządzenia o wadze 2 i 10 kg, (wyważone, zawieszone na osiach w swoich środkach ciężkości.
Proszę o kontakt: keyterdog(małpa)poczta.fm tel: 510 298139
Pozdrawiam,
Wojtek

[ Dodano: 2006-04-29, 22:13 ]
Witam ponownie, zapomniałem o najważniejszym>
Przejścia pomiędzy krokami i mikrokrokami muszą być bardzo płynne. Nie może być żadnych drgań



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7615
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 29 kwie 2006, 22:26

witam !! piszę to samo co w innym poście - wystarczy jeden , ktoś się zawsze zgłosi :lol: :lol: . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


Autor tematu
Wkmita
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 29 kwie 2006, 22:03
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: Wkmita » 30 kwie 2006, 08:26

Myślałem o silnikach DC, ale jest problem z płynnym, stabilnym ruchem bez szarpnięć na początku. Pozdrawiam


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7615
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 30 kwie 2006, 09:52

witam !! jeżeli do silnika DC doprowadzisz pełne napięcie ( pracy ) to ruszy " z kopyta " ale jeżeli napięcie ( a zatem i prąd ) będziesz zwiększał stopniowo to ruch startu będzie płynny . taka jest różnica jak start wiertarki z regulacją obrotów i bez , start natychmiastowy lub płynny. pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


Autor tematu
Wkmita
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 29 kwie 2006, 22:03
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: Wkmita » 30 kwie 2006, 15:14

Witam,
Wszystko fajnie, ale w dotychczsowym rozwiązaniu z silnikiem DC przy starcie następowao szrpnięcie, a tego chcę uniknąć. Natomiast w silnuiku krokowym przy zastosowaniu podziału pojedynczego kroku występuje niestety szrpnięcie (przeskok) podczas przechodzenia przez pełny krok. A ma być całkowicie płynnie.
pozdrawiam


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7615
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 30 kwie 2006, 15:28

witam !! napisz może trochę dokładniej o co chodzi ? . czy to ma się kręcić dookoła osi , czy prawo - lewo , jakie ramię itp. . jak masz wiertarkę akumulatorową to sprawdż jak rusza - powoli i bez szarpnięć . a przy przekładni ( koniecznej ) nie będzie szarpnięc . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#7

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 30 kwie 2006, 19:21

co to za urzadzenie? jakie masy i jaki zakres predkosci?
POZDRAWIAM


Autor tematu
Wkmita
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 29 kwie 2006, 22:03
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: Wkmita » 01 maja 2006, 12:16

Witam,
chodzi mi o urządzenie w 2-ch wersjach. lżejszej i czięższej. Lekka: poruszana masa ok. 2kg, ciężka: masa ok 10 kg.
To urządzenie to automatycznie sterowana głowica, na której umieszczona będzie kamera.
Generalnie chodzi o niewielkie prędkości obrotowe. Maksymalna to pełny obrót w czasie 5-6s. Najważniejsze to płynny start i hamowanie, a także płynny ruch w zakresie bardzo małych prędkości obrotowych. Sterowanie powinno być joystickiem: dwoma silnikami w 2- osiach obrotu. Całą mechanikę w zasadzie mam. Nie mam niestety zielonego pojęcia z zakresu elektroniki. Wcale się nie upieram przy silnikach krokowych. Szukam tylko najlepszego rozwiązania.
pozdrawiam,
Wojtek


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7615
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 01 maja 2006, 15:52

witam !! nadal myślę że silniki DC były by najlepsze , jest tylko problem ze joystikiem - musiałby być na zasadzie dwóch potencjometrów jeden - X drugi - Y . mechanicznie to nie problem . i jeszcze sprawa przełożenia- musi być dość duże . najlepsze było by zastosowanie silników od wycieraczek ale i tu może być za małe . jakie to duże może być ? . lub naprzykład dwa śrubokręty ( same silniki plus przekładnie szeregowo ) elektryczne ( na jedną oś ) z marketu . jakie nakłady do przyjęcia ? . itd , itp . lub może ktoś ma jakiś inny pomysł ? pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1546
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#10

Post napisał: upadły_mnich » 01 maja 2006, 16:10

joystiki są na zasadzie 2 potencjometrów
tu się zgadzam z pukury przełożenie bardzo duże na pewno poprawi "szarpanie"
ewentualnie może tak:
kiedyś miałem w ręku selsyny i nie wiem czy nie byłoby to najlepsze w tym zastosowaniu. Położenie 1 selsyna "nadawczego" płynnie i dokładnie przenosi się na drugi selsyn "wykonawczy". Inaczej mówiąc tak jak manewujesz selsynem 1 - drugi dokładnie to odzwierciedla bez skoków i tym podobnych.
A selsyny maja duży moment obrotowy
Niestety nie wiem gdzie poza lotnictwem coś takiego jest stosowane :cry:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”