Strona 1 z 2

Sterownik 3silniki na Atmega32

: 28 mar 2010, 22:54
autor: carek49
Witam,
Uruchomiłem prosty sterowniczek na procku Atmega32 (oprogramowanie w C). Bez wrzeciona wszystko ładnie śmiga, natomiast jeśli dorzucę do kompletu wrzecionko, to sieje mi takimi zakłóceniami, że maszyna żyje własnym życiem :)

Czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na odseparowanie wejść procesora od portu LPT komputera? Na chwilę obecną ma port podciągnięty na żywca przez rezystorki do uP (wiem że nieładnie, ale chciałem jak najszybciej uruchomić całość :)). Myślałem o odeparowaniu za pomocą jakiś niedrogich transoptorków. Wyjścia CLK sygnałów XYZ są podpięte odpowiednio pod linie INT0,INT1,INT2 procesora. Czy jest sens odeseparowywać sygnały DIR dla XYZ? Drivery zbudowane w oparciu o tranzystorki IRFZ46N - silniki unipolarne.

: 28 mar 2010, 23:10
autor: etet100
Ja tam sobie zrobiłem taki optoizolator:




4 wejścia, 8 wyjść. Małe i niezle działa. Tylko z płytką
2-stronną dużo zabawy.

: 28 mar 2010, 23:13
autor: rockykon
sygnał różnicowy ?

: 28 mar 2010, 23:20
autor: ezbig
Gdybyś jakiś uproszczony schemat podał tego co zrobiłeś byłoby łatwiej coś poradzić. Transoptory nic tu nie poradzą jak masz kiepską filtrację zakłóceń przy zasilaniu procesora. Z czego zasilasz to wrzeciono, z sieci czy zasilacza?

: 28 mar 2010, 23:55
autor: carek49
Jak tylko będzie chwila to skleję jakiś schemat tego wszystkiego - na chwilę obecną takowego nie mam :)

Szlifierka jaką posiadam to identyczny model jak ten tutaj: LINK

Wszystko jest łączone taśmami jak na fotkach:
Obrazek
Obrazek

Na próbę odłączyłem kabel LPT od płytki i muszę przyznać, że zakłócenia z wrzeciona nie mają wpływu na procesor (silniki krokowe stoją w miejscu). Jeśli kabel LPT zostanie podłączony do płytki uP, a odłączony po stronie kompa to działa jak antena i pięknie zbiera wszystko co może (maszyna żyje bez żadnego wysterowywania ze strony kompa :)). Ewidentnie widać, że problemem jest brak bufora/separacji na wejściu uP..

PS. W zasilaczu bateria kond. 20.000uF.

: 29 mar 2010, 00:01
autor: ezbig
Nie wiem czy dobrze widzę, ale ekran z kabla lpt chyba nie jest podłączony do masy, tylko wisi w powietrzu (na wtyczce). Podłącz go i zobacz jak chodzi.

: 29 mar 2010, 00:10
autor: carek49
Podłączyłem ekranik kabla LPT i dalej to samo. Hehe nawet jak włączam lutownicę transformatorową to każde jej włączenie generuje krok w moim sterowniku :) bez ujarzmienia wejść kontrolera nic nie wyczaruje..

: 29 mar 2010, 00:33
autor: ezbig
A podłączyłeś wszystkie masy z wtyczki LPT do masy układu? Każda linia danych jest spleciona z kabelkiem połączonym do masy.

: 29 mar 2010, 00:52
autor: vv3k70r
Kable od wrzeciona sie daleko od krokowych trzyma.

Na plytce sterownika nie ma zadnego polaczenia miedzy krokowymi i wrzecionem wiec spokojnie ten prosty uklad mozesz podlaczyc na kabelku z LPT jakies pol metra dalej.

Chyba ze ta ATMEGA do sterowania wlaczaniem i wylaczaniem wrzeciona to absolutny mus, ale moglbys to przemyslec czy powinno to byc w kupie, bo kable od wrzeciona z definicji bardzo "szumia".

------------------------------------------------------------------------

Przynajmniej tak jest w "duzych" maszynach, nawet pudlo sterownika jest oddzielnie w coniektorych.

: 29 mar 2010, 12:12
autor: MiR
Mam wrażenie, że błąd tkwi w oprogramowaniu, tz. w niewłaściwej konfiguracji ustawień wejść/wyjść mikrokontrolera (może ustawić podciąganie na wejściach?).